Skocz do zawartości

Gdzie Mozna Zrobic Kurs I Certyfikat Na Rhce?


simpson0107

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.google.pl/search?hl=pl&clie...=Szukaj&lr=

Ceny na stronach akademii. Zwykle nieznacznie się różnią.

Doceniam szybka acz niezbyt odkrywcza odpowiedz. O googlach slyszalem, rowniez uzywam, dziekuje. Chodzilo mi raczej o jakies konkretne informacje z pierwszej reki, najlepiej od osoby ktora zdawala egzamin. Zreszta na stronie akademii nie widze wzmianki o RHCE. Czy ktos moze zdawal egzamin na RHCE w Polsce? Czy Red Hat organizuje kursy 5 dniowe przygotowujace do tego egzaminu? I jesli tak to w jakim miescie i za ile?

 

Pozdrawiam

 

Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Szymonie. Na pierwszej stronie z rezultatami wyszukiwania, którą poleciłem przejrzeć, widnieją aż trzy akademie. Dla ułatwienia dodam, że są to Altkom, B2B i Compendium. Drugiej i kolejnych stron wyszukiwania nie przeglądałem - pewnie akademii jeszcze kilka jest. Wszystkie oferują interesujący Cię kurs, czyli RH300.

 

W Polsce jest kilkadziesiąt osób z tytułem RHCE. Jeśli dobrze pamiętam na tym forum toczyła się już dyskusja odnośnie tego jak wygląda egzamin.

W razie dalszych pytań z pewnością znajdzie się jakiś RHCE, który chętnie odpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na stronie http://redhat.altkom.pl/rhce/300 jest pełny opis kursu jaki proponuje Altkom.

Zdawałem rok temu i całość wyglądała następująco:

4 dni (poniedziałek-czwartek) po 8h POWTÓRZENIA wiadomości o linuksie z naciskiem na RedHat Enterprise Linux w wersji 5 - całkiem "zielony" człowiek po prostu nie da rady. Nie ma wchodzenia w niuanse typu "co robi parametr -wv w komendzie xyz" - jest to raczej przypomnienie wiadomości. Są oczywiście ćwiczenia ale dają one możliwość sprawdzenia jak w praktyce działa dyskutowany właśnie zestaw poleceń. Warto zrobić sobie w domu/pracy małe laboratorium - wystarczy 2 maszyny i postawić na nich RedHata w wersji 30 dniowej.

1 dzień (piątek) egzaminu składającego się z dwóch części: troubleshooting i konfiguracja. Egzamin trwa, o ile dobrze pamiętam, 8h (z przerwą na obiad) i zdaje się go przy komputerze przygotowanym przez egzaminatora - w moim przypadku egzaminator i instruktor to była ta sama osoba.

Najpierw jest krótki troubleshooting (który można załatwić w pół godziny jak się wie o co chodzi i ma intuicję/doświadczenie gdzie może być błąd w konfiguracji) - generalnie prosta rzecz.

Po przerwie na obiad jest część konfiguracyjna - i tu w zasadzie należy się opierać na kilku zasadach:

1. DOKŁADNIE czytać pytania

2. ZASTANOWIĆ się dobrze w jaki sposób chcemy wykonać daną konfigurację - czy to z "klikacza" czy z shella. Metoda dowolna, byle zadziałało i konfiguracja przetrwała reboot (dlaczego - o tym na końcu)

3. Nie patrzeć na innych - robić swoje. Szkoda czasu na ściąganie, poza tym można za to wylecieć z egzaminu.

4. NIE MA jednej słusznej metody na rozwiązanie zadań - ograniczanie dostępu możesz zrobić np przez iptables, tcp wrapper albo w inny sposób. Ważny jest efekt zgodny z założeniami zadania.

5. Jeśli czegoś nie wiemy, lepiej na początku zrobić to co umiemy - liczy się suma punktów a zadania na ogół nie są ze sobą powiązane

6. SPRAWDZIĆ dokładnie co się zrobiło - jaki efekt dają wprowadzone zmiany/komendy i czy efekt jest w 100% zgodny z zalożeniami zadania.

7. Zapisać konfigurację w taki sposób by przetrwała reboot - pierwszą czynnością jaką robi egzaminator po zakończeniu egzaminu jest restart maszyny, jeśli konfiguracja nie przetrwa - równie dobrze można w ogóle do egzaminu nie podchodzić.

