Skocz do zawartości

Fedora7... Zmiana Plyty Glownej...


Arek L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jak w temacie... zmienilem plyte glowna (AMD, nForce2 -> VIA) i system oczywiscie nie startuje...

Jestem poczatkujacy... ale na starym systemie troche juz porobilem i jakos nie widzi mi sie instalowanie od zera...

 

Da sie go jakos przywrocic do zycia bez reinstalacji systemu? O czyms szczegolnie warto pamietac?

Z Windows teoretycznie sie nie da... ale mi sie udalo... oby i z Fedora...

 

Pozdrawiam,

Arek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony mogę powiedzieć że nie powinno być problemu ze zmianą kompa a z pozostaniem przy starym systemie. Jak tak robiłem już ze trzy razy (z płyty VIA z K2 350, na jakiegoś intela i tp) dodatkowo ten sam system był kopiowany na dwa laptopy o różnych konfiguracjach i też chodził bez zarzutu. Jedyne co trzeba było czasami zmienić to ustawienia odnośnie dysków, albo dokonać drobnych ustawień w GRUB. Ale żeby spróbować w czym może być problem u ciebie. Przydało by się kilka informacji. Na początek co to znaczy że system nie startuje, czy ładuje ci się GRUB - czy już na samym grubuie staje. Czy też zaczyna startować system wgrywa się jądro i staje na "detekcji" sprzętu. Czy coś ci wypisuje na ekranie? A tak przy okazji wymieniałeś tylko płytę główną czy coś jeszcze? i czy dyski twarde są podpięte w tym samym układzie czy coś zostało zmienione?

Nieźle zamiast dostać odpowiedź na pytanie dostałeś pytania, ale żeby spróbować określić w czym problem przydało by się więcej danych.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony mogę powiedzieć że nie powinno być problemu ze zmianą kompa a z pozostaniem przy starym systemie. Jak tak robiłem już ze trzy razy (z płyty VIA z K2 350, na jakiegoś intela i tp) dodatkowo ten sam system był kopiowany na dwa laptopy o różnych konfiguracjach i też chodził bez zarzutu. Jedyne co trzeba było czasami zmienić to ustawienia odnośnie dysków, albo dokonać drobnych ustawień w GRUB. Ale żeby spróbować w czym może być problem u ciebie.

 

Dobra wiadomosc... czyli teoretycznie nie powinno byc zadnych problemow...

 

Przydało by się kilka informacji. Na początek co to znaczy że system nie startuje, czy ładuje ci się GRUB - czy już na samym grubuie staje. Czy też zaczyna startować system wgrywa się jądro i staje na "detekcji" sprzętu. Czy coś ci wypisuje na ekranie? A tak przy okazji wymieniałeś tylko płytę główną czy coś jeszcze? i czy dyski twarde są podpięte w tym samym układzie czy coś zostało zmienione?

Nieźle zamiast dostać odpowiedź na pytanie dostałeś pytania, ale żeby spróbować określić w czym problem przydało by się więcej danych.

 

Spoko... spodziewalem sie czegos w stylu.. "nie da sie"... "to nie takie proste"... albo "odpal setup i zrob cos jak repair w Windows..."...

 

Zatrzymuje sie na...

"Uncompressing Linux.... OK, booting the kernel."

 

Red Hat mask version 6.0.9 starting

 

Unable to access resume device (LABEL=SWAP-sda6)

mount: could not find filesystem 'dev/root'

setuproot: moving /dev failed: No such file or directory...

... etc....

 

Glowne 2 dyski mam na SATA, a Fedore na PATA jako jedyny dysk na kanale... Na drugim jest nagrywarka... i tu nic sie nie zmienilo...

Na wszelki wypadek zamienilem na chwile dysk z nagrywarka... to samo...

 

Pozdrawiam,

Arek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że dysków nie widzi, albo widzi nie w taki sposób jak mu config sugeruje.

Może też kwestia kontrolerów. Mogą wymagać jakiegoś innego sterownika w initrd niż dotychczas używane.

Ja miałem podobne klocki, jak mi partycje pozmieniały kolejność - u mnie robią tak same od czasu do czasu .

Może to też być skutkiem zmiany etykiet, ale sugerując się tym, co mówisz, to raczej nie wchodzi w rachubę.

 

Uruchom na kompie jakieś liveCD i porównaj co masz w fstabie z wynikami fdisk -l i jak nie

będzie widać różnicy, to spróbuj przelogować się chroot'em i wygenerować od nowa initrd.

Jeśli brakowało jakiegoś stera w starym initrd, to program powinien sam go wstawić do obrazu (tak na 90% jestem pewny ;).

A jak będzie różnica, to popraw fstab i dopiero potem mkinitrd (+ jakieśtam parametry --> man).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że dysków nie widzi, albo widzi nie w taki sposób jak mu config sugeruje.

Może też kwestia kontrolerów. Mogą wymagać jakiegoś innego sterownika w initrd niż dotychczas używane.

