Skocz do zawartości

Konfiguracja Iptables


piotrino

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Postanowiłem "pobawić"się konfiguracją iptables. Jak wiecie mam seerver na fedorze vpn , sshd itp...cała moja siec to fedora i dwa windowsy...Z lini polecen wydałem komendy:

iptables -F
iptables -F INPUT
iptables -P INPUT DROP
iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT
iptables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT

iptables -A INPUT -s 10.0.0.251 -p udp --dport 137 -m state --state NEW -j ACCEPT
iptables -A INPUT -s 10.0.0.251-p udp --dport 138 -m state --state NEW -j ACCEPT
iptables -A INPUT -s 110.0.0.251-p tcp --dport 139 -m state --state NEW -j ACCEPT
iptables -A INPUT -s 10.0.0.251-p tcp --dport 445 -m state --state NEW -j ACCEPT

W tym wypadku chodzi mi o sambę, skonfigurowałem sambę zeby z komputera windowsa mial dostęp do samby(a nie mogę się połłączyć), wynika to z tego ze zresetowałem ustawnienia iptables i pingowanie z windowsa na server na fedorze daje wynik ze brak pingów...Co jeszcze muszę dopisać do iptables żebym miał pingowanie,?? i oczywiście analogicznie do tego też konfiguruję dostep do protokołów ftp, sshd itp.....?

 

P.S Na komputerach z windowsami mam adresy ustawione statycznie(10.0.0.251 i10.0.0.252)

Wiem że jak wyłączę iptables to wszystko mi działa bez problemu, ale chodzi mi o "zabawę" z regułami iptables...

W google znalazłem multum wskazówek jeśli chodzi o iptables, ale dopiero się zainteresowałem konfiguracją iptables, i prosiłbym na tym przykładzie o naprowadzenie mnie czy dobrze daję reguły w iptables...Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz sobie:

iptables -A -j LOG

Po tym zabiegu spróbuj wykonać twoje magincze czynności jak np. wejście na sambe itp itd, a w /var/log/messages będziesz miał logi o odrzuconych pakietach przez twój FW. Na ich podstawie będziesz wiedział co odblokować.

 

Pozdrawiam

 

@EDIT:

tak, błędny kod podałem. Miało być:

iptables -A INPUT -j LOG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz sobie:

iptables -A -j LOG

Po tym zabiegu spróbuj wykonać twoje magincze czynności jak np. wejście na sambe itp itd, a w /var/log/messages będziesz miał logi o odrzuconych pakietach przez twój FW. Na ich podstawie będziesz wiedział co odblokować.

 

Pozdrawiam

Nie działa:

[root@fedora piotrino]# iptables -A -j LOG
Bad argument `LOG'
Try `iptables -h' or 'iptables --help' for more information.
[root@fedora piotrino]#

sprawdzę jeszcze w mesages....Pozdrawiam

 

P.S Temat zamknięty, poradziłem sobie, skonfigurowałem iptables według własnych reguł....Dzięki za wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum jest dla wszystkich, zawsze więc wypada wrzucać swoje rozwiązania dla przyszłych przeszukujących, a nie 'zrobiłem, zamknąć wątek, papa' ;)

 

A btw LOG powinien też zawierać level oraz prefix jeśli dobrze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum jest dla wszystkich, zawsze więc wypada wrzucać swoje rozwiązania dla przyszłych przeszukujących, a nie 'zrobiłem, zamknąć wątek, papa' ;)

 

A btw LOG powinien też zawierać level oraz prefix jeśli dobrze pamiętam.

 

Sorki za nie podanie rozwiązania....

Po prostu sprawdziłem jakie porty mam nieaktywne i je dodałem...Jeśli chodzi o pingowanie z kompa na server to musiałem dodać na serverze port 445 jak dobrze pamiętam....

iptables -A INPUT -s 10.0.0.251 -p tcp --dport 445 -m state --state NEW -j ACCEPT

analogicznie do tego wpisu co podalem po prostu danemu kompowi udęstępniałem porty sshd, samba itp..... i wszystko ładnie poszło,obyło się bez wpisu "iptables -A INPUT -j LOG"-(a propo czego dokładnie ten wpis dotyczy?)Pozdrawiam

 

 

P.S Mógłbym po prostu wyłaczyć iptables, zeby mi wszystko dzialalo, ale chciałem poznac zasady iptables :D , jeszcze będę kombinował z regułami iptables ale to pózniej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie skonigruowałem iptables według tych reguł:

[root@fedora /]# iptables -F
[root@fedora /]# iptables -P OUTPUT DROP
[root@fedora /]# iptables -P INPUT DROP
[root@fedora /]# iptables -P FORWARD DROP
[root@fedora /]# iptables -A INPUT -p tcp --sport 80 -j ACCEPT
[root@fedora /]# iptables -A OUTPUT -p tcp --dport 80 -j ACCEPT
[root@fedora /]# iptables -A INPUT -p udp --sport 53 -j ACCEPT
[root@fedora /]# iptables -A OUTPUT -p udp --dport 53 -j ACCEPT
[root@fedora /]# iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT
[root@fedora /]# iptables -A OUTPUT -o lo -j ACCEPT

internet mam, pingowanie na adres zwrotny mam. I tu mam pytanie jak skonfigurować teraz dostęp do pingowania na inne komputery w sieci analogicznie do tego jak wyżej tylko zmieniam port na 445? czy jak to robię według tego wpisu:

iptables -A INPUT -s 10.0.0.251 -p tcp --dport 445 -m state --state NEW -j ACCEPT

-jak stosuję ten wpis to nie mogę pingować na inne komputery, tak samo jak ustawiam tu porty na sambę: 137,138,139.445, i też dostępu do samby nie na kompach nie mam.....Prosiłbym o wyjaśnienie jakie reguły bym musiał zastosować zebym miał dostęp do samby, ssh itd.....Na razie według tej reguły co stworzyłem mam dostęp do sieci, ale jaką mniej więcej regułę zastosowac w tym wypadku żebym miał dostęp do samby,ssh....Bo jak stosuję poniżej tej konfiguracji co u góry

iptables -A INPUT -s 10.0.0.251 -p tcp --dport 445 -m state --state NEW -j ACCEPT

z r óżnymi portami do samby, ssh to (_niedziała_ ? nie działa) ORT mi to....Bardzo prosiłbym o wskazówki mniej więcej co i ja....Wczesneij mi dzialalo, ale teraz ustawiłem konfigurację na na zwiększenia bezpieczenstwa według moich regul...

P.S Problem już rozwiązałem!!! Wielkie dzięki za odpowiedz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...