Skocz do zawartości

F11 Zamykanie Systemu


stp

Rekomendowane odpowiedzi

Mam F11 (przez aktualizację F10). Ustawione mam automatyczne logowanie do systemu. Zauważyłem pewną zależność, która nie występowała w F10. Otóż jeżeli korzystam z Terminala i jako root np. otworzę plik tekstowy i po zamknięciu Terminala zamykam system (obojętnie czy przez "uruchom ponownie" czy "Wyłącz komputer") to nie następuje zamykanie systemu tylko wylogowanie i ponowne automatyczne zalogowanie do systemu. Dopiero powtórne włączenie zamykania faktycznie zamyka system. Oczywiście sytuacja opisana nie występuje jeżeli cały czas pracuję jako użytkownik. System zamyka sie wówczas za pierwszym razem. Czy to jest specyfika F11, czy należy czegoś dokonać by było tak jak w F10?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie - to wyłącznie moje zdanie, nie widziałem oficjalnej informacji - działanie jest celowe.

Chodzi o to, żeby nie wyłączyć komputera jeśli w tle działają inne sesje. Podobnie dzieje się gdy chcecie wyłączyć lub zrestartować system z otwartą sesją na konsoli tekstowej na terminalach tty2-tty7. Sądzę, że to krok mający na celu ustrzeżenie niedoświadczonego użytkownika przed popełnieniem błędu. Coś podobnego jak opisane w tym wątku → http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic=20870

 

Off Topic

Zainstalowałem Operę 10 Beta (kompilacja 4402) i ku mej radości działa słownik ortograficzny :) Na pohybel dys[lektykom|mózgowcom|grafom] :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Off Topic

WalDo a jak ze stabilnością działania Opery?
Nie zaśmiecajmy tematu.

W skrócie - trudno powiedzieć, zainstalowałem wczoraj, biegałem po różnych stronach pewnie ze 2h i było OK. Jak bedzie dalej zobaczymy. Zresztą zawsze można się wycofać do 9.64

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego miałem na maszynie stacjonarnej z "wiodącym :> " systemem. Rozwiązanie było banalne i związane z ustawieniami zarządzania mocą (ACPI) w BIOS.

Przestawienie parametru pozwalało na poprawne wyłączenie maszyny.

 

 

cytat:

". Podobnie dzieje się gdy chcecie wyłączyć lub zrestartować system z otwartą sesją na konsoli tekstowej na terminalach tty2-tty7. Sądzę, że to krok mający na celu ustrzeżenie niedoświadczonego użytkownika przed popełnieniem błędu"

 

Jeśli niedoświadczony użytkownik zobaczy że komputer się nie wyłącza programowo, to wyłączy go sprzętowo.

 

 

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zauważyłem pewną zależność, która nie występowała w F10. Otóż jeżeli korzystam z Terminala i jako root np. otworzę plik tekstowy i po zamknięciu Terminala zamykam system (obojętnie czy przez "uruchom ponownie" czy "Wyłącz komputer") to nie następuje zamykanie systemu tylko wylogowanie i ponowne automatyczne zalogowanie do systemu. Dopiero powtórne włączenie zamykania faktycznie zamyka system. Oczywiście sytuacja opisana nie występuje jeżeli cały czas pracuję jako użytkownik....

Jeśli wylogujesz sie z roota przez

exit

Komp wyłączy się zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli nie bez exit to po upłynięciu 5 czy 10 min nie pamiętam jak długo trwają uprawnienia root lecz po tym czasie, system zamknie się także normalnie. Zauważając podobieństwo np z instalowania paczek z nakładek graficznych, gdy od razu po zamknięciu programu, chciałem się wylogować, bądź zamknąć system, trzeba było podać hasło roota. Gdy jednak coś jeszcze robiłem, system zamykał się normalnie. W starszych dystrybucjach pojawiała się ikonka na panelu powiadamiająca o uprawnieniach roota. Nie zwróciłem uwagi jak jest w F11. Teraz częściej kożystam z konsoli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...