Skocz do zawartości

Konfiguracja Karty Wl-8310 W Fedora 7


Rico77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumówiczów:)

 

Choć problem przewijał się tutaj na forum wielokrotnie, to po kilkudniowych próbach postanowiłem opisać swój problem.

Poszukiwałem na necie podobnego problemu, próbowałem wykorzystać opisy z forów. Niestety nie udało mi się zainstalować sterowników karty bezprzewodowej WL-8310 pod Fedorą 7 Moonshine.

Problem pojawił się na samym początku. Ściągnąłem sobie najnowszą wersję NDISWRAPERRA (ndiswrapper-1.54.tar.gz), rozpakowałem go w katalogu /usr/src/linux (katalog linux utworzyłem specjalnie w tym celu) i po wejściu do katalogu ndiswrapper-1.54 chciałem skompilować pliki poleceiem Make i pojawił mi się taki oto błąd:

 

bash-3.2# make
make -C driver
make[1]: Wejście do katalogu `/linux/ndiswrapper-1.54/driver'
Makefile:23: *** Kernel tree not found - please set KBUILD to configured kernel. Stop.
make[1]: Opuszczenie katalogu `/linux/ndiswrapper-1.54/driver'
make: *** [all] BĹ‚Ä…d 2

Podobny error pojawia się gdy wydam make all.

Próbowałem też zainstalować "ndisa" poleceniem yum install ndiswrapper, ale pojawił mi się błąd:

bash-3.2# yum install ndiswrapper
Loading "installonlyn" plugin
Setting up Install Process
Parsing package install arguments
Could not retrieve mirrorlist [url="http://mirrors.fedoraproject.org/mirrorlist?repo=fedora-7&arch=i386"]http://mirrors.fedoraproject.org/mirrorlis...7&arch=i386[/url] error was
[Errno 4] IOError: <urlopen error (-3, 'Odwzorowanie nazwy jest chwilowo niemo\xc5\xbcliwe')>
Error: Cannot open/read repomd.xml file for repository: fedora
bash-3.2#

Próbowałem również zainstalować kmod-ndiswraperra przy użyciu binarek, ale też wyświetlała mi się informacja:

 

bash-3.2# rpm -ivh kmod-ndiswrapper-1.46-1.2.6.21_1.3194.fc7.i686.rpm
ostrzeżenie: kmod-ndiswrapper-1.46-1.2.6.21_1.3194.fc7.i686.rpm: Nagłówek V3 DSA signature: NOKEY, key ID a109b1ec
błąd: Niespełnione zależności:
        kernel-i686 = 2.6.21-1.3194.fc7 jest wymagany przez kmod-ndiswrapper-1.46-1.2.6.21_1.3194.fc7.i686
        ndiswrapper-kmod-common >= 1.46 jest wymagany przez kmod-ndiswrapper-1.46-1.2.6.21_1.3194.fc7.i686
bash-3.2#

 

Przyznam szczerze że to są moje początki w (_linuxie_ → Linuksie) ORT i mogłem coś schrzanić...

Byłbym jednak wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.

Czytałem wiele postów na forach i wiem że najczęściej podczas problemów z kartą wifi w linixie - na forum zadawane są pytania o wersję kernela więc od razu piszę:

 

bash-3.2# uname -r
2.6.21-1.3228.fc7
bash-3.2# rpm -qa|grep kernel
kernel-2.6.21-1.3228.fc7
kernel-PAE-debug-2.6.21-1.3228.fc7
kernel-headers-2.6.21-1.3228.fc7
bash-3.2#

pozdrawiam i proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozdrawiam i proszę o pomoc
Podstawowe pytanie - dlaczego taka stara wersja?

 

Co do samej instalacji: musisz znaleźć paczkę zgodną z numerem jądra. Wersja 1.2.6.21_1.3194.fc7 nie jest odpowiednia dla kernel-2.6.21-1.3228.fc7. Wyszukiwanie odpowiednich paczek może wspomóc → http://rpm.pbone.net/index.php3/stat/2/simple/2 Odznacz wszystko i zaznacz tylko F7.

