Skocz do zawartości

Wpierw Vista Pozniej Fedora


Xonare

Rekomendowane odpowiedzi

Wiec sprawa wyglada tak: zainstalowalem na jednym dysku tworzac oddzielna partycje Viste 64 Ultimate, dalej z plyty Fedora i686 Live CD zbootowal mi sie system, na pulpicie Install to Hard Drive, wybralem Custom i stworzylem na wolnym miejscu za partycja z Vista:

/boot na ext3 100 mb

/ na ext3 10 gb

/swap 1 gb

/home na ext3 jakies 100gb czy cos w okolicy

 

Dalem install zainstalowal sie, reboot, dalej Vista Bootloader, zalogowalem sie wiec na Viste i tak mysle co zrobic aby moc wejsc na Fedore, sciagnalem EasyBCD i probowalem na rozne sposoby dodac ja do Bootloadera ale zawsze dostaje blad jak pozniej proboje sie zalogowac na nia. Jako typ loadera probowalem wybrac GRUB i LILO, a jako drive wybieralem ten na /boot jednak nic nie dalo. Jakies pomysly ?

 

Z gory uprzedzam, ze jestem zielony z (_linuxa_ → Linuksa) ORT i to byla moja pierwsza instalacja, a takze dziekuje za pomoc ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/.../ a jako drive wybieralem ten na /boot jednak nic nie dalo. Jakies pomysly ?

I to był twój błąd, powinieneś gruba zainstalować w MBR dysku (/dev/sda) a nie na partycji /boot. Najprostszym sposobem żeby to naprawić jest odpalić fedorę z płytki i przeinstalować GRUB-a do Master Boot Record, znajdziesz sporo o tym jak to zrobić na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to ja moze cos dodam, bo poczytalem na forum o tej intalacji grub'a.

 

Wiec odpalilem system z plyty i w konsoli probowalem wpisac grub-install ale nic to nie dalo ^^ Probowalem w konsoli, bo przy boocie nie znalazlem czegos w stylu Rescue. Dalej sprobowalem zainstalowac od poczatku Fedore bez /boot ale przy wyborze gdzie ma byc boot zainstalowany (do MBR'a) mam do wyboru 3 dyski bo tyle mam w kompie (sda, sdb, sdc) Vista i Fedora instalowalem na sdc, poprzednio (z /boot) wybralem sda, a teraz wybralem sdc, ale nadal nic ^^ (Na sdb stoi jeszcze XP ktore bylo pierwsze, ale on roboczo tam zostal jeszcze tylko i loader visty widzi go bez problemu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem w konsoli, bo przy boocie nie znalazlem czegos w stylu Rescue.
A uruchomiłes system z płyty instalacyjnej? 2. opcja od góry "Rescue installed system" albo odpowiednik po polsku.

Dalej sprobowalem zainstalowac od poczatku Fedore bez /boot
A co ma piernik do wiatraka? Czy masz osobna partycję /boot czy jej nie masz, to nie ma to nic wspólnego z zawartością MBR dysku. Zastanów sie nad tym jak wygląda architektura dysku i czym się różnią partycje dyskowe od MBR, boot sectora itp.

ale przy wyborze gdzie ma byc boot zainstalowany (do MBR'a) mam do wyboru 3 dyski bo tyle mam w kompie (sda, sdb, sdc) Vista i Fedora instalowalem na sdc,
Więc wybierz /dev/sdc a polecenie w trybie rescue
chroot /mnt/sysimage
grub-install /dev/sdc

W BIOSie ten dysk musi być ustawiony jako dysk bootujący. Prawdopodobnie któryś z pozostałych dysków - może właśnie ten trzeci, sdb, na którym nie instalowałeś GRUBa - jest tym właściwym. Jeśli masz poza Fedorą innego linuksa, na którymkolwiek z dysków, to wchodząc w tryb rescue musisz wybrać ten dysk, na którym zainstalowałeś Fedorę, w jego MBR zainstalować GRUBa i ten właśnie dysk ustawić w BIOSie jako rozruchowy. Jeśli nie masz na dyskach innej instalacji linuksa, to w trakcie uruchamiania trybu rescue pytanie o wybór dysku nie pojawi się.

