Skocz do zawartości

Pierwszy Kontakt Z Linuksem


rutkam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o jakiegokolwiek linuksa więc proszę, aby wszelkie odpowiedzi były dawane w sposób łopatologiczny (jak dziecku w pierwszej klasie podstawówki) :)

 

Wczoraj postanowiłem zainstalować Fedorę 7 na kompie z XP. Utworzyłem sobie partycję 18 giga i tam po wielu problemach udało mi się ją zainstalować. Powstał problem, bo teraz startuje mi od razy fedora. Poczytałem troche forum i zainstalowałem gruba z płyty instalacyjnej. Nie wiem czy to istotne, ale w czasie instalacji wyskoczył mi komunikat, że brakuje czegoś związanego z jądrem i że konfiguracja pozostała bez zmian. I teraz mam pytanie czy w w/w Gruba jakoś się wchodzi w czasie odpalania systemu, czy powinien uruchomić się sam? Mnie od razu startuje fedora, ale widzę wcześniej jakiś napis Grub... Pomóżcie i nie denerwujcie się, bo wiem że dla Was jest to dziecinnie proste. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie mogę znaleźć tego gnome-device-manager?

 

Mam internet na modemie Speedtouch330 (ale nie Neostradę) i chciałbym, aby mi działał na linuksie. Znalazłem to: http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic=12431 i mam kilka pytań odnośnie pierwszego postu w tym temacie.

 

1. Gdzie umieścić dany plik, jeśli mam go na pendrive'ie?

2. O co chodzi w linijkach:

- bunzip2 NEO_Installer_*

- tar -xf NEO_Installer_*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz płytę to z płyty, a jak nie to poczekaj aż zadziała Ci internet.

 

Ad.1

Plik może być byle gdzie, po prostu wrzuć go do katalogu domowego.

Tu mała uwaga, Twój katalog to /home/uzytkownik/... ale gdzie byś nie był, to po wpisaniu w konsoli su - przeniesie Cię do /root więc będziesz musiał wklepać ścieżkę do swojego pliku, czyli coś w rodzaju

cd /home/uzytkownik/

ps. podstawy konsoli, bez tego ani rusz http://newbie.linux.pl/?id=article&show=199

 

Ad.2

rozpakowywanie w konsoli, pierwsze to coś jak zip, drugie to coś jak ciągłe archiwum w WinRar ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. O co chodzi w linijkach:

- bunzip2 NEO_Installer_*

- tar -xf NEO_Installer_*

Włączasz konsolę/terminal/emulator terminala (można spotkać różne określenia). W linii poleceń wpisujesz "man gunzip2" i czytasz uważnie. Potem wpisujesz "man tar" i czytasz uważnie. I już masz problemy z pkt.2. rozwiązane.

A o co chodzi z tym "man"? W linii poleceń wpisujesz "man man" i to też masz rozwiązane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pozwole sobie zasugerowac, zanim zaczniesz sie bawic i zglebiac tajniki Fedory, abys sciagnal wersje 10 (dostepna tu: http://fedoraproject.org/)... Unikniesz duzej ilosci klopotow, bedziesz mial dostep do nowych paczek/programow, ktore czesto nie sa juz skladane pod stare wersje Fedory., no a instalacja jest prosta, szybka i przyjemna. Przy okazji podczas instalacji upewnij sie ze wybierzesz wlasny uklad partycji oraz zaznaczysz zeby grub zainstalowal sie w MBR - powinien wykryc partycje z Windowsem juz podczas instalacji i dodac ja do listy.

 

Pozniej tak jak sugerowal borzole: edytujac plik grub.conf mozesz ustawic sobie np: jak dlugo ma byc wyswietlone pole wyboru systemu etc.:

1.wchodzisz w konsole, np: alt+F2, wpisujesz gnome-terminal, enter

2."su -" (oczywiscie bez cudzyslowa)

3.gedit /boot/grub/grub.conf

 

Pozdrawiam,

Theriel

 

//edit:

Poprawione ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po przesiadce na F10 :D

 

Niestety w tej wersji nie ma manuala bunzip2, a info jest po angielsku i wielu rzeczy nie rozumiem. Po wejściu do katalogu z plikiem i wpisaniu komendy bunzip2 NEO_Installer_* wyskakuje kominikat: Can't open input file NEO_Installer_*: No such file or directory :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem nazwę pliku, ale już udało mi się zainstalować. Mimo to internet nadal nie działa, bo pewnie jakieś inne dane trzeba wpisać niż do Neo. Zadzwonię jutro do operatora i się dowiem czy jest możliwość podłączenia w linuksie.

 

Nadal nie mogę znaleźć/uruchomić gnome-device-manager :(

 

 

Znalazłem coś takiego jeśli chodzi o instalację modemu i uruchomienie internetu mojego operatora: http://209.85.129.132/search?q=cache:1Vcv9...lient=firefox-a

 

Mam pytanie odnośnie 1. podpunktu z 1. punktu. Nie znalazłem potrzebnego pliku, więc muszę jakoś przekompilować jądro itd. Jak i gdzie mam to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gnome-device-manager: dlaczego nie możesz uruchomić? Odpaliłeś konsolę pod Gnome/KDE, tak? Jeżeli nie to przypominam -> albo szukasz w programach (pod "narzędzia systemowe") albo alt+F2 i wpisujesz w okienku "Terminal" lub "Konsole". Jak odpali ci się konsola to wpisz po prostu "gnome-device-manager" i enter. Powinien się odpalić.

 

Co do internetu - mam dla Ciebie dobrą i złą wiadomość :). Dobra: na 99% nie musisz przekompilowywać jądra. Zła: kłamiesz! :). Masz wymagane pliki i moduły już wkompilowane! - a przy najmniej ja je mam, a nie sądzę, żeby była jakaś różnica co do zawartości kernela Fedorowego pomiędzy x86 a x64 (jeśli chodzi o obsługę modemu). Podłącz modem do komputera, włącz, poczekaj kilka sekund i wpisz w konsoli "lsusb". Ta funkcja kulturalnie poinformuje Ciebie co Fedora wykryła na różnych portach usb. Jest jakaś linijka z Twoim modemem?

 

Co do dzwonienia do operatora - o ile nie jest to operator małej sieci, dbający o swoich klientów, to najpewniej uzyskasz odpowiedź "jest taka możliwość, ale my nie dostarczamy sterowników do Linuksa" etc.

 

P.S. Ale najpierw!!!! Zanim cokolwiek zrobisz -> wejdź w konsolę i wpisz "su -" (później hasło roota) oraz "yum update"! Aktualizacja systemu po instalacji jest bardzo wskazana!

 

Pozdrawiam,

Theriel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po wpisaniu w konsoli gnome-device-manager wyskakuje komunikat: "Command not found"

 

2. System widzi mój modem.

 

3. Jak mogę zrobić aktualizację, skoro nie mam neta?

 

PS. Mój operator to dawny Szeptel a obecnie Mni Telecom. Może ktoś już uruchamiał neta od tego operatora pod linuksem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...