Skocz do zawartości

Błąd Po Pobraniu Aktualizacji Z Nowych Repozytoriów


Piotrek23

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze paczki pobrały się bez żadnego problemu, dopiero gdy nadeszła druga tura zrestartował mi się komputer w wyniku chwilowego braku prądu, i zacząłem pobierać dalej złudzony powodzeniem, ale nic z tego wystąpił "Błąd rozwiązywania zależności"

 

samba-common = 3.2.0-2.17.fc9 is needed by package samba-winbind-3.2.0-2.17.fc9.i386
poppler = 0.8.1-1.fc9 is needed by package poppler-glib-0.8.1-1.fc9.i386
perl = 4:5.10.0-31.fc9 is needed by package perl-Test-Simple-0.72-31.fc9.i386
openoffice.org-core = 1:2.4.1-17.4.fc9 is needed by package 1:openoffice.org-xsltfilter-2.4.1-17.4.fc9.i386
java-1.6.0-openjdk = 1:1.6.0.0-0.16.b09.fc9 is needed by package 1:java-1.6.0-openjdk-demo-1.6.0.0-0.16.b09.fc9.i386
perl = 4:5.10.0-31.fc9 is needed by package 4:perl-suidperl-5.10.0-31.fc9.i386
openssh = 5.0p1-3.fc9 is needed by package openssh-clients-5.0p1-3.fc9.i386
perl = 4:5.10.0-31.fc9 is needed by package perl-Compress-Zlib-2.008-31.fc9.i386
perl = 4:5.10.0-31.fc9 is needed by package 1:perl-...

 

Proszę o ewentualną pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie niepokojące są te błędy:

błąd: rpmdbNextIterator: pomijanie h# 1998 rozmiar blob(38936): BŁĘDNY, 8 + 16 * il(68) + dl(4092)
Prawdopodobnie masz uszkodzoną bazę RPM w systemie. Trzeba by to naprawić, więc jako root:

cd /var/lib/rpm
rm __db.*                  # przed "db" są dwa znaki podkreślenia
cp Packages Packages_old   # backup, zeby sie jeszcze gorzej nie porobilo
rpm --rebuilddb            # może potrwać nawet do 15 minut, nie przerywaj

Potem jeszcze raz czyszczenie cache'a yuma i update.

A jeśli to nie to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie niepokojące są te błędy: Prawdopodobnie masz uszkodzoną bazę RPM w systemie. Trzeba by to naprawić, więc jako root:

cd /var/lib/rpm
rm __db.*                  # przed "db" są dwa znaki podkreślenia
cp Packages Packages_old   # backup, zeby sie jeszcze gorzej nie porobilo
rpm --rebuilddb            # może potrwać nawet do 15 minut, nie przerywaj

Potem jeszcze raz czyszczenie cache'a yuma i update.

A jeśli to nie to

 

Wszystko poszło jak po maśle, ale na końcu test transakcji się nie powiódł:

http://wklej.org/id/5564/

 

beznazwywv9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłbym tymczasowo pakiet qt-devel, bo to chyba on bruździ. Powinien dać się usunąć bez żadnych zależności. Jak się nie uda przez yum remove to rppm -e. No i potem znowu update.

 

Niestety chce usuwać się z zależnościami:

[root@localhost ~]# yum remove qt-devel
Wczytane wtyczki: refresh-packagekit
Ustawianie procesu usuwania
Rozwiązywanie zależności
--> Wykonywanie sprawdzania transakcji
---> Pakiet qt-devel.i386 1:4.3.5-2.fc9 zostanie usunięty
--> Przetwarzanie zależności: qt4-devel dla pakietu: kdelibs-devel
--> Przetwarzanie zależności: qt4-devel dla pakietu: PyQt4-devel
--> Wykonywanie sprawdzania transakcji
---> Pakiet kdelibs-devel.i386 6:4.0.5-5.fc9 zostanie usunięty
--> Przetwarzanie zależności: kdelibs4-devel dla pakietu: kdepimlibs-devel
---> Pakiet PyQt4-devel.i386 0:4.3.3-2.fc9 zostanie usunięty
--> Wykonywanie sprawdzania transakcji
---> Pakiet kdepimlibs-devel.i386 0:4.0.5-1.fc9 zostanie usunięty
--> Zakończono rozwiązywanie zależności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie *-devel możesz spokojnie usuwać. Nie są niezbędne do poprawnej pracy systemu.

