Skocz do zawartości

Instalacja F14


Rysio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam - postanowiłem odświeżyć F11 w laptopie, niestety po zainstalowaniu pakietu preupgrade i zaznaczeniu F12, coś poszło nie tak i nie udała się ta sztuka.

Nie zraziłem się specjalnie - pobrałem od razu F14 iso na DVD i do dzieła.

Ale okazuje się że ANACONDA jest juz nieco mądrzejsza ode mnie.

Otóż do tej pory z wiadomych względów miałem /home na osobnej partycji oraz /var również na osobnej ze względu na FTP (tak ponoć jest bezpieczniej).

No i dochodzę do momentu podziału dysku - zaznaczam indywidualny układ i o zgrozo nie mogę zmusić instalatora aby nie formatował /home.

Twierdzi że jest to część woluminu i tyle - bez dyskusji.

Ostatecznie próbowałem z jakiegoś rescue przygotować dysk - oczywiście tutaj katastrofa poleciał do tego i WINDOWS.

Po zainstalowaniu WINDOWS dałem ANAKONDZIE wolną rękę i zainstalowała system na wolnym miejscu. Dane oczywiście skpiowałem więc nie jest najgorzej.

Ale przede mną tak czy siak jeszcze kilka komputerów prędzej czy też później trzeba będzie aktualizować i nie uśmiecha mi się to że nie można mieć wpływu na takie parametry instalacji jak w poprzednich wydaniach Fedory.

Chyba że o czymś nie wiem - ale szczerze troszeczke mi się spieszyło bo potrzebuję laptop w codziennej pracy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po wystartowaniu DVD Fedory nie pojawila Ci sie opcja upgradu obecnie zainstalowanego systemu?

 

Sprawdz jeszcze raz co chce zrobic instalator, wyczyscic dane na partycji czy konwertowac ext3 -> ext4. Bo formatowanie nie oznacza usuwania danych, a ustawienie nowego formatu partycji (Co moze sie wiazac z utrata danych!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym upgrade'u z F11 do F14 nie ryzykowal. Jak sie idzie przez kolejne wersje, to byc moze jest OK, ale skok o 3 wersje? Slabo to widze.

 

A co do tego, ze home jest czescia woluminu, to uwazam, ze do domowych zastosowan dla przecietnego uzytkownika nalezy sobie odpuscic LVM. Zawsze instaluje system na partycjach dysku a nie na woluminach logicznych - mniej klopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak, chciałem uniknąć tych woluminów, ale instalator jakoś się uparł i już.

Pamiętam że potem jakoś jeszcze próbwałem starszą łytą instalacyjną ale coś poszło nie tak i kicha.

Mam gdzieś karteczkę z podziałem tego dysku sprzed katastrofy to może jutro w wolnej chwili wlepię jak to bylo z F11 i tak nie poszło z F14.

Co do upgrade to chciałem kolejno - etapami najpierw miało być z F11 poprzez narzędzie preupgrade do F12 a potem dalej - ale jakoś preupgrade nie dał rady.

Miałem do wyboru start F12 lub F11, niestety F12 - kernel panic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]ale instalator jakos sie uparl i juz.
Instalujacy powinien byc bardziej stanowczy :) I byc moze spostrzegawczy.

Chociaz nie przecze, ze przy którejs wersji LiveCD chyba nie bylo mozliwosci wyboru wlasnego podzialu. I dlatego najlepiej instalowac netinst albo z pelnego DVD

 

Odzyskaj dane, na których najbardziej Ci zalezy i zrób instalacje "na czysto" - najlepiej poczekaj jeszcze z 1,5 miesiaca na stabilna F15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj zrobiłem upgrade z F12. Z DVD.

Po wybraniu aktualizacji Anakonda w ogóle nie pytała o układ dysków, tylko zrobiła upgrade w istniejącym układzie (wszystko na jednej partycji).

Bardzo ładnie

 

Ale dziwnie bo jak próbowałem coś takiego na F13, to aktualizacja systemu była niemożliwa, a jak chciałem zainstalować w partycji obok (mam zapas partycji ;) ) anakonda układ chciała koniecznie robić po swojemu. A ja zupełnie nie rozumiałem co ona mi proponowała... nawet jak wchodziłem we własny układ, to było tak pochrzanione, że nie miałem pewności czy ona przypadkiem nie zaora całości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Podaj uklad dysku, mam pewne podejzenia ;)

 

Długo nie mogłem się zebrać ale podam to co ja miałem

 

/dev/sda1 * 1 14846 NTFS - tutaj był system - sami wiecie jaki

/dev/sda2 29227 30402 NTFS

/dev/sda3 14847 15127 Linux SWAP

/dev/sda4 15128 29227 Linux rozszerzona

/dev/sda5 15128 16537 Linux to był system / 11G

/dev/sda6 16538 17162 Linux to było na /var 4,8G

/dev/sda7 17163 22262 Linux tutaj był /home 38G

/dev/sda8 22263 29227 b W95 FAT32 - to taka partycja wymiany Win/Lin /mnt/wymiana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...