Skocz do zawartości

Fedora 12 - Sieć Domowa.


farba

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

 

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem Fedory 12 - jest naprawdę niezła. ;-) Mam taki problem. Chcę podzielić łącze na komputer stacjonarny (Fedora) i laptopa (XP). Do tego celu mam użyć routera TP-LINK TL-WR340G. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak się do tego zabrać, ze względu na to, że wcześniej robiłem to tylko pomiędzy XP - XP.

Jest to kablówka z modemem Thomson'a. Proszę o wszelkie wskazówki, porady etc. Aha i jestem prawie zielony - mam na myśli sprawy podziału łącza.

 

Dzięki serdeczne za wszelką pomoc, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Serwus, dzięki za szybką reakcję. Wiesz, pod oknami to wyglądało tak, że ustawiałem po prostu ręcznie, protokół TCP/IP wpisując dane podane przez producenta na instrukcji. I używając przeglądarki dobierałem się do ustawień routera. To tak w skrócie. Tu, natomiast w przypadku Linuksa po podpięciu modemu do routera, i routera do komputera Fedora nic nie wykrywa. Używam NM do łączenia z wyłączoną usługą network - według jednego z poradników, i ciągle nic - ikona jest z czerwonym, małym x. Z wyłaczeniem usługi NM i zostawieniem usługi network, także nic. Z odpalonymi jednocześnie obiema - również nic...

Ładowałem moduł, którego Fedora używała do łączenia się przewodowo (modem ==> komputer) - forcedeth. Dla pewności. Nie mam pomysłu co z tym dalej zrobić. Poprzez narzędzie setup próbując ręcznie wklepać IP, brame etc? Próbowałem - nic. A może zresetować routera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwus, dzięki za szybką reakcję. Wiesz, pod oknami to wyglądało tak, że ustawiałem po prostu ręcznie, protokół TCP/IP wpisując dane podane przez producenta na instrukcji. I używając przeglądarki dobierałem się do ustawień routera. To tak w skrócie. Tu, natomiast w przypadku Linuksa po podpięciu modemu do routera, i routera do komputera Fedora nic nie wykrywa.

 

Ustaw wewnętrzny adres IP routera na przykładowo 192.168.0.0

potem otwórz przeglądarkę w fedorze i wpisz ten ustawiony adres IP w pasku adresu przeglądarki,

pojawi się monit o usera i hasło, jak podasz będziesz mieć dostęp do konfiguracji, tak samo jak z windy.

Na moim d-linku działa bez problemowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej dokładnie to opisałeś. W takim razie jak router przydziela adres ip podłączonym do niego komputerom, czy jest to serwer dhcp (automatycznie) czy może manualnie, czyli musisz sam wprowadzić na kompie ip i bramę? Jeśli automatycznie to NM powinien sam się połączyć. Natomiast jeśli manualnie to w takim wypadku kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonkę NM i wybierz "Edit Connections...", następnie w Wired dodaj nowe połączenie i w zakładce IPv4 Settings wybierz Manual i wprowadź ip, bramę i maskę. Właściwie to niewielka jest szansa, że Twoja karta sieciowa nie jest obsługiwana, ale zawsze jakaś jest. Dlatego jako root w terminalu wpisz komendy ifup eth0 , ifconfig , lspci i wklej tu ich wydruki.

W ogóle co to jest to forcedeth? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Router - będąc skonfigurowanym i działającym - przydzielał chyba poprzez DHCP, nie pamiętam z tego względu, że było to bardzo dawno temu (XP-XP). Internet od mojego dostawcy otrzymuję właśnie przez dhcp.

@lanxiss, i tu jest dość dziwna sprawa. W wersji angielskiej instrukcji obsługi podają, że muszę ręcznie ustawić adres IP (192.168.1.x, gdzie x to liczba z przedziału 2 - 255 (?)), etc. bramkę na 192.168.1.1 a adres DNS powinienem mieć od mojego ISP. Z kolei w wersji polskiej napisane jest

1)Połączyć bezprzewodowy router zgodnie z rysunkiem .etc

2)Włączyć komputer i modem kablowy/DSL. Ustawić na komputerze protokół TCP/IP wybierając "Uzyskaj adres IP automatycznie"

Dziwne, prawda?

@thof - forcedeth jest modułem do obsługi kart nVidia nForce. Z dodawanie/modyfikowaniem ręcznym także próbowałem. Ze względu na to, że jestem teraz podpięty bezpośrednio, modem ==> komputer podam polecenia

ifconfig

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:24:1D:DC:5F:7D  
         inet addr:XX.X.XXX.X.XXX  Bcast:XX.XX.XXX.X  Mask:255.255.255.0
         inet6 addr: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Scope:Link
         UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
         RX packets:96749 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
         TX packets:7145 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
         collisions:0 txqueuelen:1000 
         RX bytes:10536411 (10.0 MiB)  TX bytes:1073056 (1.0 MiB)
         Interrupt:25 Base address:0xc000 

lo        Link encap:Local Loopback  
         inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
         inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
         UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
         RX packets:8 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
         TX packets:8 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
         collisions:0 txqueuelen:0 
         RX bytes:416 (416.0 b )  TX bytes:416 (416.0 b )

lspci

00:0f.0 Ethernet controller: nVidia Corporation MCP73 Ethernet (rev a2)

