Skocz do zawartości

Live Usb I Iso Customization


MC'

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wiem, że problem wydaje się na pierwszy rzut oka trywialny ale w dzień po sylwestrze liczę na wyrozumiałość bo dziś mnie google chyba nie lubi a na pewno moja głowa mnie nie lubi :D

Otóż chciałbym stworzyć LiveUSB bazujący na fedorze. Oczywiście wiem że jest LiveUSB-creator. Ale... i tu pojawiają się pytania:

 

1. Jak pobrany obraz Fedory 14 uszyć pod własne potrzeby tzn. wybrać właściwe pakiety i zablokować możliwość doinstalowywania innych (o ile się w ogóle da) ?

2. Jak ustawić obszar persistance dla plików dokumentów, które będą zapisywane na USB. Znam to http://fedoraproject.org/wiki/FedoraLiveCD/USBHowTo#Data_Persistence ale tam piszą ze ten obszar "primary overlay persistance" się wyczerpuje po pewnej ilości operacji ... i trzeba użyć opcji --home-size-mb. Ok jest to opcja livecd-iso-to-disk ale na podanie rozmiaru ale nie widzę opcji wskazywania oddzielnej partycji na USB na /home.

Czyli mam dwa obszary persistence w tym ten primary overlay się kończy po jakimś czasie :/ a jak mam wskazać partycje na /home?

3. Jak wygląda ten primary overlay w systemie plików na USB? Co decyduje czy dane zapisywane są w "primary overlay" czy na /home?

 

Jakoś nie mogę znaleźć tych info a są to pytania, dosc podstawowe w moim mniemaniu :)

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam noworocznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. http://forum.fedora.pl/index.php?/topic/21197-kolejny-spin-fedory-liveusb/ a tu prawie powstał remix https://bitbucket.org/robal/robalish-fedora-remix/src związany z tym tematem http://forum.fedora.pl/index.php?/topic/22839-polski-remiks-fedora-13/ :)

2. To nie jest oddzielna partycja tylko wirtualny system plików, który możesz potem zamontować (plik na partycji).

3. Nie wiem, ale wydaje mi się, że właśnie ten parametr --home-size-mb (to jest dosyć oczywiste :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Rozumiem.

Dla testu zrobilem sobie tworzenie liveUSB dla jednego z gotowych plików ks

livecd-creator --config=/usr/share/spin-kickstarts/fedora-livecd-desktop.ks --fslabel=AAA --cache=/var/cache/live/

Mielilo to sie strasznie dlugo chyba ze 40 min.

NAstepnie jednak w momencie wykonywania polecenia:

livecd-iso-to-disk --overlay-size-mb 512 ./AAA.iso /dev/sdc1

Dostalem taki oto wynik:

Verifying image...

/root/AAA.iso: 8e7082f0c30fc9cca758ae181ff028f9

Fragment sums: 89ca65e1aecee35272b258647588b3e4d1ab9f3fafe5cf19c7b5e4f688c4

Fragment count: 20

Press [Esc] to abort check.

Checking: 100.0%

 

The media check is complete, the result is: PASS.

 

It is OK to use this media.

/dev/sdc1 is mounted, please unmount for safety

Cleaning up to exit...

 

a na USB nie pojawil sie obraz. Jednak przy próbie odmontowania:

#umount /dev/sdc
umount: /dev/sdc: nie jest zamontowane

Co robie nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można. Wystarczy utworzyć maszynę bez dysku twardego i potem w ustawieniach -> nośnik zamontować obraz iso (bootowanie napędu cd-rom jest domyślnie włączone). Jednak sam system może bardzo wolno startować i działać. Przynajmniej tak miałem w starszych wersjach VB i pewnie wynika to ze słabego przystosowania do tego specyficznego systemu plików (squashfs).Możesz też użyć qemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie we wszystkich poradnikach widze qemu zamist VB i zdziwilo mnie to. No ale ok to próbuje w takim razie.

Pojawil sie jednak problem. Chcialem sobie zgrywac katalog do systemu plików LiveUSB przez dodanie do pliku kickstart takiego wpisu:

%post --nochroot

mkdir $LIVE_ROOT/AAA
chown -R liveuser:liveuser $LIVE_ROOT/AAA
cp -rf $INSTALL_ROOT/home/ja/sciezka/USB_Files/* $LIVE_ROOT/AAA
%end

 

Ale neistety w / katalog AAA nie powstal po starcie liveUSB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tego bardzo dawno nie robiłem i nie pamiętam dokładnie, ale jakoś dodawałem pliki. Chown jest chyba niepotrzebny. Zobacz ten mail http://www.mail-archive.com/[email protected]/msg01470.html i najlepszym chyba źródłem wiedzy o tych plikach kickstart będzie dokumnetacja redhata http://www.redhat.com/search?q=kickstart&site=redhat_docs&filter=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w VB ten nośnik dodałeś jako "Płyta CD/DVD" do kontolera SATA na "port SATA 0"?

Aż sprawdziłem, bo myślałem że się skomplikowało ostatnio. Ale nie, wystarczy utworzyć maszynę bez dysku i w ustawieniach Nośniki i w Kontroler IDE zamontować obraz. Nic więcej. Nie wiem po co komplikujesz :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko działa wyśmienicie :)

Niestety dziwna sprawa. Po umieszczeniu w pliku ks takiego wpisu:

%post --nochroot

mkdir $INSTALL_ROOT/AAA
cp -r /home/ja/test/* $INSTALL_ROOT/AAA

mkdir $INSTALL_ROOT/home/liveuser/BBB
%end

ten drugi mkdir nie tworzy katalogu BBB. Wygląda to tak jakbym nie mógł stworzyć katalogu nigdzie indziej jak w / ?

Pierwsze dwie komendy ida jak najbardziej poprawnie.

$LIVE_ROOT to system plików USB a nie liveCD więc jego tu nie dodawałem ale w czym może być problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

$LIVE_ROOT to system plików USB a nie liveCD więc jego tu nie dodawałem ale w czym może być problem?

Pewnie dlatego, że $INSTALL_ROOT/home/liveuser/ nie istnieje bezpośrednio po utworzeniu obrazu. Kiedyś czytałem te skrypty (z obrazu base chyba) i z tego co pamiętam to użytkownik i jego katalogi są tworzone w czasie startowania systemu. Możesz spróbować zmienić na mkdir -p $INSTALL_ROOT/home/liveuser/BBB, ale wtedy znowu nie wiem czy system będzie poprawnie się uruchamiał. Podejrzewam, że tak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalem testowo w sekcji %post (bez --nonchroot)

mkdir /home/liveuser/BBB

ale tez nie dziala. A ro dziwne bo w fedora-live-desktop.ks w lini 40 jest taki mkdir bez -p i dziala.

Sa dwie opcje próbwac w post bez nonchroot dac

mkdir $INSTALL_ROOT/home/liveuser/BBB

Albo dac to z -p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok poradzilem sobie z stworzeniem katalogu BBB w /home/liveuser (niestety opcja -p powpodowala bledy bo kasowala stworzony wczesniej katalog /home/liveuser; stworzylem katalog w sekcji post) ale dalej sprawa nie rozwiazana.

Jak skopiowac pliki z systemu macierzystego do nowo tworzonego LiveUSB do katalogu /home/liveuser ? (bo do / da sie tak jak pokazalem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...