Skocz do zawartości

Instalacja F10 64bit


exbros

Rekomendowane odpowiedzi

W koncu, po dlugiej przerwie... czekam na graty (skladam nowego kompa do domu) i zastanawiam sie jak wyglada instalacja/dzialanie najnowszej wersji Fedory na platformie 64bit?... Skonczyly sie juz problemy z java i flashem w tej wersji czy nadal trzeba instalowac 32 bitowe wersje / biblioteki? Wlasciwie, to mam zamiar zainstalowac i powrocic do Gentoo, ale tak mi przyszlo do glowy jeszcze sie z Wami skonsultowac ;)

 

Moze ktos z Was stawial juz Fedore na chipsecie 790i Ultra SLI / plycie Striker II Extreme lub podobnej?

 

A, w zasadzie sypne garscia faktow a jak ktos ma jakiekolwiek uwagi to prosze o info - glowne komponenty:

Q9550 http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLB8V

Striker II Extreme http://uk.asus.com/products.aspx?l1=3&...amp;modelmenu=2

4GB RAM (2x2GB w dual channel) http://www.ocztechnology.com/products/memo...0666_reaper_hpc

NV 9800GTX+ http://uk.asus.com/products.aspx?l1=2&...amp;modelmenu=2

2 dyski SATA-300 w RAID 0... reszta w zasadzie zupelnie niewazna :)

 

Jakiekolwiek wskazowki, uwagi, ostrzezenia? Doswiadczenia dobre lub zle z podobnym sprzetem? Obawiam sie o chipset (dosc nowy), zintegrowana muzyke i przede wszystkim kontrolery dyskow (to chyba fake-raid, chociaz w plycie tej klasy / w tym przedziale cenowym spodziewalbym sie raczej czegos przyzwoitszego ? ...)

 

Z gory dzieki, pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele nie powiem, bo wciąż pracuję głównie na F8, ale obok mam postawioną F10.

W F10 java i flash nadal 32-bit. Wątpię, żeby to sie zmieniło w najbliższym czasie.

Co do pulseaudio mam wrażenie, że wciąż w fazie beta - niby działa, ale przycina dźwięk na ułamki sekund. Niby jest jakieś obejście, trzeba się przypisać do kilku grup pulse* (dokładnie do 3), ale u mnie to nic nie zmieniło, więc Pulseaudio zgodnie ze stara świecką tradycją zostało wyrzucone. Została ALSA.

Stery do Nvidia się pojawiły jakiś czas temu, ale jeśli się nie mylę też tylko w wersji 32-bit (nie wiem dokładnie, bo mi rozum odjęło i kupiłem płytę z ATI :angry: )

 

I to tyle, bo dalej to już tematy sprzętowe a od strony sprzętu to mam wrażenie, że raczej Ty jesteś tu jednym z guru :P

 

W sumie chyba najlepiej sprawdzić. Instalka przez sieć idzie bardzo ładnie i szybko a te ~100MB obrazu netinst można zaryzykować i ściągnąć ;)

W sumie niezłe wydanie, na pewno lepsze od F9, coraz więcej rzeczy działa "prosto z pudła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet Ty WalDo
Kurde, sorry. Mea culpa :lammer:

Sprawdzilem oczywiście na FEdorze pod VBox, gdzie mam zainstalowaną 32-bit. Odszczekuję... hau, hau :)

 

Chociaż tego flasha to nie jestem tak pewien. Aż sprawdzę jak wrócę do domu.

 

[EDIT]

Nie wiem czy są jakieś inne sposoby, ale o ile sobie przypominam to instalowałem wg tego → http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-f10.html#flash

No i tu jest jak byk paczka i386.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... I to tyle, bo dalej to już tematy sprzętowe a od strony sprzętu to mam wrażenie, że raczej Ty jesteś tu jednym z guru :P ...
Ta, ale ja jestem glownie od staroci, podstaw teoretycznych i praktyki (opartej o starocia)... no, teraz to sie moze zmieni ;)

 

Czyli - dobra wiadomosc: java i flash juz natywnie a co ze sterownikami nvidii? Mozecie mi tu gdzies sypnac lspci z systemow 64bit? Ciekawy jestem jakie macie chipsety i jak sa rozpoznawane urzadzenia zintegrowane i PCI... jak z instalacja na RAID-0 ?