Możesz też pójść na całość i zainstalować GRUBa na wszystkich MBR wszystkich dysków, czyli po chrootowaniu

grub-install /dev/sda
grub-install /dev/sdb
grub-install /dev/sdc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdobylem "normalna" isntalacje (nie wersje Live) od McGiwer'a na uczelni dzisiaj jak bylem i dalej wszedlem w nia przez rescue zrobilem co pisales:

chroot /mnt/sysimage
grub-install /dev/sdc
grub-install /dev/sda

sdb nie ruszalem bo on jest slave secondary, restart tadam bootloader visty probowalem dodac Fedore znowu przez EasyBCD na wiele sposobow ale nic z tego zawsze wywala error ze nie moze zbootowac systemu, tak wiec wylaczylem bootloader visty (mozna to zrobic przez EasyBCD) restart, no przywrocilo "bootloader" XP'ka, i XP startuje bez pytania sie o nic. No to wsadzilem znowu plyte od fedory i potworzylem co wyzej, ale to nic nie dalo wiec po kolejnym restarcie wdusilem F12 i wymusilem boot z sdc recznie, co sie okazalo Grub sie odpalil ale nie mogl zbootowac Fedory ani "Other" bo wywalal bledy... tak wiec pozdrawiam z XP i nie wiem co dalej zrobic (lame...) ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sie okazalo Grub sie odpalil ale nie mogl zbootowac Fedory
Pewnie pomieszały sie "numerki" dyskow. W momencie gdy wymusiłeś startz sdc to przestał on być 3. dyskiem i stał się 1. Czyli jeśli gdzieś tam w gdub.conf było wpisane hd(2,0) to trzebaby to zmienic na hd(0,0).

Opcja mniej preferowana <_< ale też działająca: jeśli możesz odpalić XP, to można dopisać startowanie linuksa do C:\boot.ini na XP ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak z xp udalo mi sie przywrocic loader visty ale po przeczytaniu co napisal WalDo wylaczylem go ponownie i wymusilem znowu bootowanie z sdc miales racje bylo root (2,1) wiec zmienilem na root(0,1) i jestem na Fedorze. Dalej, zaraz wam wpisze co mam w menu.lst

 

Edit:

# grub.conf generated by anaconda
#
# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file
# NOTICE:  You have a /boot partition.  This means that
#          all kernel and initrd paths are relative to /boot/, eg.
#          root (hd2,1)
#          kernel /vmlinuz-version ro root=/dev/sdc5
#          initrd /initrd-version.img
#boot=/dev/sdc2
default=0
timeout=5
splashimage=(hd2,1)/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora (2.6.25-14.fc9.i686)
    root (hd2,1)
    kernel /vmlinuz-2.6.25-14.fc9.i686 ro root=UUID=8168ddda-d5fa-4e13-83fa-74a87a837e73 rhgb quiet
    initrd /initrd-2.6.25-14.fc9.i686.img
title Other
    rootnoverify (hd0,4)
    chainloader +1

Edit2:

Ustawilem sdc w biosie jako First Hard drive zeby sie bootowal ten zawsze jako pierwszy.

Edit3:

Poprawilem root(hd2,1) na root(hd0,1) i splashimage tez, zastanawiam sie jak teraz dodac Viste do tego bo Other to XP jest.

---- łączenie postów ----

Wywalilem:

title Other
    rootnoverify (hd0,4)
    chainloader +1

i na to miejsce dalem:

title Vista
    rootnoverify (hd0,0)
    chainloader +1

ale wyrzucal mi "NTLDR is missing" wiec wymusilem boot z dysku gdzie stoi XP i przywrocilem loader visty teraz mi mowi ze "BOOTMGR" is missing xD Jakies pomysly jak ladnie to zrobic zeby z Gruba mozna bylo zbootwac i xp i viste i fedore ? Docelowo skasuje XP pewnie ale przyda mi sie jeszcze chwile xD A narazie udalo mi sie dojsc do tego ze defaultowo wstaje Fedora, a jak wymusze boot z sda to mam do wyboru XP i Viste.

 

Edit:

Sorry za podwojny post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...