 

Co do samodzielnej kompilacji: potrzebujesz paczki kernel-devel (oczywiście też w wersji odpowiedniej dla zainstalowanego jajka).

Nie widziałem zawartości paczki ndiswrapper-1.54.tar.gz, ale być może przed make należy wykonać ./configure

 

Uwaga ogólna na przyszłość: wszelkie kody, listingi z terminala itp wklejaj pomiędzy znaczniki [code][/code] (jeśli mają do 15 linijek). Dłuższe wstawiaj pomiędzy [codebox][/codebox].

[EDIT]Postaraj się też wklejać z odpowiednim kodowaniem polskich znaków.

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie - dlaczego taka stara wersja?

 

Zdaję sobie sprawę że nie jest to jakaś świeża dystrybucja (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Przyznam się szczerzę że kilka miesięcy temu kupiłem sobie pakiet czasopism z dystrybucjami (_linuxa_ → Linuksa) ORT. A Fedorę 7 mam właśnie z Linux Extra:

http://www.software20.org/pl/linuxplus/issues/extra_85.html

Tą dystrybucję instalowałem właśnie z dołączonej płyty dvd. Co prawda dopiero teraz, ale to przecież nie jest przyczyną tych problemów.

 

Co do samodzielnej kompilacji: potrzebujesz paczki kernel-devel (oczywiście też w wersji odpowiedniej dla zainstalowanego jajka).

 

Muszę przyznać że to mnie zaskoczyło... ponieważ przekopiowałem z instalki pliki kernel-*.fc7.i686 do katalogu /usr/src/linux i tam je instalowałem i muszę przyznać że przebiegło to bez problemów.

Dodatkowo utworzyłem dowiązanie symboliczne (ln -s redhat linux) do katalogu redhat w /usr/src/ ponieważ linux sam utworzyłem. Chyba że instalację źródeł należy przeprowadzić w innej lokalizacji.

Ale spróbuje jeszcze raz zainstalować te paczki. Może coś mi naprawdę umknęło.:)

 

Nie widziałem zawartości paczki ndiswrapper-1.54.tar.gz, ale być może przed make należy wykonać ./configure

 

Zrobiłem i to tzn. najpierw ./configure, później make, a nastepnie make install i dalej ten sam błąd sie pojawia.

Jednak po ./configure pojawił mi się taki komunikat:

bash-3.2# ./configure
bash: ./configure: Nie ma takiego pliku ani katalogu
bash-3.2# make
make -C driver

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnoszący się raczej do kradzionych systemówCo prawda dopiero teraz, ale to przecież nie jest przyczyną tych problemów.
Ależ jest przyczyną. F7 jest wersją tzw.legacy - nie aktualizowaną, nie masz możliwości instalacji nowych pakietów z sieci, bo repozytoria już nie istnieją. Utrzymywane są tylko 2 wersje wstecz. Gdzie niegdzie jeszcze możesz wyszukać potrzebne paczki *.rpm (stąd mój link do rpm.pbone.net) .

Gdybys mial repozytoria w sieci wystarczyłoby proste polecenie yum install ndiswrapper czy może yum install kmod-ndiswrapper.

ponieważ przekopiowałem z instalki pliki kernel-*.fc7.i686 do katalogu /usr/src/linux i tam je instalowałem i muszę przyznać że przebiegło to bez problemów.
Bez problemów, ale... po co? :lol: To się instaluje poleceniem "rpm -Uvh <nazwa pakietu>.rpm" ( i do tego ważne, żeby to był *.rpm a nie *.src.rpm)

Chyba że instalację źródeł należy przeprowadzić w innej lokalizacji.
To RPM martwi się gdzie to zainstalować - podziękuj mu :)

