Skocz do zawartości

Fedora 17 - Fstab


JanuszWo

Rekomendowane odpowiedzi

Na fedorze 17 mam partycję do zamontowania. Chciałbym ją mieć w menadżerze plików już zamontowaną i gotową do zapisywania. Powiedzmy, że nazywa się UUID=cośtamcośtam chcę ją mieć zamontowaną w katalogu /home/user/dodatkowy_dysk. Chcę, żeby ją mógł edytować każdy user. Teraz mam w /etc/fstab takie coś:

UUID=cośtamcośtam /home/user/dodatkowy_dysk ext4 defaults 0 0

Nie mam dostępu do plików i katalogów jako user. Co mam poprawić, żeby dało się edytować pliki, katalogi z poziomu usera?

Pozdrawiam - JanuszWo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie sokar620 dobrze podpowiedział, ale jeśli masz tam już jakieś pliki, to użycie wprost parametru -R spowoduje niemiły efekt uboczny w postaci ustawienia wszystkich plików jako wykonywalne. Z pomocą przychodzi parametr X który daje x tylko dla katalogów i tych plików które już mają gdzieś x ustawione. Także poprawnie powinno być:

 chmod -R o+rwX /home/user/dodatkowy_dysk 

Jeśli już popsułeś sobie wcześniejszym to najpierw

 chmod -R o-x /home/user/dodatkowy_dysk 

 

Jak sokar620 słusznie zauważył montowanie czegoś co ma być i tak dostępne dla wszystkich nie jest najlepszym pomysłem. Wymusza to ustawienie prawa x dla katalogu domowego. Lepiej montować w ogólnodostępnej lokacji a jak chcesz mieć ten katalog w domowym to zawsze możesz zrobić linka symbolicznego. Na przykład:

 ln -s /mnt/punkt_montowania /home/user/dodatkowy_dysk 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...