Skocz do zawartości

Początki Z Fedorą 10 Usługi,szyfrowanie Itp


Matush

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jestem nowy na tym Forum więc witam się serdecznie ze wszystkimi;).Przy okazji składam wszystkim serdeczne życzenia Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkiej Nocy;).Rozpoczynam właśnie przygodę z Linuxem.Wybór padł na Fedorę.Mam nadzieję że będzie to miła przygoda;).Ściągnąłem i wypaliłem już sobie Fedore 10 dla 64 bitów ale nim przystąpię do instalacji to mam parę pytań.

Zacznę od sprzętu będzie mi chodziło o sterowniki oraz wsparcie dla sprzętu.

No więc tak,czy dla chipsetu Nvidia z serii 570 SLI potrzebne są sterowniki czy jest już obsługa tego sprzętu przez jądro?(chodzi o płytę Gigabyte GA-m57SLI-s4),czy też trzeba szukać sterowników?

Czy można przypisywać poszczególne procesy do jąder procesora czy odbywa się to automatycznie?(Phenon X3)

Podobne pytanko dla karty dźwiękowej na USB - Trust Sound Expert External,czy obsługuje jądro czy potrzeba szukać sterowników?

Czy dla GF 6900 GT są sterowniki Nvidii czy są jakieś "(_linuxowe_ → linuksowe) ORT"??

Gdzie takowych szukać?

Teraz o sofcie:)

Gdzie mogę znaleźć listę wymaganych i dodatkowych repozytoriów?

Czy jest gdzieś jakiś samouczek dotyczący budowy(struktura katalogów,procesy,usługi itp) tej dystrybucji (_linuxa_ → Linuksa) ORT?

Jakie rozwiązanie polecacie w celu zaszyfrowania partycji systemowej tak aby nie można było odczytać dysku z poziomu fizycznego??Czy jest ono dostępne z poziomu instalatora?

Czy fedora 10 ma automatyczne montowanie dysków w systemie plików NTFS?

A na sam koniec,czy mógłbym prosić o jakiś samouczek dotyczący wdrażania bezpieczeństwa na różnego rodzaju ataki?(firewall,blokowanie portów itp)

Byłbym bardzo wdzięczny za wyrozumiałość oraz za pomoc;)

Pozdrawiam serdecznie,

Matush

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Witam :)

 

No więc tak,czy dla chipsetu Nvidia z serii 570 SLI potrzebne są sterowniki czy jest już obsługa tego sprzętu przez jądro?(chodzi o płytę Gigabyte GA-m57SLI-s4),czy też trzeba szukać sterowników?

Nie przypuszczam - u mnie F10 64bit o nic nie pytala, mimo, ze chipset nowszy i troche bardziej zaawansowany (590i Ultra, Fedora posadzona na RAID0 na zintegrowanym kontrolerze nvidii)...

 

Czy można przypisywać poszczególne procesy do jąder procesora czy odbywa się to automatycznie?(Phenon X3)

Jakos nigdy o tym nie pomyslalem - rzeczywiscie potrzebujesz przyporzadkowywac na sile procesy do rdzeni? Mam Quad Core i Fedora z przydzielaniem rdzeni/zasobow do procesow radzi sobie sama znakomicie ;)

Wracajac do pytania - mysle, ze sie da - kazdy rdzen widziany jest jako osobny procesor (0 ... 3) ale nadal nie wiem, po co...

 

Podobne pytanko dla karty dźwiękowej na USB - Trust Sound Expert External,czy obsługuje jądro czy potrzeba szukać sterowników?

Niestety nie wiem, nie znam tej karty. Pozostaje google, albo (szybsze! ;)) - test

 

Czy dla GF 6900 GT są sterowniki Nvidii czy są jakieś "(_linuxowe_ → linuksowe) ORT"??

Gdzie takowych szukać?

