Skocz do zawartości

Jak Uruchomić Tftp


Rysio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukałem i wszędzie jest obszerny opis jak zastosować TFTPD do bootowania LINUXA.

Ja potrzebuję (może tylko kilka razy) na zainstalowanie pewnego firmware do urządzenia i tyle.

Niby proste ale nigdzie nie znalazłem żeby stalo napisane że pliki które udostępniay są w:

 

/var/tftp/cośtam

 

w pliku konfiguracyjnym :

 

/etc/xinetd.d/tftp

 

też jakoś nie ma żadnej wskazówki na ten temat, więc gdzie umieścić ten plik którego mam na myśli ?

Jakos tego nie czuję tak jak vsftpd

 

No i w zasadie to tyle no bo port 69 w iptables to jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wikipedią:

TFTP to skrót od angielskiego Trivial File Transfer Protocol, co słowo w słowo znaczy trywialny protokół transferu plików.

 

Jest to względnie prosty protokół wykorzystywany do przesyłania plików, które są (zazwyczaj) kilku gigabajtowe

 

Zatem to gdzie sobie zdefiniujesz katalog do upload/download to twoja sprawa.

A do bootowania linuksa po tftp zaangażowanych jest więcej programów niż tylko tftp.

 

tftp to taki ftp bez logowania, uwierzytelniania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego potrzebujesz zapewne klienta, a nie serwera, np. tftp.

Potrzebuję serwera ponieważ w owym urządzonku podaje sie jego adres i ono sobie samo pobiera firmware.

 

No tak, z zamieszczonych opisów tak można wywnioskować ze sam sobie definiuję ten katalog tylko właśnie do tego zmierzam że nigdzie nie pisze jak.

Jak napisałem wcześniej nie ma linijki w pliku nonfiguracyjnym dlatego z tym mam problem.

 

Więc podsumowując jak poinformować tftp że pliki które ma udostępnić są ..... no właśnie - no i jakie prawa temu nadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz za wikipedią:

...trywialny protokół transferu plików

Tak jak kolega pisze to klient wymusza przesył plików udostępnianych przez tftp.

Jeżeli połączysz się klientem :

  • przez konsolę (musisz znać adres serwera)
  • przez mechanizm pxe (który potrzebuje jeszcze serwera dhcp w którym również definiujemy gdzie na serwerze lezy plik *.pxe)

 

tftpd ustaw sobie jako service xinetd.Tam będziesz musiał podać w polu serwer ścieżkę dostępu do serwera jak i sciezkę do katalogu z udostępnianymi plikami

I to wszystko łączysz się klientem (urządzeniem w twoim wypadku) i ten kient/urządzenie widocznie ma już zaimplementowany jakiś skrypt/mechanizm który pobiera sobie pliki.

No i nie zapomnij o iptables na serwerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj jakoś się nie rozumiemy - ja piszę że chcę skonfigurować serwer tftp a wy mi o kliencie.

Klient jest na owym urządzeniu na które dostaję się poprzez jego serwer http (czyli ja sobie wchodzę z przeglądarki do urządzenia).

Nastepnie w pewnej zakładce podaję adres serwera tftp z którego ma pobrać nowsze firmware i ja właśnie ten serwer sobie chcę uruchomić na tej maszynie z której wchodzę poprzez http do urządzenia ale może to być inna na publiczny m IP to już nie ma znaczenia (poza oczywiście bezpieczeństwem). DHCP już mam (zresztą przydziela jedyny słuszny adres IP) żebym nie miał kłopotu z jego szukaniem tylko od razu sobie włażę do owego ustrojstwa.

Nie wiem ylko gdzie wsadzić to firmware tak aby serwer tftp go udostępniał, to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...