Ogólnie to wyłożyłeś się na kompletnym braku znajomości podstaw Fedory. Na dobry początek odwiedź nasza skromną i dopiero powstającą wiki.fedora.pl. Stara oldwiki.fedora.pl też ma nieco ciekawych informacji. Jeśli nie masz problemów z angielskim (przynajmniej czytasz), to polecam dokumentację do Red Hat Enterprise Linux (RHEL to komercyjne wydanie Fedory - w uproszczeniu oczywiście). Tak więc → http://www.redhat.com/docs/manuals/enterprise/

bash-3.2# ./configure
bash: ./configure: Nie ma takiego pliku ani katalogu
bash-3.2# make
make -C driver

Tak jak mówiłem - nie widziałem pakietu, zazwyczaj kompilacja ze źródeł odbywa się przy pomocy "świętej trójcy": ./configure, make, make install. Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ jest przyczyną. F7 jest wersją tzw.legacy - nie aktualizowaną, nie masz możliwości instalacji nowych pakietów z sieci, bo repozytoria już nie istnieją. Utrzymywane są tylko 2 wersje wstecz

 

Hola, hola! Repozytoria jak najbardziej istnieją bo ja na ten przykład dalej siedzę na siódemce i wszystko widać. Owszem, nowe wersje pakietów się nie pojawiają (bo niby skąd) ale teza o zniknięciu repozytoriów jest nadużyciem :P

 

[bartek@fedora ~]$ yum list available | wc -l
8796
[bartek@fedora ~]$ uname -a
Linux fedora 2.6.22.1-41.fc7 #1 SMP Fri Jul 27 18:10:34 EDT 2007 i686 i686 i386 GNU/Linux

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hola, hola! Repozytoria jak najbardziej istnieją
No, faktycznie. Przepraszam. Wydawało mi się, że jak jakiś czas temu przeglądałem katalogi fedora.redhat.com, to widziałem pustkę.

Ale skoro są katalogi, to nie rozumiem z czym ma problem Rico77. Domyślam się tylko, że to nieznajomość podstawowych narzędzi. @Rico77 przeczytaj → http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik#Podsta...zanie_pakietami

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

ok przyznaję że byłem troszkę niedoczytany. Poczytałem trochę....i powoli zaczynam to kumać.

Przyznam szczerze że gdyby mi sie udało skonfigurować internet to nie musiałbym za każdym razem wychodzi z (_linuxa_ → Linuksa) ORT, i uruchamiać Win Xp a później wracać z powrotem do (_linuxa_ → Linuksa) ORT.. to trochę męczące.

Znalazłem źródła madwifi-20060331 i chciałem je zainstalować. Niestety jak chce skompilować to wywala mi błąd:

bash-3.2# make clean
Makefile.inc:113: *** KERNELPATH:  does not exist. Stop.
bash-3.2# make
Makefile.inc:113: *** KERNELPATH:  does not exist. Stop.
bash-3.2# make all
Makefile.inc:113: *** KERNELPATH:  does not exist. Stop.
bash-3.2# make install
Makefile.inc:113: *** KERNELPATH:  does not exist. Stop.

Zapewne muszę ustawić jakąś zmienną środowiskową tylko nie bardzo wiem do jakiej lokalizacji.

Proszę o pomoc.

 

---- łączenie postów ----

Podobny błąd pojawia sie gdy wydam polecenie: ./configure

 

---- łączenie postów ----

Ok już rozwiązałem ten problem... nie wiem jakim cudem podczas wydania rpm -Uvh *.rpm nie zainstalowała mi się paczka kernel-devel. Teraz ją dopiero doinstalowałem, ale żeby nie było sielankowo jak wydaje polecenie make, to pojawia się inny problem.

bash-3.2# make
Checking if all requirements are met... FAILED
Please enable wireless extensions.
make: *** [configcheck] BĹ‚Ä…d 1
bash-3.2#

 

ps.