Najpierw repozytorium RPMFusion pozniej yum install ... (krok po kroku opisane na wiki)

 

Teraz o sofcie:)

Gdzie mogę znaleźć listę wymaganych i dodatkowych repozytoriów?

wiki, poradnik i google, w zasadzie to odpowiedz na wszystkie pozostale pytania...

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do nVidia GeForce wystarczy jak pamiętam jedno polecenie (po dodaniu repozytoriów oczywiście)

yum install kmod-nvidia

To powinno rozwiązać zależności jak należy, jednakże po świerzej instalacji zalecałbym najpierw update systemu (może potrwać bo czasu minęło trochę od wydania F10)

yum update

Jeśli zaś zależy Ci w te pędy na grafice to chociaż zaktualizuj Kernel, tak dla świętego spokoju

yum update kernel*

Dlaczego Kernel (Jądro)? Dlatego, iż nie ma jednej uniwersalnej paczki kmod-nvidia, tylko dla każdego wprowadzonego w repozytorium jądra (wersji) jest tworzona nowa paczka pod ten konkretny Kernel, było gdzieś na forum wyjaśnienie dlaczego tak a nie inaczej ale myślę, że skoro zaczynasz nie są Ci póki co potrzebne, aż takie szczegóły

 

Pytania???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Guest_Matush_*

Dzięki Subaru za odpowiedź;)

Zależy mi na grafice tym bardziej ze kupiłem nową;)Chciałbym skorzystać z niej w celach rozrywkowych przez WINE oraz do 3d Studio a to do renderingu się przyda ;)

Wystarczy uruchomić (_menadżer_ → menedżer) ORT pakietów by zaktualizować jądro systemu?Czy to przez terminal się robi?(kiedyś na Mandrake 7 to robiłem ale to chyba się teraz inaczej robi?zresztą mało co z tego pamiętam)

Gdzie mogę znaleźć poradnik na temat zabezpieczania systemu?Szyfrowanie partycji systemowej oraz bezpieczeństwo chroniące przez zagrożeniami płynącymi z Internetu że tak to ujmę.Przepraszam za lakoniczność wypowiedzi ale nie wiem jak to inaczej ująć(ciężko mi jeszcze pojąć filozofię tego systemu).Posłużę się przykładem np. na Windowsie XP i Serwer miałem np. Zone Alarma czy inne mądrości zabezpieczające i chodziło mi by mi o zabezpieczenie przed włamaniami czy jakimiś złośliwymi żyjątkami co mogą się pojawić.Jak rozpoznać włamanie czy podsłuchiwanie oraz inne(trojany?).Może ująłem w tym wszystkim szeroki temat no ale nie chciałbym by ktoś lub coś buszowało w moim kompie, tym bardziej że na dyskach mam pliki związane z systemem dla firmy i zależy mi na poufności danych po prostu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby można się bawić Menagerami i innymi, ja z przyzwyczajenia podaję przez Yum, no i też uniwersalne jest to, bowiem możesz mieć tryb tekstowy bez graficznego, odwrotnie...chyba "niemożliwe" ;)

Zabezpieczanie partycji??? Robisz każdemu użyszkodni er użytkownikowi osobne konto i po sprawie...

Zone Alarm...nie znam większego...jakby tu ując delikatnie..."nieudanego produktu z tej dziedziny" (oj bardzo delikatnie)

Trojany na Linux? Uważaj bo uwierzę :D

włamania podsłuchiwania? Nie grzeb w SELinux i IPTables to żaden XP Cię nie podsłucha ;)

Linux to nie Windows...to jest system stworzony od zera a nie skopiowany Mac OS X i to nieumiejętnie :P w szczególności bodajże Windows 7 z "nowym" paskiem narzędziowym będącym żywcem wyciętym Dasherem (czy jak go zwał) z Mac OS X :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

włamania podsłuchiwania? Nie grzeb w SELinux i IPTables to żaden XP Cię nie podsłucha ;)
Co do SElinux zgoda, ale w firewallu dobrze jest pogrzebać.