Musiałeś je dociągnąć przy okazji jakichś kompilacji lub pisania programów.

 

[EDIT]Chyba jakieś "ulepszenie" w F9 (a dokładnie to w QT4), bo pod F8 qt-devel 3.3 usuwa się bez zależności. Chyba, że jakieś różnice w zależnościach są między systemem 32-bitowym a 64-bitowym :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie *-devel możesz spokojnie usuwać. Nie są niezbędne do poprawnej pracy systemu.

Musiałeś je dociągnąć przy okazji jakichś kompilacji lub pisania programów.

 

[EDIT]Chyba jakieś "ulepszenie" w F9 (a dokładnie to w QT4), bo pod F8 qt-devel 3.3 usuwa się bez zależności. Chyba, że jakieś różnice w zależnościach są między systemem 32-bitowym a 64-bitowym :unsure:

 

Pomęczyło się, pomęczyło ale poszło i jak zwykle z błędami, ale w wyniku instalacja przebiegła chyba poprawnie:

 

http://wklej.org/id/5605/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszło, ale coś dziwnego masz w systemie, bo tych błędów dużo jest. Zbyt dużo a nie powinno być wcale.

Nie korzystasz z jakichś "dziwnych" repozytoriów? Musiałeś coś kombinować... Jakieś samodzielne kompilacje, próby budowania paczek, instalowanie paczek ściągniętych niewiadomo skąd albo budowanych pod inne dystrybucje itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszło, ale coś dziwnego masz w systemie, bo tych błędów dużo jest. Zbyt dużo a nie powinno być wcale.

Nie korzystasz z jakichś "dziwnych" repozytoriów? Musiałeś coś kombinować... Jakieś samodzielne kompilacje, próby budowania paczek, instalowanie paczek ściągniętych niewiadomo skąd albo budowanych pod inne dystrybucje itp?

 

Teraz to już w ogóle odpał, nie wiem czy przy aktualizacji pobrał się nowy Kernel, bo nie działa ani akceleracja 3D ani moja mysz. Najlepiej będzie gdy pobiorę LiveCD Fedory, zrobię backup plików mi potrzebnych i walne format, na partycję z Fedorą. Dodawałem repozytoria, raz próbowałem pobierać pakiety z RawHide pare się pobrało ale potem anulowałem operację. Co do budowania paczek, tak ale dawno temu, i to raczej nie jest problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy przy aktualizacji pobrał się nowy Kernel
No, ale to chyba widać? ;) Choćby w menu GRUBa przy uruchamianiiu systemu. No i jeśli to wina nowego jajka, to zawsze możesz wybrać poprzednie.

raz próbowałem pobierać pakiety z RawHide pare się pobrało ale potem anulowałem operację.
Jak anulowaleś zanim się zaczęło instalować to OK, jeśli później, to możesz mieć paczki z rawhide, ale to też łatwo wytropić listując yum.log albo sprawdzając przez rpm paczki zainstalowane w systemie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawałem repozytoria, raz próbowałem pobierać pakiety z RawHide pare się pobrało ale potem anulowałem operację. Co do budowania paczek, tak ale dawno temu, i to raczej nie jest problemem.

No to mnie w tym momenice nie dziwi że masz tyle problemów ;) Pierwsza zasada: jak nie wiesz co robisz, to tego nie rób. A jeśli mimo wszystko chcesz to zrobić, to wcześniej zrób backup całego systemu.

Tobie jako zwykłemu użytkownikowi w zupełności wystarczą repozytoria fedora, fedora-updates i livna. Włączając rawhide sam sobie nabruździłeś (i to nie mało) w systemie. Choćby ze względu na fakt iż w rawhide leży nowa, niestabilna wersja pakietu RPM, która pod żadnym pozorem nie jest kompatybilna ze starszymi wersjami. Dzięki czemu rozwalenie systemu to bułka z masłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...