Skocz do zawartości

Fedora 11, Ftp Na Vsftpd Nie Działa


podlasek

Rekomendowane odpowiedzi

witam !

 

Potrzebuje pomocy. Moje doświadczenia z linuxem są niewielkie. Fedore 11 mam zainstalowaną na starszym kompie (duron 1.2 , 512 ram). Na tym kompie jest zainstalowany XP pro.

Mam sieć z routerem Draytek 2700 z wi-fi. Potrzebuje uruchomić FTP z zastosowaniem vsftpd. Zainstalowałem vsftpd, uruchomiłem- status "uruchomiony" , wg różnych,

dostępnych instrukcji przygotowałem katalog dla operacji ftp i ........ nic. NIe łączy się nawet lokalnie z 127.0.0.1. Wyłączyłem firewall, wyłączyłem selinux,

konfigurowałem vsftpd.conf, w netstat tan porty20, 21, 22 są w nasłuchu i nadal nie działa.

w wersji okienkowej nie mogę też "wrzucać" plików do katalogu ftp, brak dostępu. Czytałem o zmianie dostępu do pliku/katalogu, ale to nie udało mi się.

Myślę, że obecnie ma już bałagan i najlepiej byłoby odinstalować vsftpd i zainstalować na świeżo( chyba ,że konieczna bedzie reinstalacja fedory).

W związku z powyższym prosiłbym o informacje jak odinstalować oraz jak poprawnie skonfigurować ftp.

Bardzo prosze o pomoc i z góry dziękuje.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Proponuję znaleźć w sieci poradnik i zrobić wszystko krok po kroku

2) Jak odinstalujesz i zainstalujesz na nowo vsftpd to wystarczy.

3) Na jednym komputerze uruchamiasz Fedorę i Windows? Ale mam nadzieję że nie uruchamiasz Windowsa i w nim nie próbujesz sprawdzić ftp ? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o zmianie dostępu do pliku/katalogu, ale to nie udało mi się.

Nie udało ci się zmienić? No to nie masz dostępu.

 

Ja mam tak

- użytkowników zakłada się normalnie, nie trzeba tworzyć katalogów domowych, wystarczy ustawić np. /var/ftp_katalog/

 

Ustawienie vsftpd.conf

# katalog główny dla użytkowników logujacych się na FTP 
# z odpowiednimi uprawnieniami
# 775 oraz właściciel root i grupa do której należą wszyscy logujący się użytkownicy)
local_root=/var/ftp_katalog/

chroot_local_user=YES
chroot_list_enable=YES
chroot_list_file=/etc/vsftpd/chroot_list

userlist_enable=YES
userlist_deny=NO

local_enable=YES
write_enable=YES
local_umask=022

 

W /etc/vsftpd/chroot_list - dopisujemy użytkowników którzy mogą wychodzić poza "local_root".

W /etc/vsftpd/user_list - użytkownicy którzy mogą się zalogować na FTP.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak

- użytkowników zakłada się normalnie, nie trzeba tworzyć katalogów domowych, wystarczy ustawić np. /var/ftp_katalog/

 

Ustawienie vsftpd.conf

# katalog główny dla użytkowników logujacych się na FTP 
# z odpowiednimi uprawnieniami
# 775 oraz właściciel root i grupa do której należą wszyscy logujący się użytkownicy)
local_root=/var/ftp_katalog/

chroot_local_user=YES
chroot_list_enable=YES
chroot_list_file=/etc/vsftpd/chroot_list

userlist_enable=YES
userlist_deny=NO

local_enable=YES
write_enable=YES
local_umask=022

 

 

witam

 

dzieki za odpowiedź.

Ale mam pytanie do zawartości vsftpd.conf. Ra-v, w twojej wersji są linie, których w standardowym pliku nie ma,

np.

local_root=/var/ftp_katalog/

tzn. ze mam ją dopisać ?

Inny problem to wrzucanie plików do katalogu ftp. jesli zaloze katalog jako root to w trybie graficznym katalog

jest niedostepny, jako inny user nie moge zalożyc katalogu w /var :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Proponuję znaleźć w sieci poradnik i zrobić wszystko krok po kroku

2) Jak odinstalujesz i zainstalujesz na nowo vsftpd to wystarczy.

3) Na jednym komputerze uruchamiasz Fedorę i Windows? Ale mam nadzieję że nie uruchamiasz Windowsa i w nim nie próbujesz sprawdzić ftp ? :)

 

 

witam

dzięki za odpowiedź.

 

oczywiście, ze nie uruchamiałem jednocześnie windowsa i fedory na jednym kompie :D

mam pytanie, procedura odinstalowania. "yum uninstall vsftpd" nie dziala, jak to zrobić w prosty sposób.

drugie pytanie: selinuxa wyłączyć czy lepiej wlączyć dla poprawnego działania ftp, apache, samby...?

 

dzieki, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.google.com/search?q=vsftpd.conf...=utf-8&aq=t

Tego czego nie ma w config-u to dopisz

 

Odinstalowanie vsftpd - jedno z poniższych

su -c "rpm -e vsftpd"
su -c "rpm -e vsftp"

 

W SELinux Management (poszukać w menu) SELinuxa włączamy w tryb zezwalania na obu pozycjach (domyślnie jest wymuszanie). Następnie chyba ponownie uruchamiamy komputer. Czasami będzie się "darł" na pasku zadań, ale to będą tylko informacje, wystarczy je wyciszyć gdy się pojawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja miełem wszystko niby w porządku ale ftp nie działało - jedynie połączenie ftp z innej maszyny linuxowej i to tylko za pomocą wszechmogącej przeglądarki konqueror.

Okazało się że system nie ładował modułu "ip_conntrack_ftp" - dotyczy to zarówno FC w wersji 11 jak i 12.

Odchaczenie serwera przy instalacji czy też w setup tudzież system-config-service nie załątwia sprawy z modułem więc tzeba sobie ręcznie dopisać do pliku /etc/sysconfig/iptables-config

 

IPTABLES_MODULES="ip_conntrack_ftp"

 

i sprawdzić czy mamy w iptables otwarty port 21

teraz service iptables restart

 

i serwerek powinien działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...