Skocz do zawartości

F12 Wczytywanie Zmiennych Z Innego Pliku


tombog

Rekomendowane odpowiedzi

Na F5 działa, na F12 nie chce. Po kolei.

 

Konfiguracja jest tak poukładana, że wszystkie newralgiczne dane mam w jednym pliku nazwanym po prostu zmienne :). Wszelkie pliki konfiguracyjne zaglądają sobie do tego pliku i na jego podstawie sobie pracują. Po co tak ? A no na przykład po to, żeby jakieś wartości zmienić w jednym pliku, a nie w kilkunastu :D. Często w każdym z tych plików wartość występuje nawet kilkadziesiąt razy. Tym sposobem, np. zmieniam ip karty sieciowej i wszystkie odwołania do niej w regułach iptables za pomocą jednego wpisu.

 

Wygląda to tak, że na początku każdego pliku wpisuję

#!/bin/bash
. /etc/sysconfig/zmienne

 

Po czym następuje właściwa zawartość pliku, w którym zadeklarowane są zmienne z pliku zmienne.

 

No i w F5 ładnie mi to działa, natomiast w F12 taki wpis nie wczytuje mi danych do, np. /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-ethX. Do iptables też jakoś nie chce. Natomiast do pliku z regułami zapory napisanego własnoręcznie wczytuje się poprawnie. Ktoś wie co jest odpowiedzialne za takie zachowanie ? Najbardziej zależy mi na podaniu zmiennych do plików konfiguracyjnych interfejsów sieciowych. Zupełnie nie wiem jak to ugryźć :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak w ogóle to pytanie do tego i następnego Twojego wątku. Dlaczego przestarzała F12 a nie F15? Nie masz już nawet aktualizacji do F13, zaraz wyjdzie stabilna F16. Po co ładować się w kolejne starocie? A jeśli zależy Ci na dłuższym okresie wsparcia, to może warto pójść w stronę CentOS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Stawiam sobie serwer i ma on sobie pracować. Nie mam czasu ciągle w nim grzebać. Jak widać F5 pracuje stabilnie już kilka lat i żadnych problemów z nim nie mam :D. Pytanie więc po co zmieniać ? Ano właśnie na podstawie postów typu Zmień, bo stary i dziurawy. F12 taki nowy i same problemy. Aż się boję stawiać F16 :P. Jeśli mam w F16 zmieniać sobie jakieś dane ręcznie bez możliwości automatyzacji pracy, to jaki ma to sens ?

No, to tyle OT ;).

 

W temacie - wygląda na to, że te pliki (iptables, ifcfg-ethX) nie przyjmują zmiennych z zewnętrznych plików. Pytanie więc podejżrzewam bardziej dotyczy jakichś ustawień w systemie powodujących, że dany plik może pobrać zewnętrzne dane, a inny nie. Przecież plik z regułami iptables napisany własnoręcznie, prawidłowo wczytuje dane z pliku "zmienne". Czasami problem powoduje jakiś banał, którego nie podejżrzewamy właśnie z powodu banalności rozwiązania. Może przychodzi Wam coś na myśl, choćby najbardziej oczywiste rozwiązanie, na które nie mogę wpaść właśnie z powodu tej oczywistości ;).

Edytowane przez WalDo
rz <_<
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...