Skocz do zawartości

Zbyt Duża Rozdzielczość


patryk_f

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem z zainstalowaniem systemu Fedora 9

 

Podczas instalacji systemu okazuje się że system przy pierwszym uruchomieniu, po wyjęciu płyty instalacyjnej, jest przyjmowana tak wielka rozdzielczość że mój monitor(1440*900) wysyła komunikat : poza rozdzielczością

 

Montowałem 3 razy. za kazdym razem jest podobnie.

próbowałem z innym nonitorem (crt 17"). za każdym razem jest podobnie.

z tą róznicą żę za ostatnim razem jakoś tak dobrze zglupiał system, wyświetlił się w nieco niższej rozdzielczości, że udało mi się stworzyć użytkownika

 

Póżniej i tak coś sie wyswietliło w zbyt dużej rozdzielczości

 

Jestem w tej chwili na tym etapie, że mam użytkownika z hasłem, ale zalogowąć sie nie sposób

 

 

Jak przekonać system aby chwilowo się wyświetlał w niższej rozdzielczości aby przystosować go do właściwej rozdzielczosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję włączyć system w trybie tekstowym.

Jak grub sie uruchomi to do linjki gdzie masz kernel dorzuć cyfrę 3 na końcu.

Potem zaloguj się na konto i zobacz czy masz plik /etc/X11/xorg.conf. Jak nie to komenda Xorg -configure.

A potem zobacz co jest w tym pliku w sekcji monitor, modes czy screen. A najlepiej go wklej tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem w trybie 800*600.

 

i była taka zawartośc tych sekcji:

Section "Device"

Identifier "Videocard0"

Driver "vesa"

EndSection

 

Section "Screen"

Identifier "Screen0"

Device "Videocard0"

DefaultDepth 16

SubSection "Display"

Viewport 0 0

Depth 24

Modes "800x600"

EndSubSection

SubSection "Display"

Viewport 0 0

Depth 16

Modes "800x600" "640x480"

EndSubSection

 

Po tym zmieniałem monito na generic screen 1440*900 i wygląd sekcji przed restartem wyglądał tak :

 

Section "Monitor"

Identifier "Monitor0"

ModelName "LCD Panel 1440x900"

HorizSync 31.5 - 56.0

VertRefresh 56.0 - 65.0

Option "dpms"

EndSection

 

Section "Device"

Identifier "Videocard0"

Driver "vesa"

EndSection

 

Section "Screen"

Identifier "Screen0"

Device "Videocard0"

Monitor "Monitor0"

DefaultDepth 24

SubSection "Display"

Viewport 0 0

Depth 24

EndSubSection

SubSection "Display"

Viewport 0 0

Depth 16

Modes "800x600" "640x480"

EndSubSection

 

Po restarcie znowu miałem komunikat od monitora: poza zakresem częstotliwości. I tu odpadam bo nie łapię co jest nie tak

jak oglądałem te karty co nie zmieniałem to karta jak tak była to była identyczna z moją GeForce8200

czyżby kartę też powinienem zmienić aby działało dobrze ?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee zmieniłeś tylko nazwę monitora. Dopisz sobie tutaj:

 

 Modes "800x600" "640x480"

 

ten tryb który chcesz mieć i powinno burzyć.

 

p.s. Można się obyć bez restartu. Zabijasz Xy Ctrl+Alt+Backspace, zabijasz gdm w procesach, edytujesz plik, puszczasz gdm jako root.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arabski ty coś piszesz nie po polski albo ja zbyt głupi

 

"ten tryb który chcesz mieć i powinno burzyć."

 

???? o co tu chodzi. wktórej sekcji, jak zrozumiałem, mam to dopisać?

czy mam dopisać w tej sekcji "1440*900" (zgodnie z rozdzilczością monitora jaki mam)

 

i pytanie następne co z tym że jest tam: Driver "vesa" a ja mam GeForce8200 czy to czegoś nie miesza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę przyznać że mi ręce juz opadają i chyba się poddam

 

1. wpis Modeline są dwie wersje: pisać Modeline czy ModeLine?

2. Jak zrozumiałem to co wyskoczy mi po wpisaniu Gtf z parametrami to mam umieścić w sekcji monitor. - tak zrobiłem

3. uzupełnić wpis w display o Modes "1440x900" takie są moje parametry- ale po odpaleniu mam i tak 800x600 a zapis Modes i reszta znika (cholera wie dlaczego).

4 .odkryłem że nie wiem czemu mam zapis driver - vesa no to zmieniłem na nvidia bo mam GeForce 8200 jak i to zmieniłem to X mi sie rozwala na całegu tu zwracając błąd ze nie rozumie o co chodzi.