Przede wszystkim ustawić domyślna politykę na DROP przynajmniej dla łańcuchów INPUT i FORWARD i przepuszczać tylko pakiety ze statusem RELATED i ESTABLISHED. Nie jestem fachowcem od zapór, ale to są takie "podstawowe podstawy". Kilka innych ruchów też warto wykonać, ale to już każdy się sam musi zastanowić co chce a czego nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Guest_Matush_*

Dziękuję uprzejmie koledzy za odpowiedź:)No ale będąc zielonym muszę się spytać gdzie mogę znaleźć te ustawienia firewalla o których piszecie?<myśli>Pytałem się wyroczni zwanej google i nie wiele znalazłem tak by było od zera do bohatera:( Jest gdzieś może jakieś faq albo jakiś poradnik dotyczący firewalla i zabezpieczania systemu?Gdzie mógłbym znaleźć info o wyłączaniu zbędnych usług,zabezpieczaniu powłoki ssh oraz by się uchronić przed exployem(jeśli przekręciłem to przepraszam - ze ktoś będzie miał zdalnie na moim kompie "(_root'a_ → roota) ORT") oraz przed nadpisywaniem plików z dodatkowym szkodliwym kodem?Przepraszam za mnogość pytań ale maszynka będzie mi służyła nie tylko do netu czy kadu, wine czy inne ale przede wszystkim będzie tam testowa baza danych oraz testowy serwer aplikacji(j2ee,php) w związku z tym się tak o to dopytuje.

A tak na marginesie...zainstalowałem Flash playera do Mozilli,dlaczego mi filmiki nie chodzą np na youtube?(kodeki i reszta są)?Czy do Flash playera tak samo jak do Javy potrzebne jest jakieś dowiązanie dla Mozilli czy coś sknociłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups dałem ciała;)Faktycznie nie problem;)Sorka.

 

No Firefox(3.08) straaaasznie muli.Pasek postępu przy otwieraniu strony dochodzi do połowy i staje w miejscu. Dopiero za którymś odświeżeniem udaje się wyświetlić całą stronę.Jak to mogę zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do SElinux zgoda, ale w firewallu dobrze jest pogrzebać.

Przede wszystkim ustawić domyślna politykę na DROP przynajmniej dla łańcuchów INPUT i FORWARD i przepuszczać tylko pakiety ze statusem RELATED i ESTABLISHED. Nie jestem fachowcem od zapór, ale to są takie "podstawowe podstawy". Kilka innych ruchów też warto wykonać, ale to już każdy się sam musi zastanowić co chce a czego nie chce.

 

No fakt, w Firewallu warto troszkę poszperać ale szczerze nie zabierałem się za to zbytnio i wszystko działa jak należy, aczkolwiek, może warto tam zerknąć czy dałoby radę coś zrobić by w OpenArena w sieci lokalnej dało się grać bowiem kolega się do mnie podłączyć nie mógł z laptopa (Windows <_<) a ja do niego mogłem dopiero po ręcznym wpisaniu IP, więc pewnie trzeba coś troszkę tam poprzestawiać, zerknę na linki powyżej może coś mi przyjdzie do głowy :)

 

No Firefox(3.08) straaaasznie muli.Pasek postępu przy otwieraniu strony dochodzi do połowy i staje w miejscu. Dopiero za którymś odświeżeniem udaje się wyświetlić całą stronę.Jak to mogę zmienić?

Nie chcę wyjść na przeciwnika FireFox ale może to poprostu wina tego wydania...chociaż nie... też mam to wydanie i mi się ładuje wszystko raczej sprawnie (no prócz mojego forum ale to chyba z powodu skórki, bowiem ma chyba trochę dużo elementów)

A jaki masz internet, może to wina internetu?

Spróbuj jakąś inną przeglądarką otworzyć te same strony czy też tak będzie szło

Możesz wypróbować SeaMonkey na ten przykład

yum install seamonkey

ewentualnie mmm Konqueror jeśli masz zainstalowane KDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...