Skocz do zawartości

Fedora 13 - Partycjonowanie Oraz Kilka Pytań


Marvolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym zacząć współpracę z Linuxem, ale mam pewien problem.

Mianowicie w moim PC mam póki co dysk 250gb sata cały podzielony na 2 partycje; windows i dane, i nie chciałbym tych partycji ruszać (ważne dane, próba zrobienia porządku na komputerze zajęłaby długie dnie, a nawet tygodnie), jednak mam jeszcze dysk 40gb IDE na którym mógłbym zainstalować Linuxa.

Więc moje pytanie w tym miejscu jest takie: czy dałoby radę żeby zainstalować linuxa tak na tym małym dysku, aby można było przy starcie systemu wybrać system, na którym chcemy pracować, a jednocześnie żeby np. z poziomu linuxa można było modyfikować i odczytywać dane z partycji windowsa (NTFS), a także z poziomu windowsa móc zarządzać danymi z linuxa?

 

I tu moje kolejne pytanie: jak przeprowadzić partycjonowanie dysku, aby system był dość stabilny? myślałem tak

/. 10gb

/home ~28gb

/swap ~1gb (mam 2gb RAMu)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że dzisiaj jest ext4 i parę innych.
Nie wiem jak "parę innych" ale ext4 wtyczka czyta. Trzeba poszukać na stronie Ghisler.com, w menu po lewej "addons".

 

[EDIT]

Nie mam już windy na fizycznej partycji (VBox rządzi :) ), więc nie mam jak sprawdzić, ale to była chyba wtyczka o "archaicznej" nazwie Ext2+Reiser. Mimo ext2 w nazwie obsługuje ext3 i 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...