Skocz do zawartości

Konfiguracja Sieci Bezprzewodowej Pod Fedora 8


morsztyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Na wstepie zaznaczam, ze jestem laikiem jezeli chodzi o wszelkie dystrubucje Linuksa, ale mam juz dosyc ciaglej awaryjnosci produktu panow z Redmond.

Zainstalowalem sobie niedawno Fedore 8 i mam problem z konfiguracja sieci. Internet mam dostarczany droga radiowa - od anteny kierunkowej biegnie przewod koncentryczny do karty bezprzewodowej. Adresy sa nadawane statycznie, oto jak wygląda moja konfiguracja (wlan0):

 

IP: 192.168.30.1

Submask: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.30.1

DNS 1: 212.160.102.2

DNS 2: 194.204.159.1

 

Uslugodawca internetowy stosuje jedynie filtracje MACow.

Dodam, ze posiadam jeszcze jedna karte, tym razem Ethernet (eth0) - nie jest mi ona potrzebna do laczenia z netem.

Interesuje mnie jedynie jak skonfigurowac te pierwsza (wlan0) aby uzyskac polaczenie ze swiatem zewnetrznym:)

Bede wdzieczny za wszelkie wskazowki, gdyz moja wiedza w tym temacie jest znikoma:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W iwconfig widnieje moja karta pod interfejsem wlan0. Wszystko wydaje sie byc w porzadku. Jest jeszcze kilka kart ale przypisane jest do nich "no wireless extensions".

W graficznym konfiguratorze widze producenta swojej plyty i jej model, wiec chyba wszystko jest z nia OK.

Ustawiam wszystko jak nalezy: IP, Maske, Brame i DNSy.

Probuje pozniej zapingowac do bramy - pakiety przepadaja, co jest rownoznaczne z brakiem neta:/

Moze ma ktos jakis pomysl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam wszystko jak nalezy: IP, Maske, Brame i DNSy.

Probuje pozniej zapingowac do bramy - pakiety przepadaja, co jest rownoznaczne z brakiem neta:/

Moze ma ktos jakis pomysl?

A sieć ustawiłeś w ogóle ? essid, klucze, kanał itp ? To że ustawiłeś IP i dnsy to połowa roboty - wireless to nie ethernet że po ustawieniu IP wszystko śmiga od ręki, musisz karcie powiedzieć do jakiej sieci się ma podłączyć. Wszystkie opisy znajdziesz na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam, szukam i jakos nie moge znalezc:(

Moze ktos podpowie jak ustawic ESSID i kanal?

 

Dodam, ze karta bezprzewodowa jest zainstalowana poprawnie.

 

Dodalem essid poprzez polecenie "iwconfig wlan0 essid nazwa_sieci" ale po restarcie systemu musze to robic po raz kolejny.

W czym tkwi problem?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc jednak udało się znaleźć :)

Teraz masz kilka możliwości żeby ustawienia nie znikały po restarcie:

1. system-config-network → edytuj → ustawienia sieci bezprzewodowej

2. wszystkie te polecenia zapisać jako skrypt i dodać skrypt do uruchamiania systemu (przez dodanie wywołania np w /etc/rc.local)

3. ręcznie wyedytować plik /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-wlan0 i dodać tam odpowiednie wpisy (ESSID=nazwa CHANNEL=kanał itd...)

4. spróbować się pobawić narzędziami typu: NetworkManager, wlassistant bądź wicd (wszystko dostępne w systemie lub poprzez yuma)

 

ps. nie pisz kilku postów pod rząd, masz do tego przycisk "edytuj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze zrobilem wszystko jak nalezy a jednak pinguje do bramy i pakiety przepadaja.

 

Oto moja konfiguracja

 

[root@rafael sbin]# iwconfig wlan0
wlan0     IEEE 802.11g  ESSID:"WLAN-EuroNet-Kocierzowy"
         Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: Not-Associated
         Tx-Power=27 dBm
         Retry min limit:7   RTS thr:off   Fragment thr=2346 B
         Encryption key:off
         Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
         Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:

 

 

# RaLink RT2500 802.11g Cardbus/mini-PCI
DEVICE=wlan0
ONBOOT=yes
BOOTPROTO=none
HWADDR=00:0e:2e:5e:27:5e
NETMASK=255.255.255.0
DHCP_HOSTNAME=
IPADDR=192.168.30.25
DOMAIN=
TYPE=Wireless
USERCTL=no
IPV6INIT=no
PEERDNS=yes
ESSID=WLAN-EuroNet-Kocierzowy
CHANNEL=12
MODE=Managed
RATE=Auto
GATEWAY=192.168.30.1

 

Dodam jedynie, ze jezeli ustawie tryb sieci na auto to znajduje mi inna siec bezprzewodowa bedaca w moim zasiegu (pewnie dlatego, ze ma mocniejszy sygnal), ustawia dynamicznie adresy, z pingami do bramy w tej sieci tez nie ma problemu

Sek w tym ze ja chce sie polaczyc z ta moja, udostepniajaca mi polaczenie internetowe.

Moze ktos wie, w czym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa ponieważ nie jesteś połączony z AP. Ja normalnie po ustawieniu ESSID piszę dhclient wlan0, karta wymienia pakiety z routerem i net rusza. Nie wiem jak to jest w Twoim wypadku ponieważ masz wyłączony DHCP. Poza tym czy nie potrzebujesz jakiegoś klucze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mode:Managed Frequency:2.412 GHz Access Point: Not-Associated

Ta linia mówi o tym że się nie podłączyłeś do Acces pointa. Czasami trzeba niestety nawet kilka razy próbować zanim załapie, nie wiem od czego to zależy. Dopiero jak będziesz miał Associated to będzie prawie sukces.

Encryption key:off
Natomiast tutaj mamy że nie podałeś klucza. Oczywiście najpierw karta musi się połączyć z AP (jak wyżej), dopiero później mozesz podać klucz dostępu do sieci. Jeśli jest to wep to wystarczy

iwconfig wlan0 enc twoj_klucz

Gorzej to wygląda jeśli masz WPA/WPA2. Wtedy najprawdopodobniej będzie potrzeba się pobawić z NetworkManagerem i wpa_supplicant

 

# RaLink RT2500 802.11g Cardbus/mini-PCI
DEVICE=wlan0
ONBOOT=yes
BOOTPROTO=none
HWADDR=00:0e:2e:5e:27:5e
NETMASK=255.255.255.0
DHCP_HOSTNAME=
IPADDR=192.168.30.25
DOMAIN=
TYPE=Wireless
USERCTL=no
IPV6INIT=no
PEERDNS=yes
ESSID=WLAN-EuroNet-Kocierzowy
CHANNEL=12
MODE=Managed
RATE=Auto
GATEWAY=192.168.30.1

Natomiast same pliki konfiguracyjne wygladaja juz dobrze imo. Tylko trzeba poprobować do oporu aż się połączy z AP i podać klucz autoryzacji. Jeśli ciągle będą problemy to spróbuj skorzystać z wlassistant bądź wicd, ewentualnie W OSTATECZNOŚCI z network managera.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...