Skocz do zawartości

Ozdyskiwanie Danych Z Windy Zagranej Przez Linuxa


Nifir

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm... Zapomniałem o jednym ważnym pliku przed formatem i teraz uporczywie staram się go odzyskać.

 

Maszynka IBM T40 - 1,5M Pentium, 0,5 ram, obecnie fedora 8, wcześniej win XP.

 

Próbowałem odpalać LiveCD (F16 desktop - więc sptrasznie muliło na moim sprzęcie) i przeskanować Testdiskiem, ale po przeskanowaniu (dokładniejsza analiza) 20% dysku zaczyna wywalać masę błędów. Zostawiłem na kilka godzin, ale nie widziałem specjalnie postępu - błędy dotyczyły oczywiście nowszysch sektorów, ale nie miałem siły na to by dalej czekać na koniec skanowania.

 

Czego bym mógł jeszcze spróbować? Może są jakieś lepsze programy do odzyskiwania danych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodów bezpieczeństwa jeśli coś kasujesz na Linuksie to kasujesz to jak najdokładniej. Z tego co wiem jeśli już nadpiszesz dysk po skasowaniu z Linuxa to nic ci nie pomoże, nie wiem jak po zwykłym formatowaniu. Daj znać czy cokolwiek udało się odzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem jesli juz nadpiszesz dysk po skasowaniu z Linuxa to nic ci nie pomoze, nie wiem jak po zwyklym formatowaniu.

Raczej tak nie jest, bo chocby na przykladzie tego pliku ODT, o którym wspomnialem wyzej to udalo mi sie odzyskac wiele kopii pochodzacych z róznych okresów czasowych. Ext zawsze przydziela pewien bufor (przez to prawie wyeliminowane jest zjawisko fragmentacji) na plik i jestem prawie pewien, ze kolejne zapisy byly wykonywane w tym samym miejscu. Wiec mozna odzyskiwac dane po nadpisaniu, ale moze to jest jakos powiazane z ksiegowaniem.

 

Z drugiej strony gdzies czytalem, ze wystarczy teoretycznie wypelnic caly dysk /dev/null i to jest wystarczajace zabezpieczenie przed ludzmi, którzy te dane chcieliby odzyskac. Tylko to moze wlasnie odnosi sie do calego dysku (lub partycji), a nie nadpisywania malych fragmentów.

Co do formatowania partycji to program oznacza partycje jako pusta, ale dane pozostaja nienaruszone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...