Skocz do zawartości

[fc9] Error: Ok/czarny Ekran/błąd Anakondy W Zalezności Od Sposobu Instalacji


Black Marvolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatnio postanowiłem powrócić do Fedory po kilkumiesięcznym używaniu Ubuntu. Ściągnąłem więc z internetu odpowiedni obraz płyty (x86_64 - Instalacyjna płyta DVD z torrentów; tak, mam procesor 64bit), wypaliłem na płycie, zrestartowałem komputer, wybrałem graficzny instalator i... zaczęły się problemy. Za pierwszym razem sprawdziłem czy płyta nie była wadliwa - nie była, więc postanowiłem przejść dalej - zamiast testować kolejny krążek (którego nie miałem) wybrałem Contiune. Tacka czytnika "wsunęła się", by po chwili wysunąć się jednocześnie z wyświetleniem komunikatu o treści "ERROR: OK". Miałem do wyboru tylko przycisk OK, więc wybrałem go - tacka wsunęła się, wysunęła i ujrzałem ten sam błąd. Spróbowałem jeszcze ze dwa razy nacisnąć OK - za każdym razem to samo.

Wcisnąłem więc Control + Alt + Delete, ponownie wybrałem graficzny instalator, lecz tym razem pominąłem sprawdzanie poprawności płyty i od razu przeszedłem do instalacji. "ERROR: OK" już się nie pojawiło. Moim oczom ukazał się komunikat w stylu "Starting Anaconda...", komputer wykrył kartę graficzną, potem wyświetlił jeszcze parę komunikatów, które raczej nie były błędami (szybko się pojawiły i szybko zniknęły, więc nie znam dokładnej ich treści, ale na błędy nie wyglądały), po czym ekran zrobił się czarny i wyświetlił sie komunikat mojego monitora "Poza zakresem pracy: 88.1kHz / 65 Hz" (nie jestem pewien co do 88.1, ale reszta była na pewno dokładnie tak), a po kilkunastu sekundach płyta w napędzie przestała się kręcić. Poczekałem parę minut, myśląc, że ruszy (z Ubuntu było tak samo) ale po 5 minutach nic, po 10 minutach nic, po 20 minutach nic... Znowu Control + Alt + Delete i spróbowałem jeszcze raz - to samo. Znowu magiczna kombinacja.

Tym razem wybrałem instalator tekstowy. Wszystko szło gładko, aż do momentu instalacji pakietów - już przy pierwszym z nich anaconda wyrzuciła błąd: "Błąd podczas instalacji pakietu", a pod nim jakiś niezrozumiały dla mnie tekst. Jedyną opcją było wyłączenie instalatora i restart komputera. Spróbowałem jeszcze raz - to samo.

Uruchomiłem Ubuntu, sprawdziłem sumę sha1 obrazu płyty - zgadzał się. Na wszelki wypadek wypaliłem płytę jeszcze raz. Próba zainstalowania fedory z nowej płyty - to samo w każdym wypadku.

Próbowałem też uruchomić LiveCD - wszystko szło dobrze, system się załadował, zniknął ekran ładowania, pojawił się kursor. Po paru sekundach znikł, płyta przestała się kręcić i przez 15 minut nic się nie działo. Zrestartowałem komputer, druga próba. Kursor się pojawił, nie zniknął, ale po paru sekundach nie można było nim poruszać - zawiesił się, płyta przestała się kręcić, restart, trzecia próba - to samo co za pierwszym razem (tak, po raz drugi czekałem 15 minut). Odpaliłem Ubuntu, sprawdziłem sumę sha1 - jest OK.

 

No i teraz pytanie: dlaczego tak się dzieje, i co mam zrobić, żeby zainstalować Fedorę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, przegapiłem. Przeczytałem, że dla LiveCD sprawdzałeś.

 

[EDIT]A jakieś opcje do kernela przed uruchomieniem? Np. W trybie tekstowym wymuszenie niskiej rozdzielczości? np. vga=0x311

 

W trybie tekstowym problemów z wyświetlaniem nie ma, więc tutaj jakakolwiek zmiana nic nie da, ale w przypadku trybu graficznego... To mogłoby pomóc. Problem w tym, że nie za bardzo wiem jak te opcje ustawić, bo tak zaawansowanym użytkownikiem Linuksa nie jestem (co nie zmienia faktu, że chętnie bym się czegoś nowego na ten temat dowiedział :) ).

 

Edit: Dobra, znalazłem. Dopisałem na końcu linijki vga=0x311, ale to nie pomogło - widać było, że coś się zmieniło, bo kolory były jakby żywsze, ale nadal jest ten sam problem w tym samym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem dzisiaj jeszcze raz zainstalowac Fedore w trybie tekstowym, zeby zapisac blad, ktory pojawia sie przy instalacji pakietow. Za pierwszym razem, sam nie wiem czemu, w okienku, ktore sie pojawilo wybralem "Debuguj", po czym nie potrafilem nic zrobic, wiec wpisalem exit, potem Ctrl+Alt+Delete i sporbowalem jeszcze raz. Nie wiem jak to sie stalo, ale system sie po prostu... zainstalowal. Nie wyrzucil zadnych bledow ani nic w tym stylu. Przy pierwszym uruchomieniu zapytal mnie o narzedzie konfiguracyjne, ktore chce uruchomic - wybralem X Configuration Tool. Ekran zrobil sie czarny i moj moitor wyswietlil komunikat "Poza zakresem pracy 81.1kHz/65Hz" i jedyne co moglem zrobic, to nacisnac reset na obudowie. Teraz siedze w trybie tekstowym (nigdy nie myslalem, ze moze byc tak wygodny :) ) i kombinuje jak w ogole uruchomic GNOME'a. A najgorsze, ze nie wiem co zrobic, aby monitor nie wyswietlal tamtego komunikatu, bo mam wrazenie, ze przy probie uruchomienia trybu graficznego moze sie pojawic znowu. Jak uruchomic GNOME'a lub XFCE jeszcze poszukam, a co do tego komunikatu "Poza zakresem pracy" - nie wie ktos jak sie go pozbyc?

 

PS: Przepraszam za brak polskich znakow. Elinks jakos nie za bardzo chce je obslugiwac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zle skonfigurowany monitor (karta graficzna podaje za duze odswiezanie)

Podaj model monitora, konfiguracje kompa. Poza tym-

http://wklej.org/m/apps/wklej-0.1.1.tar.gz sciagnij

tar xzf wklej-0.1.1.tar.gz rozpakuj

mv wklej.py /usr/bin/wklej

cat /etc/X11/xorg.conf | wklej

 

i zapodaj wynikiem :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) "Poza zakresem pracy" - nie wie ktos jak sie go pozbyc?
Było parę razy na forum. Szukaj wpisów dotyczących xorg.conf.

Ogólnie w pliku /etc/X11/xorg.conf w "Section Monitor" powinieneś podać zakresy częstotliwości odświeżania monitora zgodnie z wartościami odpowiednimi dla Twojego monitora. Coś w rodzaju:

Section "Monitor"
....
    HorizSync    31.5 - 48.5
    VertRefresh  60.0 - 60.0
....
EndSection

Oczywiscie te "...." to jakieś inne parametry tej sekcji, które mogą tam już istnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...