Skocz do zawartości

Problem Z Instalacją Bootloader'a


fiman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z instalacją Fedory18.

Mianowicie, sam system instaluje się bez problemowo i problem jest podczas instalacji bootloadera.

Pojawia się monit o nie spodziewanym błędzie i instalacja sie kończy.

Wygląda na to że sam system jest zainstalowany poprawnie.

 

Nie wiem za bardzo co może być przyczyną takiego stanu.

 

Teraz używam windowsa 7x64 i chce mieć oba systemy (tzn. win + fedora)

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy uda się zainstalować GRUBa wg instrukcji odzyskiwania dostępu do systemu po utracie GRUBa → http://wiki.fedora.pl/wiki/GRUB#Odzyskiwanie_GRUB_z_wykorzystaniem_LiveCD.2FLiveUSB

Zanotuj ewentualne błędy (skopiuj, sfotografuj) i pokaż co jest nie tak.

Obejrzyj → http://aliasfedora.blogspot.com/2013/02/instalacja-fedory-18-obok-systemu.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś kolejny raz próbowałem zainstalować fedore zgodnie z instrukcjami z filmiku.

Niestety nic to nie pomogło i dalej pojawia się monit z nie spodziewanym błędem.

Sprawdziłem czy po instalacji coś znajduje się na dysku za pomocą programu ext2expolore i okazje się że jest dość sporo plików linuksowych.

 

Co do samego błędu, zdjęcia ciężko mi będzie zrobić ale postaram się o nie.

Sam błąd pojawia się podczas instalacji:

"instalowanie programu startowego"

i jest to ok. 80%-85% paska instalacji.

a monit błędu zawiera tylko informacje o nieoczekiwanym błędzie, jakiś jego raport, możliwość przesłania raportu na bugzilla i tryb debugera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym linku od Waldo masz opisane jak dostać się do zainstalowanego już systemu. Po wykonaniu chroot polecenie:

grub2-install /dev/sda
powinno zwrócić trochę informacji. Przydać się może też wymuszenie instalacji:
grub2-install --force /dev/sda
Jeśli używasz LiveUsb to pamiętaj, że w podlinkowanym opisie sda2 i sda3 to przykłady i musisz znać numery partycji na których zainstalowana jest Fedora. Możesz to sprawdzić za pomocą
fdisk -l
Jeśli jest to mało czytelne to z poziomu LiveUsb możesz zainstalować gparted.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W pierwszym linku od Waldo masz opisane jak dostać się do zainstalowanego już systemu. Po wykonaniu chroot polecenie:

grub2-install /dev/sda
powinno zwrócić trochę informacji. Przydać się może też wymuszenie instalacji:
grub2-install --force /dev/sda
Jeśli używasz LiveUsb to pamiętaj, że w podlinkowanym opisie sda2 i sda3 to przykłady i musisz znać numery partycji na których zainstalowana jest Fedora. Możesz to sprawdzić za pomocą
fdisk -l
Jeśli jest to mało czytelne to z poziomu LiveUsb możesz zainstalować gparted.

 

Ok, zrobiłem jak mi radziłeś,

użyłem płyty dvd z fedorą i wybrałem opcje naprawy i dalej tak jak pisałeś.

Polecenie fdisk -l wypisało że jest kilka partycji(?) linuksowych.

tzn. :

/dev/sda6 500MB (wnioskuję że tu trzeba zainstalować Gruba)

/dev/sda7 10GB (Root)

/dev/sda8 1GB (swap)

/dev/sda9 190GB(home)

Z rozmiarów wnioskuje co jest co, bo sam konfigurowałem rozmiary poszczególnych partycji(?)

no i dalej próba instalacji Gruba na sda6 wyrzuca coś takiego:

warrning: file system ext2 dosen't support embedding

warrning: embedding is not support Grub can only be instaled in this setup by using blocklist, however block list are unreliable and their use is discoured

error: will not proced with blocklit

 

No i tu mam pytanie próbować na siłę instalować? Czy tu chodzi może o coś jeszcze innego? Bo jeszcze polecenia force nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś instalować na urządzeniu (/dev/sda, w MBR) a nie na partycji (/dev/sda6, instalacja do boot sector).