01:07.0 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments TSB43AB23 IEEE-1394a-2000 Controller (PHY/Link)

Natomiast ifup eth0 jest nieośiągalne ze względu na uruchomiony już dhclient. Mam nadzieje, że prosiłeś o wyniki tych poleceń w konfiguracji modem ==> komputer? Jeśli chodziło Ci o modem ==> router ==> komputer to napisz, a ja poprawię.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z iksowaniem adresu nie zdradzisz wielkiej tajemnicy. Pokaz jaki adres masz wpisany przez ifconfig eth0 lub ip a to beadziemy przynajmniej widziec czy masz dobry adres na interfejsie eth0

 

wykonaj

 

killall dhclient

 

potem odpal

dhclient eth0 i powinno ci nadać poprawny adres

wpisz w przegladarke 192.168.1.1 i skonfiguruj router tak jak chcesz

 

@lanxiss

adres 192.168.0.0 to adres zarezerwowany dla podsieci jak i 255 dla broadcast

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hello_world skoro internet działa, to chyba mam poprawny adres na intrfejsie ;-) Masz na myśli odpalenie killall dhclient w konfiguracji modem ==> router ==> komputer, tak? Bo ja mam na myśli (poprawność adresu na interfejsie) w przypadku modem ==> komputer.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:24:1D:DC:5F:7D  
         inet addr:XX.X.XXX.X.XXX  Bcast:XX.XX.XXX.X  Mask:255.255.255.0
         inet6 addr: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Scope:Link
         UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
         RX packets:96749 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
         TX packets:7145 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
         collisions:0 txqueuelen:1000 
         RX bytes:10536411 (10.0 MiB)  TX bytes:1073056 (1.0 MiB)
         Interrupt:25 Base address:0xc000 

:lol: X'y na prywatnym adresie mnie rozwaliły. Jeśli chodzi o sam system to wszystko jest ok, fedora widzi kartę i poprawnie konfiguruje interfejs. Myślę, że za dużo kombinujesz, a za mało wiesz nt. własnej sieci i tu jest problem, a nie w systemie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dlatego wypadałoby się dowiedzieć, ale ustalmy jakiś wspólny słownik. Modem jest urządzeniem wewnętrznym, połączonym zawsze do routera i "dostarczającym" internet. Ważne jest to, że dla komputera/systemu modem jest niewidoczny. Router to taki pośrednik między modemem a Twoim kompem, ale także system nie ma żadnego wpływu na jego działanie. Router na wbudowany własny system, który konfigurujesz niezależnie i najważniejsze jest, aby pomiędzy nim a modemem istniało poprawne połączenie. Jak już masz pewność, że takie połączenie istnieje to jak widzisz system na komputerze ma niewielkie znaczenie. Dlatego po połączeniu routera z gniazdem karty sieciowej na komputerze kablem ethernet możesz jedynie wysłać żądanie do routera o przydzielenie adresu ip (zakładam, że router przydziela adresy dynamicznie, czyli dhcp), czyli poleceniem w konsoli ifup eth0 && dhclient eth0 (jako root wszystko). Potem ifconfig eth0 sprawdzasz czy został przydzielony prywatny adres ip. Następnie sprawdzasz adres bramy poleceniem route i przykładowo u mnie jest standardowa 192.168.1.1. Na koniec pingujesz bramę: ping 192.168.1.1 i jeśli ping przechodzi to możesz być pewien, że jest prawidłowe połączenie z routerem. Jeśli nadal nie masz internetu to znaczy, że coś na linii modem - router. Jeśli któreś nie da oczekiwanego wyniku to wklej tu wszystkie kroki do tego momentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak, że po podpięciu modem ==> router ==> komputer, zalogowaniu się jako root i odpaleniu

 ifup eth0 && dhclient eth0

po dość długiej chwili, otrzymuję

 Ustalanie informacji IP dla eth0... niepowodzenie

 

Widzisz, są dwie różne metody - według instrukcji. Więc jak jest poprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, są dwie różne metody - według instrukcji. Więc jak jest poprawnie?
Pierwsza metoda jest dla ustawień routera, kiedy ip przydzielane jest ręcznie. Druga kiedy odpowiada za to serwer dhcp. No a jak na windowsie pobierasz adres, manualnie czy automatycznie? Zacznij od skonfigurowania routera. No nie wiem nikt do tej pory takich problemów nie miał, dlatego pokaż jeszcze ping 127.0.0.1, żeby się upewnić, że wina nie leży po stronie karty sieciowej. W ogóle to ten komunikat przy nieudanym połączeniu wygląda jakby pochodził z demona network... Jeśli tak to pokaż jeszcze /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...