Ja miałem podobne klocki, jak mi partycje pozmieniały kolejność - u mnie robią tak same od czasu do czasu .

Może to też być skutkiem zmiany etykiet, ale sugerując się tym, co mówisz, to raczej nie wchodzi w rachubę.

 

Uruchom na kompie jakieś liveCD i porównaj co masz w fstabie z wynikami fdisk -l i jak nie

będzie widać różnicy, to spróbuj przelogować się chroot'em i wygenerować od nowa initrd.

Jeśli brakowało jakiegoś stera w starym initrd, to program powinien sam go wstawić do obrazu (tak na 90% jestem pewny ;).

A jak będzie różnica, to popraw fstab i dopiero potem mkinitrd (+ jakieśtam parametry --> man).

 

Uruchomilem Fedora7 RescueCD...

Znalazl system, przymapowal..

 

**********************

fdisk -l

Disk /dev/sda

 

Device Boot Id System

/dev/sda2 f W95 Ext'd (LBA)

/dev/sda5 * 83 Linux

/dev/sda6 84 Linux Swap/Solaris

 

***************

/etc/fstab

LABEL=/ / ext3 defaults 1 1

tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0

devpts /dev/pts devpts gid=5, mode=620 0 0

sysfs /sys sysfs defaults 0 0

proc /proc proc defaults 0 0

LABEL=SWAP-sda6 /swap swap defaults 0 0

 

 

Mi, laikowi wyglada, ze jest OK...

Wiec musze wygenerowac nowe initrd przy pomocy mkinitrd?

Oczywiscie nigdy tego nie robilem... a parametrow jest tam troche.. ;)

Wiem... google... ale na poczatek jakas podpowiedz nie byla by zla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecenie powinno być:

mkinitrd nazwa_twojego_pliku_initrd numer_kernela

 

np:

mkinitrd /boot/initrd-2.2.5-15.img 2.2.5-15

Jak wpiszesz samo mkinitrd to wyrzuci prostszy opis składni polecenia.

I najlepiej zrobić najpierw kopięc zapasową starego initrd.

 

Uruchomilem jak ostatnio Fedora RescueCD, system na dysku zostal znaleziony i przymapowany do /mnt/sysimage

W linii polecen wpisalem:

chroot /mnt/sysimage

zmienilem nazwe aktualnemu initrd-2.6.23.8-34.fc7.img na inna...

... a pozniej...

mkinitrd /boot/initrd-2.6.23.8-34.fc7.img 2.6.23.8-34

... i w odpowiedzi dostalem:

No modules available for kernel "2.6.23.8-34"

 

Pozniej kombinowalem z katalogami, wyszedlem z "chroot" jesli tak mozna to okreslic...

Probowalem tez z wczesniejszym initrd dla kernela 2.6.23.1... cos tam... ale bez roznicy...

 

O czym nie wiem?

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dać

mkinitrd /boot/initrd-2.6.23.8-34.fc7.img 2.6.23.8-34.fc7

Numer kernela odpowiada jednemu z katalogów w /lib/modules/ . Mkinitrd po prostu będzie stąd kopiował pliki do obrazu.

Fedora akurat dodaje swoją końcówkę oznaczającą nr dystrybucji do numeru i trzeba to uwzględnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glowne 2 dyski mam na SATA, a Fedore na PATA jako jedyny dysk na kanale... Na drugim jest nagrywarka... i tu nic sie nie zmienilo...

Na wszelki wypadek zamienilem na chwile dysk z nagrywarka... to samo...

Wg mnie to cały problem polega na tym, że dyski pozamieniały się numerkami.

Dziwnie mi tylko to trochę wygląda <_< Polecenie fdisk -l pokazuje tylko jeden dysk, a Ty piszesz, że masz trzy. Czy tak jest naprawdę czy po prostu uznałeś, że nie warto nam pokazywać wszystkich?

Pokaż pełne wyjście fdisk -l. (BTW Skorzystaj z łaski swojej ze znaczników [codebox][/codebox] lub przy krótszych listingach [code][/code])

Pokaż jak wygląda /boot/grub/grub.conf oraz /boot/grub/device.map.

Sprawdź etykiety wszystkich partycji na wszystkich dyskach: e2label /dev/<urządzenie>. Jak sprawdzić etykietę swapa, to szczerze mówiąc nie wiem, ale to najmniejszy problem - jakby co to w /etc/fstab można podać bezpośrednio urządzenie ew. przeformatować swap tak żeby miał potrzebną etykietkę.

 

Jak pozbyć się uporczywie pojawiajacego sie komunikatu "Unable to access resume device (LABEL=SWAP-sda6)" to już opisywalem na forum. W skrócie trzeba rozpakować plik obrazu initrd*.img, wyedytować jeden z plików (usunąć stare wpisy dla swap) i ponownie zapakować. Całość zabawy trwa 5 minut z przeczytaniem posta.

 

Do wyszukiwania postów na forum polecam Google: "site:fedora.pl <pytanie>"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...