Skocz do zawartości

Pytanie Dotyczące Solarisa


Takedowner

Rekomendowane odpowiedzi

Testowałem już ze 3 razy Solarisa i powiem tyle ; to nie jest system na desktop .

Do zastosowań serwerowych , korporacyjnych to może jest dobry ale dla zwykłego użytkownika , system ten jest malo przydatny ;

Długo instaluje sie na dysk nawet jeśli instalujemy wersję z płytki typu "live CD '

Jeśli uruchomiłem tylko live najnowszą wersję "opensolaris-a' to i tak nie miałem dźwięku.

Nie dało sie nawet zapisać zrzutu ekranu z pulpitu by go potem można było wrzućic na jakieś forum . Żadna z moich 2 kart TV nie zadziałała na tym systemie .

Opensolaris ma słabe repozytoria w porównaniu z linuksem czy *BSD.

Tak że jeśli nie chcesz uruchamiać jakiegoś serwera, to używeanie tego systemu mija sie z celem .Według mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co ty chcesz ściągnąć ze strony Suna to Solaris 10 i za darmo jest dostępna tylko okrojona wersja.

 

Troche sie spoznilem z tym postem (niestety - chwilowy brak neta w domu i ograniczone zasoby czasowe ;) na przegladanie forum w pracy), ale ze jestem tym tematem troche zainteresowany to moglbym sie dowiedziec z ktorej strony S10 jest niby okrojony? Czego mu brakuje?

 

@Takedowner - ze strony http://www.sun.com/software/solaris/ mozesz pobrac Solarisa 10 lub OpenSolarisa - o tym czym sie roznia i jakie sa ich zastosowania mozesz sobie tez tam doczytac (Learn More). Odpowiadajac na pytanie - tak, Solaris jest calkowicie darmowy (dopoki nie wykupisz platnego supportu), a nalezy sie zarejestrowac z jednego prostego powodu - Sun chce wiedziec kto i w jakim celu (chociazby hobbystycznym) uzywa ich systemu i od czasu do czasu (raz w miesiacu lub rzadziej) podsyla info o szkoleniach. Cena chyba niewysoka jak za w pelni funkcjonalnego unixa i rewelacyjnego zfsa? ;)

 

@DAREK WL. - dluga instalacja to znany i opisany bug w obsludze kontrolerow dyskow... mozna go obejsc :)

Co do repozytoriow, to zagladales kiedys tu http://www.blastwave.org/ albo tu http://www.sunfreeware.com/ ???

 

Ale z jednym musze sie zgodzic - na desktopa to nadaje sie raczej tylko dla zapalencow i do testow.

... co innego stabilny jak skala i bezpieczny serwerek plikow i multimediow w sieci domowej + poczta i www na zewnatrz ... :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 2 podejścia do solarisa10, zachęcony przez kolegę Arabskiego. Za pierwszym razem instalowałem na czuja, więc nie udało mi się sieci uruchomić. Zatem dostęp do repozytoriów był ograniczony. Co prawda, system wydaje się kompletny (odpala filmy) ale mnie interesowały narzędzia laptopowe, coś w stylu linuksowego laptop-mode, pm-utils, acpid. Bez sieci nie udało mi się tego osiągnąć. Również po instalacji nie potrafiłem zmienić wpisów dot. sieci. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że emulator konsoli nie ma opcji dopełniania ani pamięci wpisanych wcześniej komend, co jest wybitnie upierdliwe. No i struktura katalogów jest nieco inna.

 

Za drugim podejściem skorzystałem z tutoriala podlinkowanego przez Arabskiego, jednak i tym razem nie udało mi się sieci uruchomić. Za bardzo nie wiedziałem co klikać lub co edytować... Widać, jakiś straszny bałwan ze mnie.

 

Solaris oferuje 2 środowiska graficzne: zmodyfikowany gnome oraz CDE. To drugie jest nieco lżejsze - ale to raczej moje wrażenie. Niestety, na mojego 512 MB RAM lapka system był nieco za ciężki - wentylator wył na okrągło, więc dałem sobie spokój.

 

Z kolei opensolaris instaluje się dużo szybciej, ale też nie potrafiłem - mimo że było teoretycznie łatwiej - uruchomić pod nim sieci. Co prawda gnome jest bardziej podobny do linuksowego, wiedziałem więc gdzie wpisać IP, DNS itp. ale system nie chciał tych zmian uwzględnić. Opensolaris jest również zbyt ciężki dla mojego lapka, tak więc i jego pożegnałem bez żalu.

 

Czekam na haiku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie sklada, ze administruje Solarisem w pracy wiec wtrace swoje 3 grosze.

Po pierwsze nie jest to system na desktop tylko na serwery, owszem opensolaris ma aspiracje bycia bardziej desktopowym system jednak jeszcze bardzo duzo mu brakuje do np. Ubuntu czy Fedory. Swieta trojca Solaris, AIX i HP-UX to UNIXy pelna geba stosowne sa glownie w korporacyjnych serwerach jako np. systemy baz danych czy serwery hostingowe.

Co do wersji Solarisa na stronie www to nie jest ona wersja okrojna! Jedyna roznica jest taka ze pobierajac za free solarisa10 nie mamy do niego supportu, patchy etc.

Sam system OpenSolaris jest systemem "testowym" i na bazie jego bedzie zbudowany przyszly Solaris 11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj nie witam się w pierwszym poście, ale ze względu na miłą atmosferę tego forum chciałbym powitać wszystkich serdecznie ;)

Niestety, na mojego 512 MB RAM lapka system był nieco za ciężki - wentylator wył na okrągło, więc dałem sobie spokój.

Przecież wentylator nie chłodzi pamięci tylko procesora... Ja mam Core Duo i 1 GB RAMu i też mi wył, ale system (waniliowy Solaris) chodził sprawnie. Dłużej się nim nie bawiłem bo mi sieć nie działała.

 

Co do OpenSolarisa, to dla wąskiego grona zwykłych użytkowników mógłby być dobry, bo np. czego potrzebuje taka nastolatka? GG jest (Pidgin), Firefox jest, więc można oglądać YT i wchodzić na naszą klasę, czego więcej do szczęścia potrzeba? :D Chociaż do tego nada się też każdy Linux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj nie witam się w pierwszym poście, ale ze względu na miłą atmosferę tego forum chciałbym powitać wszystkich serdecznie ;)

 

Przecież wentylator nie chłodzi pamięci tylko procesora... Ja mam Core Duo i 1 GB RAMu i też mi wył, ale system (waniliowy Solaris) chodził sprawnie. Dłużej się nim nie bawiłem bo mi sieć nie działała.

 

 

no nie wiem, jak to wytłumaczyć ale debian z ssh, cups i kilkoma innymi usługami żre mi ok 160 MB RAMu po uruchomieniu systemu, żeby włączył się wentylator muszę otworzyć np. filmik na youtube.com, wtedy wzrasta obciążenie systemu na tyle, że włącza się wentylator; na solarisie wyło na dzień dobry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cups i ssh mam na linuksie, na solarisie nie znalazłem nic nt. zarządzania procesorem a sieci nie potrafiłem włączyć;

sądzę, że po prostu i solaris i opensolaris mocno obciążają system - żrą dużo RAMu

Żarcie RAMu to nie odciążanie systemu. Obciążanie to wykonywanie operacji przez procesor albo pamięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...