Skocz do zawartości

Problem Z Instalacją F17


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Postanowiłem zainstalować system od nowa z okazji wyjścia siedemnastki dlatego, że było trochę problemów i chciałem mieć czysto. Zrobiłem to raz i wyświetliło się "Instalacja programu startowego nie powiodła się. Komputer może się nie uruchamiać.". No i faktycznie się nie uruchamiał. Zainstalowałem jeszcze raz, bo instalowało się szybciutko, w 5 minut z cd. Znów to samo. No to zainstalowałem z dvd. Znów to samo. No i nie wiem co zrobić, a poradników do nowej wersji brak.

Mogę coś zrobić z grub rescue, które uruchamia się przy włączania komputera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W artykule, który podlinkował WalDo zainteresuj się "Odzyskiwanie GRUB z wykorzystaniem LiveCD/LiveUSB". Jak już przejdziesz na chroot to:

grub2-install --force /dev/sda

Jeśli dostaniesz "no errors reported" (ostrzeżenia się pojawią):

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

Z moich przygód z grubem2 wyszło, że problemy takie występują jeśli Windows jest na pierwszej partycji i nie występuje przed nią mała, niesformatowana przestrzeń (minimalnie to chyba 8 MiB, ale to trzeba by sprawdzić). W takim wypadku instalacja gruba wyświetla ostrzeżenie "Your embened area is unusually small".

Według mnie najlepsze rozwiązanie to przesunąć trochę partycję Windowsa tak aby taka niesformatowana przestrzeń się pojawiła. Pod Xp można użyć darmowego http://www.partition...om/download.htm, Win7 ma wbudowane odpowiednie narzędzie. Oczywiście można też to zrobić z poziomu livecd Fedory instalując gparted, ale ja tam wole grzebać w partycji systemowej Windowsa za pomocą narzędzi na ten system.

Z okazji F17 przesunąłem C: i grub2 instaluje się już normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotad nie bardzo mi to wychodzi w ten sposób. Bede próbowal dalej.

Windowsa nie mam zainstalowanego. Zawsze instalujac Fedore dzielilem dysk na partycje "/" 10gb, home 60-pare gb i swap 3gb. Podaje to bo nie rozumiem dlaczego ten system nawet nie daje sie dobrze zainstalowac. Moze wystarczyloby gdybym zmienil któras opcje przy instalacji?

 

Edit: Zupelnie oglupialem. Mam te partycje wirtualne i wyswietla mi przy "mount /dev/sda2 /mnt" "you must specify the filesystem type". Moze zle wpisalem ten adres, nawet nie wiem gdzie to sprawdzic.

Przyznam, ze juz mnie to naprawde zaczyna denerwowac, bo jak dotad reinstalacja systemu byla skutecznym rozwiazaniem problemów, a teraz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja rozumiem, ze prawdziwi linuksiarze nigdy nie reinstaluja systemu ale chociaz staram sie zazwyczaj znalezc inne rozwiazanie to jak dotad zawsze pozostawala mi opcja reinstalacji, a teraz reinstalacja to poczatek klopotów i nie wiem dlaczego tak jest.

Przy ostatniej instalacji wybralem opcje "use all space", a potem tylko troche zmienilem wielkosc partycji, które instalator sam stworzyl. Punkt montowania dysku sda2, na którym instalowalem system to "vg_mój login" a wyzej wyswietlaly sie jak rozumiem partycje wirtualne lv_root itp.. W kazdym razie jak teraz wpisuje "mount /dev/sda2 /mnt" to wyswietla sie "mount: unknown filesystem type 'LVM2-member'" i sadzilem, ze to ma cos wspólnego z tymi wirtualnymi partycjami. Chyba, ze ja w ogóle cos zle robie juz na pierwszym kroku, na którym stanalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche o nazewnictwie, bo inaczej bedzie ciezko:

- partycja to nie dysk. Partycje sa czescia dysku.

- LVM, V od Volume a nie od Virtual → http://pl.wikipedia.org/wiki/LVM

 

Dlaczego chcesz montowac recznie? To powinno montowac sie automatycznie.

I jeszcze raz: co ma montowanie do braku programu startowego, czyli GRUB? Czyzby system juz startowal i przeszlismy po cichutku do kolejnego problemu?

 

[EDIT]

Osobiscie dla uzytkownika domowego proponowalbym zrezygnowanie z LVM na rzecz partycji tradycyjnych i instalacje tak jak opisane na wiki → http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik_F17_(Beefy_Miracle)#Podzia.C5.82_dysku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. Chodzi mi o:

mount /dev/sda2 /mnt
mount /dev/sda3 /mnt/boot #tylko jesli posiadasz osobna partycje /boot
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /sys /mnt/sys
mount --bind /proc /mnt/proc
chroot /mnt

z poradnika, który podlinkowales.

wpisywanie "/dev/sda2" nie skutkuje, chyba z powodu tych logicznych partycji i pisalem juz co sie wyswietla. Dlatego próbowalem wpisywac "mount /dev/mapper/vg_mateusz-lv_root /mnt" i to podzialalo. Zatrzymalem sie dopiero na "grub2-install ...", a próbowalem juz "grub2-install /dev/sda2" i "grub2-install /dev/mapper/vg_mateusz-lv_root /mnt". Oczywiscie podejrzewam, ze robie to zle, bo nie znam zasady.

 

Edit: Terminal livecd pokazuje "[root@localhost /].

Edit 2:Przeczytalem edit posta wyzej i w takim razie szybko przeinstaluje system na zwykle partycje. Z cd zajmuje mi to jakies 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedzialem, ze /dev/sda2/ to tylko przyklad ale u mnie "/" tez mialo taka lokalizacje. Reinstalujac zrobilem partycje /boot na sda1. Przez to swap zrobil sie jako rozszerzona- "extended", nie wiem zupelnie dlaczego. Teraz kiedy wpisuje "grub2-install /dev/sda wyswietla mi sie:

/usr/sbin/grub2-bios-setup: warning: disk isn't LDM.
/usr/sbin/grub2-bios-setup: warning: Embeding is not possible. GRUB can only be installed in this setup by using blocklists. However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged..
/usr/sbin/grub2-bios-setup: warning: error: will not proceed with blocklists.

 

EDIT: Przypomnialem sobie o poscie sokara i "grub2-install --force /dev/sda" i wreszcie sie udalo!

Dzieki wielkie wszystkim za pomoc!

Tylko jeszcze z ciekawosci zapytam: Czy ktos wie dlaczego w ogóle moze sie tak dziac, ze swieza instalacja systemu nie dziala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...