5 jak już reinstaluje po raz dziesiąty to wypróbowywuje każdą możliwość i spróbowalem że zmienie kartę graficzną na nvidia w oknie to zmienia mi na nv a nie na nvidia i tu też X mi wywala błąd identyczny z poprzednim

6.przeczytałem w poradniku żeby zrobić: yum install kmod-nvidia . ale tu mi pisze że nie ma żadnych pakietów do sciągniecia (dziwne?)

 

gdybym wiedział zachowałbym stary plik xorg.conf z 8 bo tam dzialało dobrze

()

 

Coś mi sie wydaje ze zebrało tu sie kilka problemów i jeden utrudnia rozwiązanie drugiego .

 

w jednym z postów widziałe z konfigu Xorg linię

Option "AddARGBGLXVisuals" "True"

zwróciłem uwagę że występuje przy karcie nvidia . do czego to moze służyć?

 

Jak zwykle maszyna ma rację a błędy popełnia człowiek przez brak wiedzy . o czym nie wiem tym razem i co robię źle??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)a zapis Modes i reszta znika (cholera wie dlaczego).
Wg mnie "livna-config-display" i odhaczenie checkboksa "pozwól livna-config-display na modyfikowanie plikow konfiguracyjnych" powinno pomóc.

4 .odkryłem że nie wiem czemu mam zapis driver - vesa no to zmieniłem na nvidia
Zainstaluj stery albo wpisz otwarty sterownik "nv" zamiast "nvidia". Przy "vesa" to nic dziwnego, że masz 800x600 - więcej się nie da :)

(...)ale tu mi pisze że nie ma żadnych pakietów do sciągniecia (dziwne?)
Dodaj rpmfusion do repozytoriów. Tylko nie pytaj jak bo zabiję :ph34r: Poszukaj. Zwróć uwagę, że kmod-nvidia jest kilka rodzajów zależenie od "numerka" karty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rady pomogły

mysle ze problem i przyczyna jedna - brak ropzoznania przez instalację karty graficznej

jak dobrze nie rozpozna to problemy się mnożą

Dla mnie wniosek na przysłość- jak zamontuję system to od razu i w razie jakichkolwiek problemów : w trybie tekstowym yum update i yum upgrade

 

Ja najpierw dodałem nowe repozytorium Fresh RPMS i sciągnąłem kmod-nvidia.

o dziwo nie pojawiło się nvidia na spisie kart graficznych. Było tylko nv

Dopiero po yum upgrade i yum update pojawiło sie w spisie kart graficznych nvidia

 

Po Zmianie karty na nvidia zobaczyłem że zmieniło mi, w xorg conf, driver z vesy na nvidia. Poprzednio miałem do dyspozycji zmianę tylko na nv a to nie dawało żadnych efektów.

 

Tak wieć oprócz sciągniecia drivera trzeba zawsze zrobić upgrade i update

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze zrobić upgrade i update
Wystarczy update. upgrade jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje się raczej przy aktualizacji systemu do nowszej wersji (ja np. robiłem f8 do F10). W sumie nie zauważyłem różnicy między upgrade i update gdy system jest już zainstalowany.

 

O Freshrpms zapomnij. Teraz trzy repozytoria połączyły się → http://rpmfusion.org. I chwała za to, bo przynajmniej konfliktów między tymi repozytoriami nie będzie. Tyle, że są dwa "podrepozytoria" - free i nonfree i trzeba pamiętać, żeby oba zainstalować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do repozytorium to się zgadza bo zamontowałem http://rpmfusion.org

 

Jeżeli chodzi o upgradei update to najpierw odpaliłem yum update zrobiło swoje ale na liscie nie pojawił się sterownik nvidia.

Potem odpaliłem update i o dziwo roboty było na ponad godzinę ze sciąganiem.

Co ważniejsze to na liscie sterowników pojawił się nvidia

W zwiazku z tym wątpię w to ażeby update było zbędne (czyba że czegoś nie łapie lub przeoczyłem)

 

Przyjrzalem sie swojemu poprzedniemu postowi i zapomniałe dodać coś ważnego

 

Sprawa Modeline"" . w końcu chodzi bez tej linii może przy innch kartach to okazało sie potrzebne.

W moim wypadku gdybym od początku sie uparl przy szukaniu i update odpowiedniego sterownika to robiłbym to krocej .

Jak nie ma własciwego sterownika to wszystko leży.

 

Dla mnie wniosek na przyszlość zaczynać od sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...