Skocz do zawartości

[F18] Użytkownik Nie Administrujący


MC'

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Instaluje F18 na maszynie ze stara fedora ale chcialbym aby mój uzytkownik (NIEadministracyjny) tak samo sie nazywal i chce równiez w tym celu nie formatowac starego /home ale tylko go podmontowac. Teraz pytanie:

 

Czy jesli wybiore nazwe taka sama usera i nie sformatuje /home to wszystkie ustawienia /home/user sie zachowaja i beda adoptowane czy nadpisze mi caly katalog na nowo szkieletem ze skel?

 

Pamietam, ze w przeszlosci raz mi sie udalo raz nie wiec pytanie czy tak mozna zrobic w F18?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Nie formatujesz partycji /home.
  2. Przy instalacji zakladasz usera o tej samej nazwie.
  3. Po instalacji logujesz sie na root, usuwasz katalog domowy usera z /home (z katalogu!)
  4. Robisz stosowne wpisy w /etc/fstab, zeby partycja z /home montowala sie w katalogu /home
  5. mount -a i mozna zalogowac sie na uzytkownika o ile UID i GID uzytkownika zalozonego podczas instalacji zgadzaja sie z UID i GID katalogu usera na podmontowanej partycji /home

Musi dzialac!

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie to nieco inaczej. Przed instalacja zmieniam nazwe katalogowi user na jakas inna (np. user1). Instaluje system normalnie podajac nazwe uzytkownika user. Na /home/ robi sie nowy katalog user. Po instalacji i uruchomieniu komputera mam go pustego ale wystarczy przeniesc potrzebne pliki do nowego folderu i wszystko gra (mozna przeniesc swobodnie bez potrerzeby superusera, jesli uid i gid starego i nowego uzytkownika sa takie same, jesli sa inne to wtedy trzeba pokombinowac...).

Kiedys ppodalem taka sama nazwe uzytkownika przy instalacji, jaka mialem wczesniej, ale pozostalo duzo plików konfiguracyjnych (chociazby srodowiska graficznego) i cos mi sie posypalo, dlatego teraz robie tak, jak opisalem. Calosc nie zajmuje duzo czasu, a nie trzeba babrac sie w konsoli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...