8. Egzamin zawiera też element instalacji systemu, więc w czasie gdy pakiety są instalowane warto przeczytać zadania i to przeczytać DOKŁADNIE.

 

A reszta to sprawne palce, świeży umysł i wiedza, wiedza, wiedza + oczywiście doświadczenie.

 

A nawet jak się nie uda zdobyć RHCE zawsze jest szansa, że choć RHCT się "złapie" a to dobry start do następnych prób.

 

--

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informacje, bardzo mi się przydały. Mam problemy z wejściem na stronę altkomu, będę jeszcze próbował później. Jaka była cena kursu i egzaminu?

 

Pozdrawiam

 

Szymon Jasiński

 

Szymon, przeczytalem na Twoim blogu, ze przebywasz w Southampton. Jesli tak, sam egzamin (zdaje sie, ze w Polsce jest to niemozliwe), zdawac mozesz w samym Red Hacie (w Farnborough (bardzo blisko Southampton). Egzamin wykupujesz online. RHCT - 300 funtow, RHCE - 600 funtow. Tak sie sklada, ze wlasnie jutro jade tam na RHCT:) Pozdrawiam. Terminy od wyboru do koloru. Praktycznie co dwa tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, dzieki za info. Myslalem o egzaminie w Farnborough, ale chcialem najpierw zrobic ten 4-dniowy kurs - a w Farnborough to strasznie duzo kosztuje. Jak ja sprawdzalem to wyszlo mi za kurs i egzamin (RHCE) jakies 1600 funtow, chyba ze cos zle policzylem? Myslalem sobie, ze w Polsce moze bedzie taniej. Zwlaszcza ze Sofcik zdawal w Polsce.

 

Powodzenia na egzaminie, daj znac jak poszlo. Ja chcialem od razu sie rzucic na RHCE, ale moze rzeczywiscie lepiej zaczac od RHCT - moze wtedy dam rade bez kursu? Jakie jest Twoje doswiadczenie? Ja nigdy nie pracowalem w IT, ale mam swoj serwer w Polsce i male laboratorium w domu tutaj, a do tego wielki zapal :D

 

Pozdrawiam i dzieki za odpowiedz!

 

Szymon Jasinski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informacje, bardzo mi się przydały. Mam problemy z wejściem na stronę altkomu, będę jeszcze próbował później. Jaka była cena kursu i egzaminu?

 

Pozdrawiam

 

Szymon Jasiński

 

To był "sponsorowany" przez firmę kurs i egzamin. Ale teraz taki zestaw kosztuje 6000 PLN netto (egzamin included) więc musisz to sobie na GBP przeliczyć i sprawdzić czy wyjdzie Ci taniej czy drożej.

 

--

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mi niestety nie udalo sie za pierwszym razem, aczkolwiek mozna pzygotowac sie samemu do egzaminu. Jesli jestes z Southampton to faktycznie polecam Tobie wykupic sobie egzamin w Farnborough, pojsc na niego i zobaczyc jak to wszystko wyglada, przygotowac sie dokladniej i pojsc ewentualnie jeszcze raz. Polecam ksiazke "Red Hat Certified Engineer Linux Study Guide". Samo miejsce w Farnborough jest bardzo przyjemne. Ciche i spokojne, po przyjsciu recepcjonistka oprowadzila mnie po budynku:) ogolnie - bardzo fajna atmosfera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w Polsce mozna zrobic certyfikat na RHCE? Ile to kosztuje? Z gory dzieki za odpowiedzi. Szymon Jasinski

Polecam kursy w B2B, cenniki są na stronie: http://www.redhat.com.pl/training jest tam również namiar telefoniczny do szefa działu szkoleń z którym wszystko można ustalić (cena, termin itd). Wiem bo pracuję w B2B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7. Zapisać konfigurację w taki sposób by przetrwała reboot - pierwszą czynnością jaką robi egzaminator po zakończeniu egzaminu jest restart maszyny, jeśli konfiguracja nie przetrwa - równie dobrze można w ogóle do egzaminu nie podchodzić.

 

Dziwi mnie w ogóle wspominanie o czymś takim jak zapisanie zmian (kto tego nie robi :P) - stąd pytanie: czy na egzaminie można sobie do woli restartować maszynę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy na egzaminie można sobie do woli restartować maszynę?

Oczywiście. Możesz robić z nią niemal wszystko. Niedozwolony jest ruch sieciowy pomiędzy zdającymi egzamin. Oczywiście łamania hasła ssh lokalnego serwera też nie polecam (;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...