Skocz do zawartości

Stworzenie Intranetu...


piotrino

Rekomendowane odpowiedzi

Intranet to nie usluga, ktora posiada ten czy inny OS.

Spinając te wszystkie kompy ktore podales w siec, instalujac serwer www np (Apache), baze danych np(mysql), cms-a np(drupal, serendipity) masz juz intranet. Gdybys uzupelnil to swoim serwerem pocztowym mialbys juz naprawde wypas. Ale sadze po wpisie to do serwera poczty szybko nie dojdziesz, a moze cie nie doceniam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy jest możliwość utworzenie na serwerze fedory intranetu, i w jaki sposób mogę to  wszystko skonfigurować. Mam fedore i 2 windowswy na virtualox'e....

 

Z tego co wiem to Internet nie różni się prawie niczym od Intranetu. Różnica jest taka że jest to taki Internet ale do korzystania tylko i wyłącznie w danej korporacji, firmie itd. itp. teoretycznie też obie sieci nie powinny mieć ze sobą połączenia fizycznego ze względu na bezpieczeństwo i z takim zamysłem są tworzone. Nich mnie ktoś sprostuje jak się myle.

 

Albo poprostu poczytac :P

http://pl.wikipedia.org/wiki/Intranet

 

Ale odpowiadając na pytanie, wydaje mi się że wykorzystanie Fedory do tego celu będzie trafioną decyzją.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odpowiadając na pytanie, wydaje mi się że wykorzystanie Fedory do tego celu będzie trafioną decyzją.

 

Fedora do firmy to raczej niezdrowy pomysł, to nie jest dystrybucja przeznaczona do tego, raczej sobie nie wyobrażam że firmowy intranet pada po aktualizacji pakietów, coś się wywala z niewiadomego powodu itp, lepiej użyć czegoś bardziej stabilnego (Redhat, Centos, SciLinux i jeden którego nazwę przemilczę dla zasady:) ) i lepiej przemyśleć decyzję niż zrazić osoby zarządzające do Linux`a w ogóle.

 

 

Z drugiej strony to tylko 2 usługi apache i mysql:)

 

Dokładniej też opisz swoje potrzeby co rozumiesz przez intranet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć szybko dobrą stronę do intranetu to polecam Plone - ogromna kobyła, którą instalujesz i działa (a martwisz się potem, w miarę poznawania systemu). Nie trzeba apacza (choć można skonfigurować), baza danych jest wbudowana, nie trzeba umieć programować.

 

Tak jak napisał hello_world, intranet to nie jest coś konkretnego. To jest po prostu kilka usług udostępnionym jedynie dla firmowych użytkowników w lokalnej sieci. W jaki sposób te usługi są odcięte od całej reszty internetu, to twoja sprawa.

 

qmic - czyżby to na D...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o udostępnianie plików itp(choc mam to na sambie), i utworzenie strony internetowej ale tu bym musiał utworzyc serwer apache jak sę domyslam...

 

* w kwestii serwera tu zajrzyj

http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik#Serwer_WWW

 

* w kwestii sieci, to jak rozumiem wszystko z VirtualBox, więc w ustawieniach konkretnej maszyny wirtualnej ustalasz w zakładce "sieć" rodzaj podłączenia. Niestety nie pamiętam, który :) ale w pomocy VBox jest dokładnie opisane, które łącze jak działa.

 

[EDIT]

Offtop

swoją drogą ciekawą sprawą jest odkrywanie kolejnych poziomów abstrakcji działania PC i późniejsze uczucie banalności tych problemów, tak mi się przypomniało a pro po pytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą ciekawą sprawą jest odkrywanie kolejnych poziomów abstrakcji działania PC i późniejsze uczucie banalności tych problemów, tak mi się przypomniało a pro po pytania :)

Swięta racja!!!!. I to bardzo ciekawą sprawą jest odkrywanie tych "poziomów" Dzięki za link.Będę miał czas to się "pobawię" :) :) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....i jeden którego nazwę przemilczę dla zasady:) ) i lepiej przemyśleć decyzję niż zrazić osoby zarządzające do Linux`a w ogóle....

 

debian ?:D:D:D dlaczego go tak nie lubisz :) i ma nazwy po zabawkach z toystory :D taki fajniutki i milutki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* w kwestii serwera tu zajrzyj

http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik#Serwer_WWW

Witam ponownie, zainstalwałem serwer www , jak się domyślam do katalogu /var/www/html daję swoją stronę internetowa(pliki html), i tu moje pytanie w jaki sposób mogę uruchomić tą stronę na przeglądarce , gdzie i co mam skonfigurowac żeby mi strona odpalała np. z wndowsa...?

