Skocz do zawartości

Widać Tylko Migający Myślnik


Zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Widać tylko migający myślnik

 

Sporządziłem sobie obraz dysku twardego za pomocą programu Paragon Drive Backup 8.5. Obraz zawierał świeżo zainstalowane, uaktualnione i świetnie działające: WXP i Fedorę 9. Po wgraniu na dysk obrazu Fedora nie wystartowała. Pojawił się tylko migający myślnik. Po wielu próbach udało mi się wgrać z oryginalnej płyty instalacyjnej program startowy GRUB, który jednak uruchamia się w tej minimalnej powłoce (chyba Bash). Nie potrafię ruszyć dalej. Wiem, że z moimi umiejętnościami najlepiej byłoby wszystko postawić od nowa jednak szkoda mi tej pracy, którą wykonałem (wiele kont użytkowników i inne działające programy). Podejrzewam, że uszkodziłem bootsektor dysku twardego. Eksperymentowałem kiedyś ze starszymi wersjami Paragona w tym z boot managerem i fajnie to działało dopóki nie stanęła mi w połowie instalacji nowsza wersja tego programu. Może zostały tam jakieś śmieci. Proszę o wyrozumiałość. Jestem już jak na przeciętną wieku forumowiczów – matuzalemem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uruchamia się w tej minimalnej powłoce (chyba Bash).
A jak wygląda ta "minimalna powłoka"? Wrzuć gdzieś (np. na imageshack.us) jakiś zrzut ekranu, zdjęcie albo chociaż opisz dokładniej co widzisz. Nie bardzo wiadomo czy widzisz ekran tekstowego logowania czy może prompt GRUBa.

Jesteś pewien, że wgrany obraz jest poprawny? Windows się uruchamia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda ta "minimalna powłoka"? Wrzuć gdzieś (np. na imageshack.us) jakiś zrzut ekranu, zdjęcie albo chociaż opisz dokładniej co widzisz. Nie bardzo wiadomo czy widzisz ekran tekstowego logowania czy może prompt GRUBa.

Jesteś pewien, że wgrany obraz jest poprawny? Windows się uruchamia?

 

Taki tekst jest widoczny po uruchomieniu systemu:

 

GNU GRUB version 0.97 (639K lower / 523200K upper memory)

 

[Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists the possible completions of a device/filename.]

 

grub>_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda ta "minimalna powłoka"? Wrzuć gdzieś (np. na imageshack.us) jakiś zrzut ekranu, zdjęcie albo chociaż opisz dokładniej co widzisz. Nie bardzo wiadomo czy widzisz ekran tekstowego logowania czy może prompt GRUBa.

Jesteś pewien, że wgrany obraz jest poprawny? Windows się uruchamia?

 

Windowsa nie ma. Próbowałem wykonać parę poleceń wzorując się na znalezionych w wyszukiwarce poradach i wyszło z tego coś takiego:

1. Wpisałem : boot

pojawił się komunikat: Error 8: Kernel must be loaded before booting

2. Następne wpisy wg kolejności:

grub>terminal

console

 

grub> root (hd0,0)

Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83

grub> setup (hd0)

Checking if "/boot/grub/stage1" exist...no

Checking if "/grub/stage1" exist...yes

Checking if "/grub/stage2" exist...yes

Checking if "/grub/e2fs_stage_5" exist...yes

Running "embed /grub/e2fs_stage_5 (hd0)"...23 sectors are embeded.

succeeded

Running "install /grub/stage1 (hd0) (hd0)1+23 p (hd0,0)/grub/stage2 /grub/grub

.conf"...succeeded

Done.

grub>quit

 

Error 27: Unrecognized command

---------------------------------

Układ partycji da dysku jest następujący (informacja programu Paragon D.B.)

0 Primary EXT3FS 203,9 Mb /boot /dev/hda1

1 Primary Free 580,5 Mb

2 Primary NTFS 14,4 Gb /dev/hda2

3 Extended 40,0 Gb /dev/hda3

4 Logical NTFS 19,0 Gb Dokumenty /dev/hda5

5 Logical EXT3FS 20,5 Gb /home /dev/hda6

6 Logical LSWAP2 509,8 Mb /dev/hda7

7 Primary EXT3FS 19,4 Gb / /dev/hda4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak uruchomisz system z płyty instalacyjnej Fedory i wybierzesz opcję "Rescue Installed System" to widzisz zawartość partycji linuksowych w podkatalogach /mnt/sysimage?

