Skocz do zawartości

Kolejny Spin Fedory, Liveusb


thof

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu szukałem dystrybucji live, którą mógłbym wrzucić na pendrive. Niestety nie znalazłem nic co byłoby w pełni używalne tzn. miało takie programy jakich potrzebuję. Nawet niezły jest Slax, ale często się wysypuje i wgrywanie modułów nie jest wygodne, Omega jest prawie tym co potrzebuję, ale wciąż brakuje w niej wielu programów, a uzupełnianie braków już na usb trochę mija się z celem. Dlatego postanowiłem zbudować własny spin live oparty na Fedorze LiveCD zawierający większość aplikacji, których używam (niektóre są po prostu za duże). Zaskoczony sprawnością i szybkością działania takiego systemu na USB pomyślałem sobie, że podzielę się kickstartem, bo może ktoś takiego systemu potrzebuje :)

 

Zawartość:

przeglądanie internetu: Opera, Firefox (z flash playerem od Adobe),

klient poczty: brak,

odtwarzanie muzyki: exaile (obsługa mp3),

odtwarzanie muzyki: vlc, smplayer, totem, gecko-mediaplayer (z kodekami, gecko przy okazji zajmuje się obsługą multimediów w przeglądarkach),

torrent: rtorrent, transmission,

nagrywanie płyt: brasero,

pakiet biurowy: abiword i gnumeric,

wirtualizacja: VirtualBox,

IM: Pidgin, kadu,

partycje/dane: gparted, testdisk

inne: Wine, @polish-support, htop, mc, yumex, wget, czcionki liberation, unrar, gnome-applet-netspeed, gimp, conky, lm_sensors, hddtemp, java-openjdk i większości aplikacji zawartych w oficjalnym LiveCD Fedory.

 

Niestety RPM ma to do siebie, że ciężko pozbyć się czegoś nie usuwając połowy systemu, mimo to udało się zaoszczędzić trochę miejsca (głównie na językach, szczegóły w pliku kickstart). Jeśli chodzi o sterowniki to usunąłem tylko gutenprint i przez to część drukarek może nie działać, obsługa reszty sprzętu jest identyczna jak w oficjalnej Fedorze. Sprawa pulseaudio jest wyjaśniona w pliku.

 

Link do pliku kickstart: http://tinyurl.com/fedorapl

Dokładny opis jak wygenerować i zainstalować na dysku USB taki obraz można znaleźć tu http://fedoraproject.org/wiki/FedoraLiveCD/LiveCDHowTo i http://fedoraproject.org/wiki/How_to_create_and_use_Live_USB

W skrócie potrzebujemy pakietów livecd-tools i spin-kickstarts. Należy wrzucić plik ks do folderu /usr/share/spin-kickstarts/, a następie:

livecd-creator --config=/usr/share/spin-kickstarts/fedora-livecd-desktop-pl_PL.ks --cache=/sciezka/do/cache
livecd-iso-to-disk --overlay-size-mb 256 /sciezka/do/obrazu.iso /dev/sdb1

Opcja --overlay-size-mb tworzy dodatkową przestrzeń na dysku, w której będą przechowywane wszystkie konfigi, bez niej ustawienia nie będą przywracane na starcie.

Łączna waga obrazu iso to około 730MB. Generowanie obrazu może trochę potrwać, zwłaszcza na starszych komputerach. Testowałem na dwóch komputerach (jeden z kartą nvidii, a drugi intela) i nie było żadnych problemów. Właściwie to nie ma większej różnicy w szybkości działania pomiędzy systemu znajdującym się na hdd, a tym na usb. Co mnie bardzo zaskoczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

[...] kto będziesz chciał to doczyta po angielsku na fedoraproject.org
Jak byś mógł, to napisz jak najwięcej. Bywa, że niektórzy chcą doczytać, ale brak znajomości lub zbyt słaba znajomość angielskiego mogą być nie do przeskoczenia. Przynajmniej w krótkim czasie. Chociaż oczywiście w artykule podaj linki do źródeł :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chcę dodać vmware workstation ( albo chociaż vmware Player ) to co należy?

Mam vmware workstation w postaci .boundle. Da się takie coś dołożyć ?

Trudne zadanie... Jeśli liveusb to można pomyśleć o dodaniu już po wgraniu systemu na dysk usb. Dodanie vmware już na etapie tworzenia obrazu hmm... nie mam pomysłu jakby to rozwiązać. IMO VirtualBox jest bardziej przyjazny, ale domyślam się, że potrzebujesz akurat vmware. A i nie wiem co to jest to vmware workstation .boundle :)

Co do arta w wiki to... jutro zaczynam, pewnie w niedziele będzie (tylko nie wiem w którą :) ).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vmware workstatnion jest platne, server i player jest darmowy :P. poza tym dodanie tego wymagaloby troche pogrzebania w plikach startowych i dolozenie wlasnego skryptu ktory skonfiguruje calosc za Ciebie i zaladuje moduly...najlepiej tak jak thof mowi: wgrac juz po wgraniu systemu na usb..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm dzięki za odpowiedz :)

ogólnie virtualbox chyba jest lepsiejszy .. tylko dostałem z pracy maszynkę wirtualną pod vmware dlatego się tego trzymam. A że to co na nim stoi jest wymagające jeśli chodzi o pamięć ( na laptopie mam 4 giga a win widzi oczywiście 3) dlatego chcę zrobić środowisko uruchomieniowe z livecd.

Rozumiem że mówicie o zwykłym procesie instalacji po stworzeniu dysku usb.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zrobić tak jak Ci koledzy napisali wyżej, czyli konwertować lub bezpośrednio odpalić. Z vmware serwer mam niemiłe wspomnienia jeszcze z fedory 7 i dlatego preferuję VB. Btw. zaktualizowałem VB do wersji 3.0.4 i operę do 10 beta3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...