Skocz do zawartości

Automatyczna Aktualizacja Fedory Przez Yuma Do Najnowszej Stabilnej Wersji


deepblu

Rekomendowane odpowiedzi

W Debianie jest tak fajnie ze jak w repo source.list dla apt-a pisze aby bral pakiety dla wersji stable, to jesli wersja testowa stanie sie stabilna to system automatycznie mi sie do nie zaktualizuje - (no wiadomo po apt-get upgrade).

Czy mozna tak zrobic w Fedorze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Fedorze ze stabilnej możesz zrobić niestabilną, wystarczy włączyć repo rawhide. Jak rawhide przejdzie na stabilną wersję to yum Twoją też zrobi stabilną. Przejście między dwoma stabilnymi jest możliwe za pomocą pakietu preupgrade. Możesz na przykład z F13 przejść na F14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wystarczy czy trzeba jeszcze o cos zadbac ?
O ile pamietam to sporo miejsca na partycji /boot jesli masz osobna. Z tego co ktos mi tu kiedys pisal standardowe 200MB moze okazac sie niewystarczajace, raczej cos blizej 400-500MB, ale na 100% nie wiem - zawsze instaluje "na czysto".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam to sporo miejsca na partycji /boot jeśli masz osobną. Z tego co ktoś mi tu kiedyś pisał standardowe 200MB może okazać się niewystarczające, raczej coś bliżej 400-500MB, ale na 100% nie wiem - zawsze instaluję "na czysto".

200 MB nie wystarczy na pewno. Ostatnio się na to naciąłem. 500 jest zalecane w dokumentacji, i wtedy faktycznie działa bez problemu.

 

Choć borzole jakoś to obszedł (bardzo sprytnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma się dostęp do neta po LAN to nie trzeba mieć 500MB (Ja nigdzie nie mam bo nie można przesunąć początku partycji ext4 (?) ).

Preupgrade zapyta Cię czy masz dostęp po kablu i jeśli tak to pociągnie troszkę danych, następnie poprosi o reboot, uruchomi się z upgradera i bardzo zechce mieć sieć.

Troszkę znowu pociągnie z sieci i się zapgraduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choc borzole jakos to obszedl (bardzo sprytnie).
Jak sie ma kawalek wolnego dysku, to mozna po prostu recznie dodac wieksza partycje i zamontowac (/etc/fstab) jako /boot a jak brakuje placu, to mozna "pozbyc" sie partycji /boot :)

W tym celu nalezy:

1.przejsc na init 3

2.zakomentowac linie montujaca /boot w /etc/fstab, czyli dodac # na poczatku linii. Przykladowo:

#UUID=<tu ten pokrecony ciag cyferek w hexa>  /boot ext4  defaults 1 2

3.z prawami roota wykonac:

mkdir /boot2
cp -r /boot/* /boot2
umount /boot
cp -r /boot2/* /boot

4.W pliku /boot/grub/grub.conf w liniach zaczynajacych sie od /vmlinuz i /initrd dodac "/boot" na poczatku, czyli "/boot/vmlinuz..." i "/boot/initrd...."

5.zrestartowac system i sprawdzic czy dziala a potem przejsc do preupgrade.

W ten sposób przenieslismy to co bylo na partycji /boot do partycji glównej / do katalogu /boot i nakazalismy systemowi szukac kernela w katalogu /boot a nie na partycji /boot. A na glównej zazwyczaj powinnismy miec wystarczajaco duzo miejsca na preupgrade (co oczywiscie warto sprawdzic zanim przystapimy do akcji ;))

No i nie zapominajmy o → http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik#Aktualizacja_z_poprzedniej_wersji

 

[EDIT]

Oczywiscie nic nie stoi na przeszkodzie, zeby po upgrade'dzie (fuj, jakaz paskudna sklejka) przywrócic partycje /boot wykonujac czynnosci odwrotnie jak w pkt.3. mojego mini-tutka :)

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niczego nie musialem obchodzic, bo nie uzywalem preupgrade

 

@deepblu

"preupgrade" i "yum upgrade" to dwie rózne metody.

* "preupgrade" to automat specjalnie do tego celu

* "yum upgrade" moze wymagac troche wiecej "recznych robótek"

http://wiki.fedora.p...rzedniej_wersji

 

[edit]

A tak przy okazji: nie próbujcie zmieniac 64-->32 przy pomocy yum/rpm (porazka na calej linii) czy nawet aktualizowac z plytki. Totalna wysypka programów. Nawet czysta instalacja wymaga recznego kasowania z $HOME kilku plików binarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Dzieki za linka do wiki.fedora - wlasnie takich info szukalem.

Jak Fedora 15 stanie sie wersja stabilna to spróbuje zrobic jak tam jest opisane.

 

A co by sie stalo gdybym zrobil:

yum --releasever=15

czy tak by nie wystarczylo?

 

Nie chce zaczynac "wojny plomieni" ale wydaje mi sie ze akurat sprawa aktualizacji systemu jest fajniej rozwiazana w Debianie - wystarczy w repo wpisac stable i zapomniec - bo sie samo aktualizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...