Skocz do zawartości

Jaki Komputer Na Serwer


Nifir

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zastanawiam się czy jest sens kupować stare urządzenia serwerowe oparte na Xeonie socket 604 - dl380, dl 360, by postawić sobie własny serwer plików/http.

 

Ogólnie docelowo chciałbym mieć u siebie większy serwer, jednak na początek chciałbym się trochę pobawić w bardziej zaawansowane administrowanie urządzeniami serwerowymi. Tu padło pytanie, jaki sprzęt będzie do tego potrzebny, czy kupić starego pentiuma 4, D, czy dual, albo kupić coś na Xeonie. Ceny są różne, ale mnie wystarczy sprzęt do 300zł - taki PC w roli serwera w zupełności mi wystarczy. Pytanie, czy maszyna na Xeonie za tą cenę będzie coś warta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor nie ma nic do tego. Osobiscie mam starszy komputer z uwalona karta grafiki (grzeje sie po uruchomieniu pulpitu i 2 minuty po uruchomieniu Xsów / Windows totalnie zawiesza system), zainstalowalem CentOSa i czasami cos sobie dziubie. Wirtualka to nie to samo, a nie chce zasmiecac swojego kompa eksperymentami.

 

To, ze ty to nazywasz "serwer" nie oznacza chyba, ze wymagasz uptime 24/7, niezniszczalnego zasilacza, obudowy na 10 dysków i gwarancji na 5 lat?. Ludzie stawiaja system pod sambe, czy router na naprawde dziwacznych sprzetach. Jak dziala i nie psuje sie za czesto (powiedzmy raz na pól roku cos trzeba wymienic), to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu mialem "serwer" ze starego komputera. Pentium III 750Mhz, 256M ramu i dysk 40G. Na poczatku bylo Gentoo (tydzien prawie stawialem wszystko ladnie ;D) a potem sie sypnelo to na Fedore wrócilem na nim. Udalo mi sie to tak zoptymalizowac, ze z Apache, MySQL i 2x OpenArena zajete bylo tylko 88M ramu. Wszystko chodzilo cacy. Komputer robil tez za router - kupilem mu karte Atherosa i zwykla ethernet na PCI do tego switch za 20zl i hulalo. Mostek sieciowy i kazdy kazdego widzial (kabel/wifi - jedna siec). Do tego samba i streaming filmów 1080p chodzil bardzo ladnie chociaz dysk predkoscia nie powalal (25MB/s odczyt).

 

Tak wiec jak widzisz, nie trzeba super machiny zeby sie pobawic. Na poczatek do testów stary komputer jest najlepszym pomyslem. Na allegro znajdziesz nawet takie za 50 do 100 zl w calkiem dobrym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...