Skocz do zawartości

Hdd 106gb, 1gb Ram, Jak Zagospodarowac?


Rosku

Rekomendowane odpowiedzi

tak jak w temacie. i prosze o pisanie swoich rad. wiem co to jest wyszukiwanie, google itp. chodzi mi tylko o rade doswiadczonych uzytkownikow fedara 9.

 

prosze o rozpisanie najlepiej dokladnie jak Wy byscie to podzielili dokladnie jaki typ partycji itp...

 

pozdrawiam

Andrzej!

 

PS. chcialbym tez zamontowac na komputerze winda XP wiec pasowaloby mi jakies 20 GB na to zostawic. jaki typ ustawic przy instalacji? bo ntfs nie ma. tak zeby byl widoczny przez instalator.

 

PS2. jak podzielilem sobie wczesniej dysk to nie moglem dojsc do partycji rozszerzonej z poziomu uzytkownika. wchodzil tylko root. jak dac (_odrazu_ → od razu) ORT uprawnienia kazdemu uzytkownikowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/dev/sda1 - 20 GB vfat - Windows

/dev/sda5 - 70 GB ext3 - /home

/dev/sda6 - 90 MB ext2 - /boot

/dev/sda7 - 14 GB ext3 - /

/dev/sda8 - co zostanie - swap

 

w Linuksie już jest tak, że KAŻDY katalog może być punktem montowania dla partycji; jeśli chcesz mieć /usr/local/ na innym dysku to nie ma problemu, to samo /opt/, /home/uzytkownik/filmy/torrent/ i co tam zechcesz

 

popularne jest też wydzielanie osobnej partycji dla katalogów /var oraz /tmp, gdzie trzymane są logi i pliki tymczasowe na wypadek gdyby ktoś postanowił zapchać nam dysk logami czy śmieciami, ale to się stosuje na serwerach; w domowych warunkach nie ma żadnego sensu rozdrabniać się nad partycjami, gdyż prędzej czy później gdzieś zabraknie 20 mega i wówczas trzeba kombinować pod górę

 

partycja /home jest raczej oczywista, gdyż do końca życia dysku jej nie sformatujesz; zauważ, że jest ona zaraz przy Windowsie - jest prawdopodobne, że kiedyś kupisz sobie drugi dysk i będziesz chciał mieć dwa razy większe /home na nowym; pozostałe tu miejsca możesz wykorzystać do powiększenia partycji systemowej Windows; tego mnie już nie pytaj jak to zrobić, ale jakoś się na pewno da

 

partycja /boot ma zawierać jądro systemu i z racji małych rozmiarów jest typu ext2; ext2jest nieco mniej awaryjny, ale naprawianie partycji po zaniku napięcia, czy tego typu zdarzeniach jest długotrwałe; nie przejmujemy się tym, bo to tylko 90 MB; partycja /boot jest potrzebna gdy zapcha ci się partycja / (ja raz niechcący do tego doprowadziłem) i gdybym nie miał /boota, to jądro mogłoby nie mieć miejsca do działania; nie znaczy że od razu system by się od razu wywalił, ale to prawdopodobne

 

sporo miejsca masz dla partycji / - jako w miarę początkujący zapewne będziesz instalował kupę oprogramowania choćby po to by je przetestować; w przypadku Fedory zdecydowanie jest w czym wybierać; skoro masz dużo miejsca zainstaluj koniecznie narzędzia programistyczne i dodatki dla programistów odpowiednie dla twojego preferowanego środowiska (KDE, czy Gnome, czy XFCE); jest z tym potem kupa zabawy a przy okazji kompilacji ściągniętych źródeł można dowiedzieć się więcej o systemie, pobudować pakiety RPM i tak dalej...

 

z wyliczeń swap wyszedł absurdalnie duży, ale co z tego? dysk też masz duży, a jeśli kiedyś najdzie cię ochota na hibernowanie systemu, bądź instalację Oracle, czy wirtualizację, to swap się przyda

 

PS. co prawda SWAP najlepiej miec na początku dysku, bo tam jest najszybszy, ale to nie sa aż takie różnice; w dodatku Windows również zdecydowanie lepiej czuje się na początku

 

PS2. wątpię żeby to miało związek z rozkładem partycji; za mało danych w tym wypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę jednak że lepiej mieć dane na czymś dostępnym z windowsa przy dwóch systemach, fedora widzi wszystko, windows tylko własne 4 litery. Ja mam to tak rozłożone

 

8 GB ntfs - Windows (C:)

100 MB ext3 - /boot

10 GB xfs - /

5 GB xfs - /home

512MB - swap

~90GB ntfs - Dane (D:)

 

ten xfs zamiast ext3 to z ciekawości mam, podobno lepszy, szybszy, problem w tym że takiej partycji nie da się zmniejszyć bez usuwania (zwiększać można).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...