 

Żeby się niepotrzebnie nie męczyć to jeszcze spytam czy sformułowanie "Po wielu próbach udało mi się wgrać z oryginalnej płyty instalacyjnej program startowy GRUB" oznacza m.in. wykonanie polecenia "grub-install" w trybie rescue?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego polecenia mam użyć do wyedytowania zawartości pliku /boot/grub/grub.conf?
Najlepiej uruchom system tak jak opisałem powyżej ("rescue" z płyty instalacyjnej) wtedy wszystko pójdzie gładko. Po wykonaniu "chroot /mnt/sysimage" możesz obejrzeć zawartość pliku wykonując polecenie "cat /boot/grub/grub.conf", eydcja przy pomocy prostego edytora "nano /boot/grub/grub.conf".

Wydaje mi się, że wykonanie polecenia "grub-install /dev/sda" (prawdopodobnie /dev/sda, jeśli masz tylko jeden dysk) zlikwiduje problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie sformatowałem dysk wspomnianym wcześniej narzędziem i wgrałem wszystko od nowa. Po restarcie od razu pojawiło się okno Gruba w trybie tekstowym (takie jak opisywałem poprzednio). Wpisałem komendę "boot" - odpowiedź: Error 8: Kernel must be loaded before booting. Myślę, że może dałoby się coś zrobić z poziomu Gruba. Ta moja płyta instalacyjna Fedory coś szwankuje. Już kiedyś próbowałem tak zrobić jak zalecasz, ale nie potrafiłem przebrnąć przez konfigurację urządzeń sieciowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie potrafiłem przebrnąć przez konfigurację urządzeń sieciowych.
A po co konfigurować sieć w trybie rescue? Pomiń ten etap, bo to wszystko o czym pisałem można zrobić offline.

Z gruba, owszem można wystartować system pod warunkiem, że znasz nazwy plików kernel i initrd na partycji /boot, więc uważam, że z trybu rescue jest znacznie łatwiej. Jeśli się upierasz, to możesz to zrobić

root (hd0,0) 
kernel /vmlinuz-<numerki>-<numerki>
initrd /initrd-<numerki>-<numerki>
boot

fragment "<numerki>-<numerki>" jest dokładnie taki sam dla kernela i initrd - jeśli będą różne, to się nie uruchomi. Wydaje mi się, że gdy napiszesz "kernel /vmlinuz" i wciśniesz <TAB> (byc może trzeba 2 razy) to zobaczysz dostępne pliki vmlinuz. Podobnie w initrd.

I tak będziesz robił przy każdym starcie :lol: Dopóki nie naprawisz gruba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co konfigurować sieć w trybie rescue? Pomiń ten etap, bo to wszystko o czym pisałem można zrobić offline.

 

Wystartowałem komputer z płyty instalacyjnej i wykonałem zalecane czynności. Niestety nie przyniosło to rezultatu. Wciąż to samo. Niby wszystko idzie jak trzeba i na koniec pojawia się okno wyboru systemu, ale na tym koniec. Wciąż komunikaty o nieznanym systemie plików lub niezamontowanej partycji. Zrobiłem parę zdjęć ekranu. Zamieściłem je na www.imagic.pl .Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie. Jeszcze dwa dni temu nie wiedziałem po co są fora.

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Pozdrawiam. Zbig

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszego obrazka widać, że Adi1981 miał rację. Zmień w tym pliku "root (hd0,2)" na root "(hd0,0)" i powinno być OK.

Z drugiego obrazka widać, że źle instalujesz gruba.Jest pewna różnica między "grub install /dev/sda" a "grub-install /dev/sda" - taka mała kreseczka... Widzisz? :rolleyes:

Jak zmienisz te dwie rzeczy, to powinno ruszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może po prostu usunąłeś jedną partycję? na (hd0,0) był wcześniej windows, i może to nie pomoc, bo Fedora byla zainstalowana troszkę dalej. Jak 0,0 nie bedzie dzialalo to proponuję (hd0,1) ten drugi numerek mówi o tym na ktorej partycji zainstalowany jest główny katalog linuksa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...