Skocz do zawartości

Red Hat 9 Shirke Parę Pytań


tomxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy więc proszę wszystkich o wyrozumiałość

Zainstalowałem red hata 9 shirke z gnome wszystko jest ok oprócz paru rzeczy:

a mianowicie przechodzę na runlevel 0(ctrl+alt+f1) i nie wiem jak wrócić na gnome

jak dostać się do dysku c:( nie chodzi mi o folder domowy /home/user)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ACtrl+Alt+F1 to nie jest runlevel 0, ani nawet 3. System pracuje na 5, tylko Ty siedzisz na jednej z tekstowych konsol. Domyślnie X-y używają 7-ej konsoli, więc wrócisz do sesjji X przez Alt+F7.

,,Obiektywnie'' dysk C: nie istnieje. C: to jest tylko nazwa, jakiej dla pewnej partycji używa system Windows. W Linuksie ta sama partycja będzie widziana jako kartoteka, np. /mnt/c. Ale nie stanie się to automatycznie. Musisz ją zamontować. Poczytaj o mount. Zależnie od systemu plików na Twoim C: -- fat32 zamontujesz bez problemu, ntfs będzie wymagać dodatkowego modułu jądra. Ponieważ siedzisz na archaicznym RH9, mogą z tym być problemy.

RH9 to był dobry system, ale na dziś jest już stary, dziurawy i niełatany. Jesteśmy 8 pokoleń dalej, dziś Fedora 8 jest już w dość dojrzałym stadium. Jeżeli tylko parametry sprzętu Ci pozwalają, lepiej ucz się czegoś aktualnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam partycję ext3 i sawp
Czyli masz windows czy nie? Bo jeśli nie, to musisz się przyzwyczaić do nieco innego widzenia świata wg linuksa ;)

Odpowiednikiem windowsowego dysku C:\ będzie mniej więcej głowny korzeń systemu, do którego dostajesz się poleceniem "cd /" (zwróć uwagę na kierunek slasha odwrotny niż w windows) No i to oczywiście w baaaaardzo dużym przybliżeniu, bo coś takiego jak pojęcie "dysk C:" w linuksie nie funkcjonuje. Podobnie jak Toni111 proponuje zacząć od lektury poradnika i informacji co to takiego "partycja".

 

jjj wyjaśnił chyba dość dokładnie jaka jest różnica między runlevel 0 a przejściem do trybu konsoli graficznej, więc się nie bedę powtarzał. Poza wstępnymi informacjami nt. linuksa późniejszy rozwój wiedzy w tym temacie skierowałbym w przypadku RH9 tutaj → http://www.redhat.com/docs/manuals/linux/RHL-9-Manual/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam starą maszynkę i walnąłem na niej (_linuxa_ ? Linuksa) ORT bo chce się czegoś nauczyć(miałem dotyczenia z livecd -knoppix, ubntu) a windowsa mam na innym kompie (właśnie z niego piszę)- ten red hat będzie tylko do pracy i nic innego.I mam problem gdzie się znajduje dysk - nie znam odpowiednika jego w linuksie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam problem gdzie się znajduje dysk - nie znam odpowiednika jego w linuksie
Jak napisałem powyżej - nie ma w linuksie czegoś takiego jak dysk :) Są wyłącznie partycje i katalogi. Poszukaj w necie czegoś o podstawach linuksa bo inaczej nie ruszysz.

I musisz odzwyczaić się od "windowsowego" sposobu widzenia komputera.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję przeczytać CAŁE fora:

- http://faq.fedorapl.org

- http://poradnik.fedorapl.org

- http://www.howtoforge.com (ten jest po angielsku)

 

Szczególnie wartościowy jest ten ostatni - posiada bardzo wiele zrzutów ekranów - co dla osoby początkującej jest cenne.

 

Nie zrażaj się początkami... później będzie już tylko lepiej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pen driva podłączonego i jak na niego wejść

Na RH9 to chyba tylko przez podmontowanie.

Najpierw jako root zaobserwuj co się dopisuje do /var/log/messages, kiedy podłączasz pena do usb.

Potem wpisz do /etc/fstab coś w rodzaju

/dev/sdb1               /mnt/usbdisk          vfat    iocharset=utf8,exec,noauto,noatime,user 0 0

dbając o wpis właściwego urządzenia (prawie na pewno będzie to /dev/sda lub /dev/sda1). Załóż katalog /mnt/usbdisk i spróbuj zamontować nośnik

mount /mnt/usbdisk

Jak nie wyjdzie to się będziemy martwić.

Przed wyjęciem urządzenia odmontuj je koniecznie przez umount.

W nowszych linuksach istnieją wygodniejsze dla ZU metody podłączania i odłączania nośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na RH9 to chyba tylko przez podmontowanie.

Najpierw jako root zaobserwuj co się dopisuje do /var/log/messages, kiedy podłączasz pena do usb.

Potem wpisz do /etc/fstab coś w rodzaju

/dev/sdb1               /mnt/usbdisk          vfat    iocharset=utf8,exec,noauto,noatime,user 0 0

dbając o wpis właściwego urządzenia (prawie na pewno będzie to /dev/sda lub /dev/sda1). Załóż katalog /mnt/usbdisk i spróbuj zamontować nośnik

mount /mnt/usbdisk

Jak nie wyjdzie to się będziemy martwić.

Przed wyjęciem urządzenia odmontuj je koniecznie przez umount.

W nowszych linuksach istnieją wygodniejsze dla ZU metody podłączania i odłączania nośników.

 

Red Hat mi o tyle na rękę że kiedyś pod nim pracowałem;]

A co innego byś wrzucił na celka 633 mhz + 128 mb ramu i dysk 4gb?

 

A właśnie opłaca się robić update jak komp będzie raz na miech wpięty w neta??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość _PaT
A właśnie opłaca się robić update jak komp będzie raz na miech wpięty w neta??

Oczywiście. Jest to elementarna operacja, która zapewnia bezpieczeństwo.

Niestety RH9 nie jest już w żaden sposób wspierany, czy rozwijany. Zatem nawet krytyczne dla bezpieczeństwa luki nie są poprawiane. To oznacza, że podatność tego systemu na włamania jest ekstremalnie duża.

Poleciłbym Ci CentOS-a, jednak obawiam się, że mogą się pojawić problemy z niespełnionymi wymaganiami sprzętowymi. O ile pamiętam, jajko 2.6 wymaga 256MB RAM-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...