Skocz do zawartości

Instalator Nie Utworzył Plików Konfiguracyjnych - Nie Ma Normalnego Bash Prompta.


tch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Z jakichś powodów instalator Fedory nie utworzył mi plików konfiguracyjnych użytkownika, np. mój katalog /home nie ma takich plików jak .bash_profile czy .bashrc

 

W związku z tym mój bash prompt wygląda tak:

 

bash-3.2$

 

Czy mogę w jakiś sposób wygenerować te domyślne pliki konfiguracyjne? Czy brakuje mi w takim razie jakichś innych ważnych ustawień, np. zmiennych środowiskowych?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś szukać w /home/<nazwa użytkownika> np. /home/tch

 

Sprawdź czy masz plik /etc/bashrc i wywoływany z niego /etc/profile oraz wołane z kolei przez /etc/profile pliki w /etc/profile.d

 

Jeśli brakuje tych plików, to sprawdź czy masz zainstalowany pakiet setup

rpm -qa setup

Jeśli nie masz, to zainstaluj

yum install setup

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś szukać w /home/<nazwa użytkownika> np. /home/tch

 

Sprawdź czy masz plik /etc/bashrc i wywoływany z niego /etc/profile oraz wołane z kolei przez /etc/profile pliki w /etc/profile.d

 

Jeśli brakuje tych plików, to sprawdź czy masz zainstalowany pakiet setup

rpm -qa setup

Jeśli nie masz, to zainstaluj

yum install setup

 

No tak, chodziło mi o mój katalog domowy, tylko się trochę źle wyraziłem, sorry(mam nauczkę, by nie pisać już o tej godzinie :rolleyes:) .

 

Wymienione wyżej przez Ciebie pliki w /etc mam. Pakiet setup też jest zainstalowany i dostarczane przez niego pliki są tam, gdzie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. że prawdopodobnie sam sobie usunąłeś plik $HOME/.bashrc

Załóż plik "z ręki" i wpisz w nim wywołanie pliku /etc/bashrc. Domyślny plik .bashrc w katalogu domowym użytkownika wygląda tak

# Source global definitions
if [ -f /etc/bashrc ]; then
    . /etc/bashrc
fi
# User specific aliases and functions

Raczej wklej niz przepisuj to co podałem. Jeśli przepisujesz, to zwróć uwagę, że przed /etc/bashrc jest kropka i spacja - to ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WalDo - Dzięki, to rozwiązuje problem z bash promptem. Jestem jednak pewien, że sam sobie tych plików ni e usunąłem, nie było ich od razu po instalacji.

 

@Arabski - Wielkie dzięki, nie wiedziałem nawet że taki katalog istnieje. Okazało się, że brakowało mi jeszcze paru plików.

 

EDIT: BTW, Jest tutaj opcja zmieniania tematu przez użytkowników? Chciałem dodać [solved], ale nigdzie jej nie widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arabski - Wielkie dzięki, nie wiedziałem nawet że taki katalog istnieje. Okazało się, że brakowało mi jeszcze paru plików.

 

Czasami jak błądzę po /etc to znajdę coś ciekawego ;)

 

p.s. Ciekawostka - ostatnio goliłem FC6 "na łyso" i usunięcie pakietu rootfiles (zależności brak) zabiera pliki których Ci brakowało root'owi :D Nie wiem czy w nowszych też tak jest...

 

p.p.s. Z tego co wiem, zwykły user nazwy tematu edytować nie może - tylko moderator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Jestem jednak pewien, że sam sobie tych plików ni e usunąłem, nie było ich od razu po instalacji (...)

 

Nie tylko u Ciebie pojawił się ten problem. Na cztery instalacje F10 na różnych komputerach - problem ujawnił się na trzech, z czego dwa miały karty gfx ati (i konfiguracja po pierwszym restarcie nie powiodła się ze względu na brak sygnału wideo), jeden zaś miał nvidię (problem nieco podobny do ati). Udaną instalację udało mi się przeprowadzić na komputerze z układem gfx intela. Osobiście więc podejrzewam, że problemem jest firstboot, ale nie chciało mi się tego sprawdzać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...