Skocz do zawartości

Instalacja Fedory10 Na Innym Dysku Niż Xp


borys3k

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

ściągnąłem fedorę. odpaliłem live cd. Instalowałem i okazało się, że nie grub nie widział xp. nie miałem dostępu do internetu więc spróbowałem zainstalować jeszcze raz, wybierając inną możliwość przy instalacji. Okazało się, że wyczyściłem sobie cały dysk gdzie był windows (wiem jestem zdolny;) ) teraz mam zupełnie czysty dysk bez danych itp. Fedorę chcę zainstalować na drugim dysku. Stąd moje pytanie. Jak zainstalować ten system - nie wiem którą z opcji przy instalacji wybrać, aby grub odpalał i xp i fedorę. Co dziwnego jeszcze, to gdy zainstalowałem fedorę to nie chciał się odpalić grub. dopiero jak zworkę w dysku przestawiłem na master tam gdzie był (_linuks_ → Linux) ORT to odpalił. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałem, a instalowałem już openSUSE i Ubuntu. Pomoże ktoś?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się zdaje, że instalator z LiveCD (proszę poprawić!) ma mniejsze możliwości od tego "zwykłego". Podczas normalnej instalki, da się wybrać z którego dysku chcemy bootować. Zawsze można też doinstalować GRUBasa przez tryb Rescue. Na dowolny dysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn, z tego co doczytałem przy instalacji - była możliwość wyboru bootowania. Wybrałem ten dysk, na którym instalowałem Fedorę. Po zainstalowaniu wyskakiwał Error 15 (bodajże).

 

Znalazłem na forum takie rozwiązanie:

 

Kod

gedit /boot/grub/grub.conf

Kod

title Winda

map (hd0) (hd1)

map (hd1) (hd0)

makeactive

root (hd1,0)

chainloader +1

 

 

... czasami wystarczy samo

Kod

title Winda

rootnoverify (hd1,0)

chainloader +1

 

Jednak napisane było, że xp musi być na dysku master. jednak wykluczają się te możliwości, gdy nie mogę odpalić fedory z grub'a. jak sobie poradzić? czy któryś z tych wpisów zadziała? bo nie chce mi się w razie czego od nowa instalować xp i tracić wszystkiego co na dysku.

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przestawił dysk z Fedora jako master, w trybie rescue poprawił/poonownie zainstalował GRUBa i potem wykorzystał ten zapis z mapowaniem, żeby się Windowsowi "wydawało", że jest na master.

Najprościej sprawdzić - zainstalowanie GRUBa nie jest równoznaczne z utratą Windowsa, więc bez obaw. W najgorszym wypadku będziesz musiał skorzystać z procedur awaryjnych Windows, żeby zainstalować Windowsowy bootloader.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok a jak to zrobić krok po kroku? bo szczerze, to nie mam pojęcia. linux to dla mnie coś nowego. a fedora wydaje się być ciekawa, więc nie chcę łatwo się poddawać, z tym, że na początku muszę być poprowadzony.... wiem, że dziwnie brzmi, ale nie bardzo wiem jak np zainstalować GRUB'a, a ten zapisa mapowania, to to co wkleiłem w poprzednim poście tak? Jak fedora będzie na master to ten zapis będzie nadal działał tak (wklejony w poście wyżej o ile o to chodzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnego tutoriala to raczej - przynajmniej tutaj - nikt nie napisze, ale mamy Wiki. Na dobry początek → http://wiki.fedora.pl/wiki/GRUB. Pozostałe artykuły też warte przeczytania, szczególnie poradnik.

W konsoli tekstowej → "info grub"

Warto przeszukać forum (najłatwiej zgodnie z tym co w mojej sygnaturce). Słowo kluczowe "grub-install"

 

Przemapowanie dysków - miałem na myśli

map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są osobne dyski powiadasz? Czy Twój BIOS pozwala na szybki wybór z czego uruchamiać? U mnie zanim pojawi się GRUB mogę nacisnąć F8 (różne bisy, różne funkcje) i wybrać dysk (nie system).

Dzięki temu:

- podłączyłem 1 dysk, zainstalowałem XP,

- przestawiłem go na Slave kabelkowy (tzn. zworki ustawione tak, że decyduje kolejność dysków)

- podłączyłem 2 dysk na końcu kabla (zworki na kabel jak wcześniej), zainstalowałem Fedorę.

- wpisy w GRUB do XP olałem, bo i tak nie działały - klawisz F8 u mnie działa jak trzeba.

 

pytanie tylko czy masz taką funkcję i pod którym klawiszem ;P na biosach innych niż własny się nie znam ;)

 

[EDIT]

nigdy więcej nie musisz się martwić, że przeinstalowanie Windowsa, skasuje Ci gruba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to więc zrobiłem w tej chwili coś dziwnego :D mam na jednym dysku XP a na drugim fedorę. oba są na master. ten z fedorą mam teraz odłączony. faktycznie mam F8 ale nie wiem, czy mogę wybierać dyski z których startuje komputer. sprawdzę.

 

/edit:

 

@borzole - dzięki wielkie o tym nie pomyślałem. dysk z fedorą ustawiłem na slave, i F8 mogę wybrać. takim układem mam podłączone 2 dyski naraz i są 2 systemy bez GRUB'a. Teraz mam problem z netem, ale to odzielny wątek.

 

Dziękuję wszystkim za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...