Skocz do zawartości

Wymiana Plikow Windows <-> Fedora


ramzes

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mozliwe, ze odpowiedz na moje pytanie gdzies sie na tym forum czai. Szukalm naprawde, ale nie znalazlem. Prawdopodobnie dlatego, ze nie bardzo wiem czego szukac.

Moj problem polega na tym, ze mam dwa laptopy (vista i fedora). Chcialbym, aby dalo sie w jakis magiczny dla mnie sposob, stworzyc katalog na jednym z tych komputerow (wlasciwie dowolnym z nich), aby obydwa kompy widzialy go jako zwykly katalog z mozliwoscia odcztu zapisu.

Na jednym z kompow robie projekty i zapisuje w postaci pliku jakiegos tam (np jpg) a na drukim chcialbym ten plik wrzucic do 3D i zapodac render w Blenderze. Dzieki temu renderek bedzie sie liczyl a komp na ktorym pracuje nie bedzie zamulal. Oczywiscie mozna te dane przenosic na pamieci usb ale to slabe na dluzsza mete.

Niestety jestem starym noobem i nie znam sie na tych rzeczach. Czy jest szansa, ze jakims cudem polacze te dwa kompy, czy szkoda nerwow na tlumaczenie mi tego i lepiej, zebym pozostal przy starych metodach z usb?

Oba kompy polaczone sa do tej samej sieci (ten sam router, tyle ze winda poprzez wi-fi a fedora kabelkiem).

Z gory dzieki za jakakolwiek pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprosciej by bylo, jakby windows byl po kablu, wtedy bys tylko udostepnil na nim dysk i normalnie spod linuksa mozna by sie tam dostac za pomoca konquerora lub nautilusa uzywajac adresu smb://ip_komputera/dysk ; sam tak mam i dziala

 

Nie wiem co w sytuacji gdy windows jest po wi-fi, pewnie tez jakos sie da, moze trzeba jakies porty przeforwardowac na ruterze. To juz moze byc trudniejsze.

 

W tej sytuacji pozostaje Ci odpalenie samby pod Fedora. Pokonfigurowanie moze byc troche trudne, ja mam bardzo prosta konfiguracje pod slackware i mi dziala:

 

<!--c1--><div class='codetop'>Kod</div><div class='codemain'><!--ec1-->[global]

workgroup = NAZWA

netbios name = NAZWA2

security = share

 

[udsotepnione]

path = /home/katalog_do_udostepnienia

guest ok = yes

read only = no

public = yes

force user = twoja_nazwa_uzytkownika

force group = twoja_nazwa_grupy

create mask = 0777

directory mask = 0777<!--c2--></div><!--ec2-->

 

Z windowsa dostajesz sie do linuksa za pomoca \\ip_komputera\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprosciej by było, jakby windows był po kablu,
Nie ma znaczenia czy po kablu czy po wifi. Jeśli oba kompy są w tej samej sieci, to fizyczny sposób ich podłączenia do niej nie ma znaczenia.

Udostępnienie udziału na Windows i przyczepienie się do niego przez Sambę jest najprostszym chyba rozwiązaniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia czy po kablu czy po wifi. Jeśli oba kompy są w tej samej sieci, to fizyczny sposób ich podłączenia do niej nie ma znaczenia.

Udostępnienie udziału na Windows i przyczepienie się do niego przez Sambę jest najprostszym chyba rozwiązaniem.

 

znaczenie chyba jednak jest, bo wifi realizowane jest zazwyczaj prze jakis bezprzewodowy ruter, który domyslnie nie puszcza wielu portów i wymaga to dodatkowej konfiguracji. No chyba, ze windows sie laczy bezposrednio po wifi z fedora, ale tak raczej nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczenie chyba jednak jest,
Mam Fedorę po kablu do routera, żona Windows na lapku z wyjściem do neta przez ten sam router po WiFi. Na windzie udostępniony katalog. Żadnych portów dodatkowych nie otwierałem. Router standardowo przepuszcza 137, 138 i inne potrzebne Windowsom do komunikacji. Zasób z Windows bez problemu mogę podmontować albo wejść z Krusadera przez smb://

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam taki sam problem jak opisany w pierwszym, poście tylko, że zależy mi aby pliki były udostępniane z linuxa ( Fedora 12) do windy a nie na odwrót. I żeby nie trzeba było się do nich dostawać przez żadną aplikację tylko żeby były widoczne jako zwykły katalog. W sambie dodałem tam jakiś folder zrobiłem, żeby wszyscy widzieli, ale jak mam go zobaczyć w windzie? W miejscach sieciowych nic się nie pojawia. Wy tu piszecie o jakiś konfiguracjach samby jednak tutaj nie widzę, żadnej konfiguracji. Screen :

zrzutekranubc.png

Proszę o wyrozumiałość, gdyż dopiero zaczynam swoją przygodę z linuxem. Dziękuję i pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po stronie windy wpisz ścieżkę do udziału. Nie musisz przeglądać sieci.

net use *  \\<numer IP linuksa>\pobrane /persistent:yes

Poza tym przeszukaj forum (patrz: moja sygnaturka), bo tematów o Sambie, łączeniu i problemach było tyle, że na pewno znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałem tak jak mówiłeś jednak pokazuje mi tylko :

Błąd systemu 53. Nie można odnaleźć ścieżki sieciowej.

Zapewne coś źle wypełniłem. Szukałem już tyle, próbowałem różnych rozwiązań przez różne programy, i ciągle nie mogę tych plików zobaczyć.

 

Edit:

 

Sprawdziłem i okazało się, że na windzie pokazuje mi takie samo ip. Nie wiem jak się sprawdza w linuxie dla tego po prostu wszedłem w twojeip.wp.pl i tam zobaczyłem jednak jak w windzie jak wpisałem w pasku adresu w katalogu to wyskakuje logowanie do routera. Jakieś rady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzanie IP:

na Linuksie jako root z konsoli "ifconfig"

na Windows z konsoli "ipconfig"

W konfiguracji routera też zapewne te IP widać.

 

Oba systemy raczej nie mają takiego samego IP, bo byłby konflikt. Na WP widzisz IP routera i dlatego po wpisaniu go w pasku przeglądarki (czy to na windzie czy na Linuksie) dostajesz się do routera.

 

Jak już będziesz wiedział jaki jest IP Linuksa a jaki Windows, to niemal na pewno połączenie pójdzie tak jak napisałem. Żeby mieć pewność możesz przed próbą podłączenia zasobu wykonać "ping <IP drugiego komputera>".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...