 

A tak swoją drogą podczas szukania info na temat wcześniejszego problemu w końcu wyjaśniła mi się pewna sprawa. We wszystkich forach jest informacja że do zainstalowania karty wifi potrzeba kernel sources. Wielokrotnie sprawdzałem i szukałem tego pakietu i nie mogłem go znaleźć.

Przyznam szczerze że mógłbym sobie szukac dalej i wykonywać syzyfową pracę. Gdybym przypadkiem nie natrafił na post Kolegi WalDo, który napisał że począwszy od wersji FC5 nie ma kernel-sources tylko zamiast tego są: kernel-devel oraz kernel-headers.

Niestety nie wszyscy początkujący o tym wiedzą a to jest ważne.

Wiem że to nie jest zbyt odkrywcze ale postanowiłem napisac o tym żeby ktos kto będzie całkowicie początkujący uniknął takich problemów.

pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez WalDo
@Rico77 nie dość, że piszesz posty pod swoimi własnymi to jeszcze sam siebie cytujesz. Co z Tobą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Off topic

Niestety nie wszyscy początkujący o tym wiedzą a to jest ważne.
W sumie dobra uwaga. Trzeba by o tym coś napisać na naszej wiki.

Przy okazji zapraszam. W zakładce "dyskusja" można zgłaszać propozycje na tematy, artykuły czy choćby takie pozornie proste opisanie zagdnień jak ww. wymienione. Mozna również samemu przyłączyć się do grona "wikipedystów" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to opiszę moją kolejną niestety nieudaną próbę uruchomienia neta pod Fedorą 7.:(

Może ktoś miał podobny problem..

Znalazłem na DVD- instalce dwie paczki binariów rpm:

kmod-madwifi-0.9.3.1-1.2.6.21_1.3228.fc7.i686.rpm oraz

madwifi-0.9.3.1-1.lvn7.i386.rpm

zainstalowałem obie paczki poleceniem

bash-3.2#rpm -Uvh *.rpm

W pliku ifcfg-eth0 znajdującym się w katalogu /etc/sysconfig/network-scripts

ustaliłem parametry połączenia.

Po wydaniu kilku poleceń kontrolnych otrzymałem takie wyniki:

bash-3.2# rpm -qa | grep -i madwifi
kmod-madwifi-0.9.3.1-1.2.6.21_1.3228.fc7
madwifi-0.9.3.1-1.lvn7
bash-3.2# iwconfig
lo		no wireless extensions.

wifi0	 no wireless extensions.

ath0	  IEEE 802.11g  ESSID:"ARIES"  Nickname:"localhost.localdomain"
	  Mode:Managed  Frequency:2.452 GHz  Access Point: 00:07:85:B3:94:20   
	  Bit Rate:11 Mb/s   Tx-Power:16 dBm   Sensitivity=0/3  
	  Retry:off   RTS thr:off   Fragment thr:off
	  Encryption key:off
	  Power Management:off
	  Link Quality=15/94  Signal level=-80 dBm  Noise level=-95 dBm
	  Rx invalid nwid:3534  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
	  Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

virbr0	no wireless extensions.

bash-3.2# uname -a
Linux localhost.localdomain 2.6.21-1.3228.fc7 #1 SMP Tue Jun 12 15:37:31 EDT 2007 i686 athlon i386 GNU/Linux
bash-3.2# uname -r
2.6.21-1.3228.fc7
bash-3.2#

Niestety jak internetu nie było tak nie ma.:(

Po tygodniu zmagań skończyły mi się jakiekolwiek pomysły... :(

Podczas uruchamiania (_linuxa_ → Linuksa) ORT pojawia się komunikat:

Ustalanie informacji IP dla ath0 zakończyło się niepowodzeniem.

 

Ech chyba dam sobie spokój z tą dystrybucją. Załamka:(

gg: 5505805

Edytowane przez WalDo
Po raz kolejny przypominam o rozróżnianiu znaczników code i codebox.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...