Skocz do zawartości

Tekstowy Tryb W Win 7 ?


DAREK WL.

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie od dawna takie coś ; jaka komenda w windowsowym wierszu poleceń jest potrzebna do wyłączenia okien i ujrzenia trybu tekstowego w winshicie :?:

W linuksie robimy ; CTRL+ALT+F1 i do tego TELINIT3 i jeszcze /etc/rc.d/kdm stop .

Mamy wtedy czysty teksowy system .

Czy można takie coś zrobićc w windozie :huh:

Dzięki za podpowiedzi :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca mnie zrozumieliście :(

Mi chodzi o to jak na działającym windows wyłączyć całkowicie tryb graficzny .

Napisałem posta na taki temat na jednym z forów windowsowych .

Odpowiedź uzyskałem tylko taką że windows to system z zasady okienkowy i nie ma w nim możliwości pracy w trybie typowo tekstowym z wyłączonym środowiskiem graficznym .

W linuksie mamy tak ; jeśli np instalacja sterów karty graficznej sie nie uda to system uruchamia sie jako typowy system tekstowy -UNIX . W windows nie widziałem czegoś takiego a chciałbym z raz zobaczyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w Win 7, ale w starszych wersjach był tryb awaryjny, w którym można było wybrać opcję wiersz poleceń lub wiersz poleceń z obsługą sieci. Poza tym można było uruchomić cmd po czym w menadżerze zadań zamknąć proces explorer.exe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - Windows to zasadniczo system okienkowy - tryb debugowania czy terminal to nie tam. O ile Windows 95/98 do XP (który już odciął się od DOS), były to systemy graficzne nałożone na DOS (coś jak X'y na konsolę, lecz w mniejszym stopniu), to te czasy minęły. Dziś masz tylko namiastkę w postaci CMD lub jakiegoś Power Shell, ale to nadal nie to co bash i tty. Jak chcesz podłubać...to nie tam niestety :) Ma to swoje plusy i minusy - nie musisz wkuwać zbędnej dla niektórych wiedzy o bashu (bo przyznajmy szczerze - nie każdy chce/musi to znać, by był szczęśliwy) oraz masz multum narzędzi z GUI :D Pamiętam jak userzy na forach Windowsowych burzyli się, jak niektóre narzędzia naprawcze firm trzecich były pod wiersz poleceń, a nie pod GUI ^_^ Że jak to może być, że GUI nie ma :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest choć jedna dystrybucja linuka w której środowisko graficzne jest powłoką systemu a nie tylko nakładką na system tekstowy :?: Z tego co wiem to system Mac OS choćc jest krewniakiem *BSD nie wymaga wyłączania X-ów przy instalacji sterów karty grafiki .

Ale to jest system płatny , chyba droższy niż Windows :lol: i przystosowany do innej architektury sprzętowej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Integracja ostatecznie nie jest zła. W sumie taka rozdzielność między X a konsolą nie jest zła. Najgorszym problemem jest tak naprawdę niekompatybilny wstecz Xorg i pędzące jajo - mówię teraz po doświadczeniach z moją ATi. ATi musiało dostosowywać sterowniki do nowych jajek i pędzącego Xorg. Gdyby była ciągłość, sterowniki dziś już Legacy do ATi, mogłyby nadal działać z powodzeniem. Tak samo wszyscy inni. Gdyby zbić to tak w jedną powłokę z kompatybilnością wstecz...ech...

 

Nie znam distra tak zintegrowanego jak Windows - kto wie, czy w ogóle takie jest.

 

Moja karta ATi też nie wymagała wyłączonych X'ów. Instalator graficzny stworzony w technologii Loki Setup, klikanie Next, na samym końcu Finish i restart. MacOS X pracuje już na zwykłych procesorach Intela, także to już zwykły PC z dostosowanymi idealnie pod system częściami. I droższy... Czasem jednak kusi mnie, by rzucić w cho...inkę tego całego Linuksa (który turla się wersja po wersji, od buga do buga...) i przesiąść się na spokojnego Maka, jednak upgrade systemu jest płatny, gry i programy na niego też drogie :P Przykładowo gra Quake IV nadal na Maka kosztuje ~170zł !!! I nie ma tam czegoś takiego jak natywne instalatory - albo natywna pudełkowa, albo wcale. Także Mak po tym względem jest OK. System spokojny, stabilny, pozbawiony przypadłości jakie są bolączką Linuksa (właśnie pędzenie za wersjami i za każdym razem gdzieś są bugi), jednak ogólnie jest to sprzęt dość drogi w utrzymaniu. Za 4000zł jest średni Mak, a za 4000 zł masz już świetnego lapka pod Linuksa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest system płatny , chyba droższy niż Windows :lol: i przystosowany do innej architektury sprzętowej .

 

Windows 7 - 600zł--1200zł

Mac OS X Leopard 300zł + upgrade do Snow Leoparda 100zł.

Rzeczywiście droższy <:

Architektura to też Intel. Poczytaj o OSx86 pozwalającym na uruchomienie OSX na zwykłym pececie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to system Mac OS choćc jest krewniakiem *BSD nie wymaga wyłączania X-ów przy instalacji sterów karty grafiki .

Mac OS X nie używa X-ów. Można je doinstalować (najczęściej dla programów przeportowanych z Linuksa), ale natywny podsystem graficzny to zupełnie coś innego. Ma to swoje plusy i minusy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...