Skocz do zawartości

Fedora Jest - Windowsa (_niema_ → nie ma) ORT


Piotrekxx89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Właśnie zainstalowałem sobie Fedorę. Wszystko ładnie pięknie, tylko ten cholerny system wywalił mi bootowanie Windowsa.

Myślałem, że Linux jako system tworzony "dla Ludzi" zaakceptuje obecność systemu Microsoftu, A tu... zonk. <_< . Dostałem prosto w serce, bo mój Windows był dopieszczany i optymalizowany przeze mnie miesiącami. Wrrrrrrrr... :angry: . Koniec wstępu, teraz treść.

 

 

-------

Tu się zaczyna treść bardziej merytoryczna:

Przed instalacją Fedory:

Miałem zainstalowany Ubuntu + Windows, przy uruchomieniu wyskakiwał mi GRUB z wyborem systemów operacyjnych Ubuntu | Windows XP

Instalacja Fedory:

Odpaliłem komputer z Fedora12-cośŧam-i686 LiveCD (a raczej LiveUSB), wybrałem opcję instalacji "Replace other Linux system" i nie martwiłem się że mi coś zepsuje na dysku, bo Fedora miała poprostu zastąpić Ubuntu.

Po instalacji Fedory:

Okazało się, że Fedora załatwiła Ubuntu i Windowsa jednym strzałem. A wygląda to mniej więcej tak:

...click any key .. in 5...4...3

... or boot another system

<<< wciskam dowolny klawisz>>>

Teraz mam taką listę na niebieskim tle z wyborem systemów: "Fedora" i "Other operating system"

<<<wybieram "Other operating system">>>

I wyskakuje mi: "Brak pliku NTLDR"

 

Mój dysk wygląda tak:

SWAP 3GB -> windowsowy swap, tutaj mam też plik NTLDR FAT32

WINDOWS10GB -> partycja z windowsem NTFS

<<<PARTYCJA ROZSZERZONA>>>

170GB w trzech partycjach z danymi wszystkie NTFS

"system plików o rozmiarze 210MB" linux ext4 (wersja 1.0)

"wolumin fizyczny LVM2 o rozmiarze 10GB"

 

w cudzysłopwiu podałem co dokładnie pisze w "narzędziu do obsługi dysków" Fedory.

kolor zielony: partycje podstawowe

kolor błękitny: dyski logiczne

 

 

I tu moja prośba o pomoc: Jak to naprawić??

Najlepszym dla mnie by było to, żebym w bootloaderze Fedory miał do wyboru: Windows (a nie 'other operating system') i Fedorę. I żeby domyślnie uruchamiał mi się Windows, a Fedora była na drugim planie.

 

 

dodam jeszcze, że jestem świeżak w linuxach, więc prosiłbym o szczegółowy opis co mam zrobić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Plik NTLDR jest na dysku, a windows przed instalacją uruchamiał się prawidłowo.

2) fdisk -l -> nie zwraca żadnej wartości, ani błędu, ani wyniku

3) /boo/grub/grub.conf przy próbie otwarcia pliku system nie daje mi zezwolenia, bo nie jestem administratorem. Nie daje mi też możliwości wpisania hasła.

Co zrobić, aby w "trybie okienkowym" mieć prawa administratora? (zalogowanie się przez 'su' na konsoli nic nie pomaga).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...