 

P.S Jak skopiowałem pliki html strony internetowej do folderu html, to jak wpisuję w przeglądarce localhost to otwiera mi się ta własnie strona, czy jest możliwośc tak skonfigurowania tego, żeby mi się otwierała np. po wpisaniu np. 192.168.0.4. lub według np. www.uslugi.pl(ale to jak się domyślam bym musiał wykupić domene czy coś w tym rodzaju..) czy jest możliwośc skonfigurowania tego...?

 

Sorki znalazłem jak mi się wydaje rozwiązanie...tu, ale nie mogę znaleśćpliku phpMyAdmin.conf ...po prostu nie mam go ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz w Firewallu na otwarty port 80 (Serwer HTTP) oraz w SELinux aby mógł komunikować się z plikami php. A co do ip, to możesz korzystać z tego pod jakim widniejesz w sieci.

 

Edit: nie zdarzyłem przed edytowaniem postu xP

 

Edit2: możesz "po localu" ustawić w pliku host, aby np. adres uzytkownicyfedory.pl przekierowywał na żądany adres ip =)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do ip, to możesz korzystać z tego pod jakim widniejesz w sieci.

 

Edit: nie zdarzyłem przed edytowaniem postu xP

 

Edit2: możesz "po localu" ustawić w pliku host, aby np. adres uzytkownicyfedory.pl przekierowywał na żądany adres ip =)

No fakt, nie pomyślałem ze ta strona będzie pod tym adresem jakim widnieję w sieci :D :D

Teraz strona pokazuje mi się bez problemu.!

 

Co do pokazywania po localu w pliku host, to dokładnie jak mam wpisac przykładowo:

wpisuje ip pod któ¶ym widnieje i nazwa strony przykładowej?

 

Wpisuje w pliku hosts:

10.0.1.85   skladaniekompow.pl

ale nie pokazuje mi się strona po wpisaniu www.skladaniekompow.pl?

ale jak wpisze samo 10.0.1.85 to pokazuje mi sie strona bez problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze ten plik hosts jest z systemu Windows [widać po składni], otóż z tego co pamiętam to trzeba wpisać w ten plik adres bez "www" i z "www". Jeżeli się mylę proszę o poprawienie =)

Przykładowo:

127.0.0.1 localhost 

10.0.1.85   skladaniekompow.pl
10.0.1.85   www.skladaniekompow.pl

 

nie wiem, czy nie trzeba przypadkiem także uruchomić na nowo systemu / zrestartować przeglądarkę. A i jeszcze ważna sprawa. Ten adres nie będzie widniał dla ludzi z "zewnątrz"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze ten plik hosts jest z systemu Windows [widać po składni], otóż z tego co pamiętam to trzeba wpisać w ten plik adres bez "www" i z "www". Jeżeli się mylę proszę o poprawienie =)

Przykładowo:

127.0.0.1 localhost 

10.0.1.85   skladaniekompow.pl
10.0.1.85   www.skladaniekompow.pl

 

nie wiem, czy nie trzeba przypadkiem także uruchomić na nowo systemu / zrestartować przeglądarkę. A i jeszcze ważna sprawa. Ten adres nie będzie widniał dla ludzi z "zewnątrz"

Plik jest z systemu fedora :) , napisz mi jakbyś mógł jak poprawnie powinienien wpisac to....Zrestartowałem komp po wpisaniu tego , ale dalej nie mogę się poąłczyć jak wpisuję w przeglądarkę www.skladaniekompow.pl. Ale jeszcze się pobawię w to....

Drugi problem też mam podobny tzn w pliku phomyadmin.conf dodałem adres ip(tu pytanie: czy to moze być obojętnie jaki adres ip?)

Alias /phpMyAdmin /usr/share/phpMyAdmin
Alias /phpmyadmin /usr/share/phpMyAdmin
<Directory /usr/share/phpMyAdmin/>
   order deny,allow
   allow from 10.0.0.100
   allow from 10.0.0.100

i chciałbym zeby z tego adresu otwierała mi się phpmyAdmin , A otwiera mi się po wpisaniu localhost\phpMyAdmin....

Chodzi mi żeby z adresu ip mi się otwierało ....Oczywiście po konfiguracji tego robiłem restart....

 

P.S

Tak mam wszystko już zrobione i skonfigurowane włacznie z mysql apache itp...Tylko tu sie gryzę....jak wyżej napisałem..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...