Skocz do zawartości

System Nie Włącza I Nie Wyłącza Sie


gms

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj zakupiłem sobie netbooka i chciałem postawić na nim xp. Jednak okazało się żę nie dostane sterowników więc stwierdziłem że powracam do Linuxa. Swego czasu użytkowałem ubuntu 10.10 ale po rozmowach na ubuntu.pl polecili mi 12.04. Po 20-tu próbach (od 15tej dnia poprzedniego) bezskutecznie próbuję zainstalować ową platformę. Kolega polecił mi Fedorę 17 bo sam ma i nie narzeka (ale jest na studiach związanych z kompami ;) )

 

Zainstalowałem i narazie jestem przerażony nowością jaką prezentuję dla mnie nowa platforma.

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w ogarnięciu systemu bo szperając forum nie mogę zmienić nawet języka na polski :blink:

 

Potrzebuje:

 

pakiet open office

jave

flash playera

aktualne sterowniki do podzespołów (chyba że w obrazie są najnowsze)

starowniki do kamerki (chesecam ? )

 

Jak zrobić to w repo, i jeśli ktoś może podesłać czytelny turial o fedorze bo naprawdę czuję się zagubiony.

 

Sprzęt o którym mowa:

 

MSI U270

Procesor AMD Dual-Core E-450 (1.65 GHz, 1 MB cache)

Chipset AMD A50M

Pamięć RAM 3072 MB (SODIMM DDRAM3, 1333 MHz, maks. 8GB)

Ilość gniazd pamięci 2 (0 wolnych)

Dysk twardy 320 GB SATA 5400 obr.

Wbudowane napędy Brak

Typ ekranu Błyszczący, podświetlenie LED

Przekątna ekranu 11,6"

Nominalna rozdzielczość 1024 x 600 (WSVGA)

Karta graficzna AMD Radeon HD 6320M

Wielkość pamięci karty graficznej Pamięć współdzielona

Urządzenie wskazujące Touchpad

Typ baterii Litowo-Jonowa, 6 komorowa, 4400 mAh

Karta muzyczna Zintegrowana karta dźwiękowa zgodna z Intel High Definition Audio

Karta sieciowa 10/100/1000 Mbps

Wi-Fi 802.11 b/g/n

 

P.S. znalazłem taki tourial http://wiki.fedora.p...um_RPMFusion.3F czy jest to najczytelniejszy i najobszerniejszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem w trakcie czytania ale mam juz jeden powazny problem.

Po wylaczeniu systemu zawiesza sie na ikonie fedory i dalej nic. Co z tym poradzic ?

 

Teraz po zaktualizowaniu systemu, i zainstalowaniu potrzebnych programow system nie wlacza sie.

 

W grubie mam stara i nowa wersje Fedory i zadna sie nie wlacza. Po zaladowaniu sie ikony fedory mam czarny ekran. Jak to naprawic ?

 

P.S. recovery mode dziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zamiast pytac zacznij od przeszukania forum, bo problemy z "czarnym ekranem" byly juz kilka razy przerabiane.

Jesli recovery mode dziala, tzn. ze w poradniku prawdopodobnie doszedles juz do punktu, w którym instalowales zamkniete sterowniki karty graficznej. Wykonales poprawnie i bez bledów wszystkie punkty? Nie wiem czy slusznie zgaduje, bo nie piszesz co zrobiles.

Nie jestem na biezaco, ale z kartami ATI, czyli obecnie AMD zawsze byly problemy i chyba - sadzac z postów na forum - niewiele sie w ostatnich latach poprawilo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukalem ale zaszwsze forumowe szukajki nie wspólpracuja ze mna, widac musze raz jeszcze

Forumowe szukajki sa zazwyczaj kiepskie. Osobiscie polecam w Googlach "site:forum.fedora.pl [szukane slowa lub frazy]"

 

[...]czy stosujac sie do instrukcji instalacji sterwoników do karty graficznej AMD jest 100% pewnosc ze czarny ekran nie wystapi ?
A od kogo chcialbys uzyskac gwarancje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok na obecna chwile usunalem stery grafiki, ale dalej borykam sie z problemem nie wylaczania sie systemu, Zawiesza sie na logu fedory i ani drgnie. Co z tym fantem zrobic ? Bo nie usmiecha mi sie wylaczac poprzez wyciaganie kabla :unsure:

 

Edit: mala zmiana, czy to normalne aby fedora wylaczala sie 3-5 min ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit: mala zmiana, czy to normalne aby fedora wylaczala sie 3-5 min ?
Nie.

Sprawdz w logach - moze bedzie widac nad czym medytuje. Jesli sytuacja jest powtarzalna, to przed zamknieciem wyswietl wszystkie dzialajace procesy. Moze jakies aktualizacje automatyczne masz wlaczone (pewnie masz jesli nie wylaczales) i musza sie dokonczyc?

Warto tez popatrzec na ekran przy zamykaniu - usun "rhgb" z opcji startu kernela lub nacisnij [Escape] kiedy Ci system zawisnie na logo - powinno byc widac tekstowy ekran zamykania.

 

[EDIT]

Z innego watku widze, ze próbowales instalowac sterowniki grafiki PAE (i nawet masz jakis pakiet chyba zainstalowany), wiec stad tez moga byc problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj nasza wiki. Sporo Ci sie wyjasni. Nie tylko poradnik, ale równiez inne artykuly. Nie wszystkie aktualne, bo Linux szybko sie zmienia, ale wciaz jest tam sporo wartosciowych informacji.

 

Logi masz w katalogu /var/log. najwazniejszy plik, który - jesli nic nie zmieniales - zbiera praktycznie wszystko co sie da z systemu to /var/log/messages.

 

"rhgb" - kiedy Fedora startuje powinienes wiedziec menu GRUB z wyborem systemów oraz - w przypadku linuksów - róznych jader tego samego systemu. Fedora domyslnie przechowuje 3 ostatnie. Jak nowe zawiedzie to mozna odpalic ze starszego. Klikajac "e" wchodzisz w edycje danej pozycji w menu GRUB, szuksz sekwencji znaków rhgb i ja usuwasz po czym klikasz F10 albo Ctrl+B.

Jesli nie widzisz menu GRUB, to o ile pamietam trzeba albo wcisnac [Escape] przy starcie systemu albo trzymac wcisniety lewy [shift] zaraz po wlaczeniu komputera.

 

Tak ogólnie, to musisz na wlasna reke poszukac hasla "podstawy linuksa" - mimo, ze podstawy, to jednak jest to dosc obszerny temat i nikt tu sie nie bedzie szczególowo rozpisywal. Jesli nie masz wiekszych problemów z angielskim, to jest dokumentacja na fedoraproject.org w pewnej czesci przetlumaczona na j.polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...