Skocz do zawartości

Czy Migrować Z Mandrake Na Fedora Core?


JarekJ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

od blisko 2 lat korzystam z Mandrake'a. Zastanawiam sie od jakiegoś czasu czy nie migrować na Fedora Core. Nie chce rozpętać kolejnej wojny ale może jest wśród Was ktoś kto zmigrował z Mandrake'a na Fedora i mógłby się podzielić swoimi wrażeniami - co jest lepiej a co gorzej.

 

Szczególnie interesuje mnie stopień lokalizacji - w FC3 test2 zauważyłem że pojawił sie język polski podczas instalacji - chociaż raczej raczkuje. Domyślam sie że z oprogramowaniem nie ma problemów, bo kto nie robi paczek na FC? ;-)

 

Do tego w najbliższym czasie będę instalował wybraną dystrybucje (Mandrake 10.1 lub Fedora Core 3) na notebooku HP nx7010 i jeśli ktoś ma doświadczenia z FC na notebookach to też proszę o uwagi.

 

Wiem że ten temat, to temat rzeka ale wszelkie spostrzeżenia będą cenne.

 

Pozdrawiam,

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys miałem takiego antyka jak Mandrake 9.0 i mi się wszystko kopało... od A do Z. Zniechęciło mnie to do linuksa, jedank czytałem dużo o "następcy Red Hata" który miał niebawem wyjść... Pobrałem, zainstalowałem i niezrezygnowałem :)

 

Sądzę ,że większość rzeczy w FC chodzi stabilniej i szybciej(dlatego ją polecam), natomiast Mandrake ma niepowtarzalne narzędzia konfiguracyjne(Panel Sterowania się chowa :)), niestety mandarynka wieszała się, psuła itp..

 

Moje odczycie jest takie :

FC - szybki, stabilny, nowe paczki, łatwość aktualizacji, lepsze wsparcie niż w MDK, mała ilość narzędzi konfiguracyjnych(jak są to wysokiej jakości)

MDK - mułowaty, ma sentyment do szubienicy, dużo problemów, świetne narzędzia konfiguracyjne, łatwość obsługi

 

Więcej pisać nie będę, gdyż temat był opisywany wiele razy... Polecam szukać, szukać, goglować i szukać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nom to teraz ja coś od siebie. Korzystam z MDK jako podstawowego systemu zalożyłem osobną partycje, na której testuje rózne inne dystrybucje.Po instalacji FC2 byłem miło zaskoczony tym systemem, jednak jest jeden minus i właśnie tym minusem jest niestabilność i "przymulanie".

Jak dla mnie narazie żaden system nie jest bardziej odpowiedni, niż MDK, jednak pamiętaj:

NIE SUGERUJ SI SI OPINIAMI INNYCH!!! Każdy ma swój gust

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja aktualnie przesiadłem się z SuSE 9.1 Prof, na FC2, kiedyś używałem Mandrake od wersji 9.0, miło mieć w ręku system który dla początkujących jest tak ładnie spolszczony i łprzyjemny dla oczu i uszu, klikasz i masz, ale jego wewnetrzne problemy niestabilnoście to niestety minus, jest to za to system szybki, zawsze zaskakiwała mnie szybkość instalacji, więc MDK jak dla mnie jest bardzo wporządku, ale muszą go jeszcze dopracować, bo zwis w trakcie pracy, to nieprzyjemna sytuacja,. SuSE mam od wersji 9.0, szybki stabilny system, niezamula, minusem jest cena, a wersja za free jest bardzo uboga, brak polskiej lokalizacji co dla początkujących i nie tylko jednak przeszkadza, angielski znam dobrze ale niezawsze wszystko rozumiem, (wersja SuSE 9.2 już z polską lokalizacją :) ) , Fedora zrobiła na mnie ogromne wrażenie, mogę ją porównać do SuSE, pod wieloma względami jest naprawdę lepsza, szybkość, ładowania na starcie, niezawiesza sie i niezamula, rogromne rezpozytoria, pomyłką jest kudzu i yum, ale zatio apt spisuje się rewelacyjnie, a i neostrada chodzi mi nareszcie normalnie bez żadnych foch, co niestety na innych distrach nieobyło się bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie interesuje mnie stopień lokalizacji - w FC3 test2 zauważyłem że pojawił sie język polski podczas instalacji - chociaż raczej raczkuje.

