Skocz do zawartości

Centos Na Desktop


Cannabis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam się czy da radę postawić CentOS5 na laptopie pentium III (750 MHZ) i 256 ramu na Grafikę nie mam co liczyć wienc postawie XFCE moje pytanie brzmi czy poleci w ogóle centos5 na tym laptopie

 

potrzebny mi ten laptop do maili czasmi jakiś program zainstalować np. apache do i mysql do zabaw z bazą itp i smigania po necie

 

jeszcze jedno czy CentOS jest podobny do fedory czy do REDHAT :*

 

czy ten system nadaje sie dla początkującego... :?:

 

i czy jest za darmo cały tak jak np. debian albo fedora ?

 

proszę o odp. bo bardzo podaobają mi się systemy redhat i redhato podobne ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jeden desktop, w dodatku laptopowy to nie ma sensu - Fedora to nowsze jądro systemu (w CentOS z 2.6.18 została głównie nazwa wersji, wiem), a co za tym idzie nowsze sterowniki do zintegrowanych laptopowych dziwadeł

 

nawet pomijając jądro (od biedy można zainstalować nowsze samemu) - zobaczysz jakąś gierkę, która ci się spodoba, program do nagrywania muzyki, to czeka cię prawdopodobnie przebudowa 20 pakietów i dla spokoju na przyszłość tworzysz własne repozytorium; nad tym się długo siedzi

 

są co prawda różne repozytoria, czyli świetne CentOSowe extras, w miarę pewne EPEL, lub troszkę mniej RPMForge, czy polskie Jazz, ale to są zewnętrzne repozytoria, które nie muszą zgodnie współpracować i trzeba pokombinować z yumowymi narzędziami, żeby nie ryzykować konfliktów pakietów, albo kłopotów już po aktualizacji

 

niby masz 7 lat aktualizacji i to robi wrażenie, ale instalacja na jednym laptopie Fedory co drugie jej wydanie to nie jest jakiś wielki problem; gdybyś miał tak ze 20 firmowych laptopów, które byłyby jeszcze na liście certyfikowanego sprzętu u Red Hata, to CentOS niemalże obowiązkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zastanawiam się czy da radę postawić CentOS5 na laptopie pentium III (750 MHZ) i 256 ramu na Grafikę nie mam co liczyć wienc postawie XFCE moje pytanie brzmi czy poleci w ogóle centos5 na tym laptopie

...................

proszę o odp. bo bardzo podaobają mi się systemy redhat i redhato podobne ;d

 

postawiłem CentOS-5.1na laptopie z core- duo. Instalacja prosta nie odbiega poziomem trudności od Fedory. Środowisko KDE bo ono jest domyślne, ale wtedy wymaga co najmniej 512 MB RAM-u. Można w trakcie instalacji zainstalować 'bazę' i dociągnąć póżniej inne środowisko i pakiety według potrzeb.

Uruchomiłem odtwarzanie dvd, mp3, divex.

Uwaga nie wolno mieszać dodatkowych repozytoriów - gryzą się. Jeżeli polski Jazz to tylko on, bardziej obszerny jest jednak RPMForge .

WiFi nie uruchamiałem. Sieć ethernet automatyczne skonfigurowana działa od razu.

System jest stabilny i co dla mnie najważniesze jest długo wspierany, ale używam go jeszcze zbyt krótko aby w pełni poznać.

Nie instalowałem javy, Flasha, Opery, czy też Firefoxa staram sie używać o ile to możliwe pakietów "wolnych" i system jak na razie spełnia moje oczekiwania.

 

Pozdrowienia

życzę przyjemnego testowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Witam zastanawiam się czy da radę postawić CentOS5 na laptopie pentium III (750 MHZ) i 256 ramu na Grafikę nie mam co liczyć wienc postawie XFCE moje pytanie brzmi czy poleci w ogóle centos5 na tym laptopie

 

potrzebny mi ten laptop do maili czasmi jakiś program zainstalować np. apache do i mysql do zabaw z bazą itp i smigania po necie

 

jeszcze jedno czy CentOS jest podobny do fedory czy do REDHAT :*

 

czy ten system nadaje sie dla początkującego... :?:

 

i czy jest za darmo cały tak jak np. debian albo fedora ?

 

proszę o odp. bo bardzo podaobają mi się systemy redhat i redhato podobne ;d

 

Jest to jedna z najbardziej redhato podobna dystrybucja z jaką miałem styczność. Pakiety które w skład niej wchodzą są poprostu zrekompilowanymi

pakietami udostępnianymi przez firmę red hat z kilkoma wyjątkaimi, mianowicie :

1. Inny yum, którego obsługuje się analogicznie do dystrybucji red hat, flagi tego yuma są publicznie dostepne i dobrze udokumentowane

2. Usunięto zastrzerzone znaki towarowe firmy Red Hat.

3. Pozbawiona supportu ze strony firmy Red Hat. Z tego co mi wiadomo support ze strony CentOS-a jest przygotowywany.

4. Update pojawia się z opóźnieniem, gdyż muszą zostać zrekompilowane paczki źródeł od Red Hat-a.

Mogę powiedzieć, jako użytkownik centosa przez prawie rok czasu, że jest jedną z najstabilniejszych dystrybucji. Nie wiem jaki jest system

wersjonowania, ale wiem że z każdym updatem pojawiają się np. nowe sterowniki dla kernela etc. Wydaje mi się że na wymienionym przez ciebie

sprzęcie compiz niepohula, zresztą fakt, w centosie nie jest on najnowszy ( w red hacie zresztą brakuje efektów z najnowszych wydań compiz-a).

Masz mało RAM-u, także pozostaje ci XFCE, nie wiem jednak jaka jest stabilność i prędkość przy tej ilości ramu, AFAIR dla trybu graficznego

zalecane jest niestety conajmniej 512 MB, nic nie stoi jednak żebyś sam sprawdził. Ja w każdym razie uważam CentOS-a za trafny wybór, nie miałem

z nim rzadnych kłopotów, z wyjątkiem konieczności doinstalowania sterownika do mojej karty graficznej (mówię o wersji 5.0), BTW w wersji 5.1

ten problem jest już chyba rozwiązany. Mi zależało na długim life cycle, CentOS to zapewnia. Są też dostępne zewnętrzne repozytoria, z których

mozna skorzystać, jeśli bys potrzebował jakiegoś pakietu którego nie ma w dystrybucji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...