 

Co do instalacji z neta i testow to faktycznie zaden problem - mam bardzo szybkie lacze (jak na dom) a i nowy sprzet do najwolniejszych nie nalezy, wiec pewnie i tak skonczy sie na eksperymentach :)

 

Sorry, wlasnie cos mi przyszlo do glowy: czy FX 32bit z kernelem PAE obsluzy mi 4GB pamieci (za jakis czas rozszerzone do 8GB)? 32 bitowe windy kompletnie nie radza sobie juz z 4GB, ale z tego co pamietam to PAE mial wlasnie rozwiazywac problem adresowania RAM? ... a wiec moze pozostac przy 32 bitach? Jak widzicie mam pewne opory przed przesiadka na 64bit - tyle problemow i tyle zlego sie czlowiek o tej wersji naczytal przez ostatnie kilka lat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) czy FX 32bit z kernelem PAE obsluzy mi 4GB pamieci (za jakis czas rozszerzone do 8GB)?
Moją pierwszą zakończoną powodzeniem instalkę F10 (kłopoty z wyżej wspomnianą grafiką ATI) przeprowadzilem właśnie na 32-bitowej wersji. Mam 4GB i Athlona X2 BE-2350. Domyślnie zainstalowało się PAE i 4GB były w całości widoczne i chyba obsługiwane - zapchałem pamięć dużymi zdjęciami aż do chwili gdy rozpoczęło się pisanie po SWAP. "top" pokazywał, że pamięć fizyczna jest wykorzystana niemal na maksa zanim zaczął pisać do swapa. Nie wiem czy to miarodajny test, ale wyglądało OK, żadnych zwisów, zacięć. Jak to by było z 8GB nie mam pojęcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy są jakieś inne sposoby, ale o ile sobie przypominam to instalowałem wg tego ? http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-f10.html#flash

No i tu jest jak byk paczka i386.

 

No umknęło, stale aktualizowany wątek o flash a o java nawet sam coś naskrobałem . mjm...coś tam stał się jedynym słusznym poradnikiem, a nie słusznie.

 

[a propos]

Od jakiegoś czasu chyba coś jest nie tak z powiadamianiem na forum o nowych odpowiedziach. Odwiedzam wątek a tam odpowiedzi z tygodnia i mimo subskrypcji nie dochodzą powiadomienia na maila. Problem wydaje się dotyczyć losowych wątków. Też mi umyka to i owo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, wlasnie cos mi przyszlo do glowy: czy FX 32bit z kernelem PAE obsluzy mi 4GB pamieci (za jakis czas rozszerzone do 8GB)? 32 bitowe windy kompletnie nie radza sobie juz z 4GB, ale z tego co pamietam to PAE mial wlasnie rozwiazywac problem adresowania RAM? ... a wiec moze pozostac przy 32 bitach?

Przy takiej ilości pamięci ja bym się jednak przesiadł na 64 bity.

Przedewszystkim, PAE umożliwia zaadresowanie 64GB fizycznej pamięci, ale tylko w trybie jądra, wirtualna przestrzeń adresowa nadal ma 4GB. Zatem jeden program nie zaalokuje sobie więcej niż 4GB pamięci. Dopiero dużo dużych programów będzie w stanie wykorzystać całą pamięć. Teoretycznie istnieją sposoby, żeby jeden program wykorzystał więcej niż 4GB (używając jakichś sztuczek z mmap, pod windowsem też jest do tego odpowiednie api), ale jest to mało wydajne no i aplikacja musi być specjalnie do tego napisana.

 

Sam osobiście mam działające FC6 oraz F8 z jądrem x86_64 i sobie chwalę. Olałem tam co prawda plugin javy do przeglądarki, bo wtedy nie było wersji 64bit, ale inne programy chodziły bez zarzutów. Czasem miałem drobne problemy ze stabilnością nvidii (na dwuprocesorowym x86_64) - chwilowe freezy ekranu, czasem nawet totalna zwiecha. Wtedy pomagało wyłączenie jednego rdzenia w opcjach bootowania kernela. Ale to się zmieniało z jądra na jądro, z jednej wersji sterownika na drugą, i teraz jest całkiem przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No umknęło, stale aktualizowany wątek
Ciekawy ten wątek a najciekawsze, ze sam ostatniego posta dopisałem :rolleyes: I kilka innych też. Nie ukrywam, że nie czytając całości a tylko odpowiadając na konkretne zagadnienie.

Cholera, trzeba będzie jednak ten wątek "samobiczujący" na OFFTOPIC założyć (to w nawiązaniu do wczorajszych przeprosin ze strony monfisa ;) ). Może w przyszłym roku będize lepiej :)

 

Chociaż z drugiej strony, to wciąż jest tam mnóstwo ręcznej rzeźby. Dla mnie koniec cyrków z flashem pod 64-bit oznacza wpisanie "po Bożemu" yum install flash-plugin.

 

Od jakiegoś czasu chyba coś jest nie tak z powiadamianiem na forum o nowych odpowiedziach.
Zgłoś to adminom. W końcu mamy dział "Propozycje, uwagi i błędy" - jeśli problem nie jest tylko u Ciebie i ludzie się dopiszą, to ktoś się tym zajmie wcześniej albo później. Ze wskazaniem na później.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...