Zajrzyj na:

 

http://i18n.redhat.com/cgi-bin/i18n-status

http://l10n-status.gnome.org/gnome-2.8/pl/index.html

http://i18n.kde.org/stats/gui/KDE_3_3_BRAN...CH/pl/index.php

 

Jak widać, FC3 będzie w 99% po polsku, w tym cały instalator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypróbuje FC3 na pewno.. wygląda obiecująco.

 

Niestety do Waszych spostrzeżeń dodam jedno swoje - niestety instalator FC nie dorównuje Mdk. W FC nie ma możliwość takiej swobody w wyborze pakietów, niektóre narzuceone są z góry. Pewnie dlatego właśnie Mandrake po instalacji wybranych pakietów zajmuje mi na dysku ok 2,5GB a FC przy próbie podobnego zestawu pakietów ok 4GB!

 

Mam nadziej że to da sie skorygować po instalacji... po co niepotrzebne pakiety mają zajmować miejsce na dysku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Dziwne rzeczy opowiadasz :) Instalator FC jest prawie tak elastyczny jak MDK. Mój linux z praktycznie wszystkim(Gnome, KDE i narzędzie programistyczne) zajmuje ok. 3 GB. Można wybrać praktycznie dowolnie pakiety a później instalator tylko dobierze zależności. Wystarczy wybrać opcję Custom(czy coś w tym stylu) przy pytaniu o rodzaj instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Dziwne rzeczy opowiadasz :) Instalator FC jest prawie tak elastyczny jak MDK. ...

Jest zdecydowanie nie tak elastyczny.

Ponieważ szczegółów już nie pamiętam to użyję tu schematu: w Fedorze jeśli potrzebujesz coś z multimediów to musisz zainstalować całe kdemultimedia, natomiast w MDK możesz sobie wybrać elementy składowe. Byc może nie dotyczy to akurat konkretnie multimediów, ale taka tam jest (była) reguła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie - wybor poszczegolnych pakietow skonczyl sie wraz z RedHat 9.0 ale co tam.

Fedora jest dlla mnie chyba najlepsza dystrybucja do pracy. Jest to stabilny ssytem na tyle ze mozna na nim maly serwerek zrobic.

W pracy ma Fedore i chodzi non stop bo wykonuje sie na niej backup waznych plikow, w domu rowniez mam Fedore.

Przez pewien czas uzywalem Mandrake'a 9. Mily, cukierkowy system (oczywiscie nie az tak jak Suse), no i faktycznie ma tendencje do sypania sie. Pare ciekawych patentow (LinNeighborhood, Gnomba, obsluga NTFS na starcie, MP3, Synaptic). Ale w tej chwili nie maja juz wiekszego znaczenia bo po kilku ruchach na kalwiaturze otrzymuje sie to samo w Fedorze tylko lepsze bo stabilniejsze.

Nie zwracam uwagi na lokalizacje bo angielski bardzo mi odpowiada (kosmopolita ?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa zasada:

"Skup się na poznawaniu jednej dystrybucji - da Ci to szanse poznania.... - żadne distro nie jest złe - są tylko 'nie dopasowane' do człowieka"

 

Podstawowa rada:

"Założ sobie osobną partycję i zainstaluj Fedore - zobaczysz jak Ci się pracuję" (daj tylko systemowi i sobie czas na aklimatyzacje :))

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Generalnie zgadzam się, nie nie powinieneś SUGEROWAĆ się opniami innych, ale możesz wziąć je pod uwagę ;) Ja w swojej linuxowej historii skakałem trochę po dystrybycjach (zaczynałem od RH 4.0). M.in. przesiadałem się z MDK na Fedorę i o ile FC1 mnie rozczarowała, to FC2 jest w mojej opinii niezła. Mniej elastyczny instalator - fakt, ale można to (przynajmniej częściowo) nadrobić potem z apta/yuma/synaptica. Kwestaia wyboru poszczególnych programów w ramach grupy jest raczej cechą dystrybucji, niż samego instalatora (zajrzyj do Debiana...). Natomiast ilość spakietowanego dla FC softu, jak i jego uaktualnianie jest w przypadku Fedory dużo łatwiejsze (wbrew pozorom) niż w mandarynie, gdzie od wersji 10.0Community nic DOBRZE nie działa... Reasumując - IMHO jeżeli z jakiegoś powodu masz zastrzeżenia do MDK, spokojnie możesz przesiąść się na Fedorę. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...