 

[EDIT]

Oczywiście w boot sectorze też się da, ale trzeba trochę pokombinować żeby to zrobić a potem jeszcze dodatkowo w Windows skorzystać z jakiegoś narzędzia, żeby edytować menu startowe Windows (standardowo nie pokazuje się w ogóle o ile na kompie jest tylko jeden system Windows)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie i pomogło utworzenie niesformatowanego miejsca na początku dysku (najmniej ile można, bodajże 1Mb). Pewnie musiałbyś przesunąć partycję z Windowsem.

Opcja --force powinna załatwić sprawę. Wymusić instalację można tylko w MBR, czyli w tym wypadku musi to być /dev/sda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś instalować na urządzeniu (/dev/sda, w MBR) a nie na partycji (/dev/sda6, instalacja do boot sector).

 

[EDIT]

Oczywiście w boot sectorze też się da, ale trzeba trochę pokombinować żeby to zrobić a potem jeszcze dodatkowo w Windows skorzystać z jakiegoś narzędzia, żeby edytować menu startowe Windows (standardowo nie pokazuje się w ogóle o ile na kompie jest tylko jeden system Windows)

/dev/sda? przy poleceniu fdisk -l jako pierwsze mam /dev/sda1 i to jest windosowka partycja rozruchowa, to tam mi radzisz to instalować?

 

--łączenie postów---

Miałem podobnie i pomogło utworzenie niesformatowanego miejsca na początku dysku (najmniej ile można, bodajże 1Mb). Pewnie musiałbyś przesunąć partycję z Windowsem.

Opcja --force powinna załatwić sprawę. Wymusić instalację można tylko w MBR, czyli w tym wypadku musi to być /dev/sda.

Czyli mam "przesunąć" za pomocą jakiegoś programu wszystkie partycje windy o 1MB i na tym 1MB z początku za pomocą polecenia grub2-install /dev/sda zainstalować? Dobrze rozumiem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba przesuwać wszystkich partycji, tylko utworzyć niesformatowane miejsce przed pierwszą z nich (dyskiem C:).

Możesz użyć np. http://www.partition-tool.com/personal.htm Klikasz prawym przyciskiem myszy na C:, dajesz Resize/Move i ustawiasz Unallocated Space Before. Potwierdzasz, resetujesz kompa i czekasz.

Widzę, że masz opory przed użyciem --force. Krzywdy Windowsowi to nie zrobi. Zresztą jego rozruch przywraca się dość łatwo http://www.howtogeek.com/howto/32523/how-to-manually-repair-windows-7-boot-loader-problems/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, Grub jest już na /dev/sda... No i po uruchomieniu kompa powinna być ramka

 

Nie załamuj
A gdzie napisałem /dev/sda1? Albo /dev/sda2, 3,..., n? /dev/sda i koniec, bez cyfr, bez znaków przestankowych, bez znaków specjalnych - es-de-a [ENTER] :) Instalacja w MBR.

No ok Grub zainstalowany...

No i teraz po włączeniu kompa powinno  być można wybrać system czyli w moim przypadku win7 lub fedore.... No i nie ma tego  :blink:

Za to uruchamia mi się jakiś "wiersz poleceń Gruba"(?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawdopodobnie nigdy poprawnie nie zainstalował się GRUB, ani nawet nie wygenerował się plik konfiguracyjny.

Jeśli po wykonaniu chroot masz w katalogu /boot pliki vmlinuz* i initramfs*, to sprawdź czy masz plik /boot/grub2/grub.cfg. Jeśli go nie masz to musisz go utworzyć poleceniem

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
Żeby to zadziałało, to musisz z kolei mieć w /etc/default/grub wpis GRUB_CMD_LINUX=... i tu parametry jądra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli prawdopodobnie nigdy poprawnie nie zainstalował się GRUB, ani nawet nie wygenerował się plik konfiguracyjny.

Jeśli po wykonaniu chroot masz w katalogu /boot pliki vmlinuz* i initramfs*, to sprawdź czy masz plik /boot/grub2/grub.cfg. Jeśli go nie masz to musisz go utworzyć poleceniem



grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
Żeby to zadziałało, to musisz z kolei mieć w /etc/default/grub wpis GRUB_CMD_LINUX=... i tu parametry jądra.

Dobra znalazłem, pliki vmlinuz u iniramfs są. Utworzyłem grub.cfg

a co chodzi z parametrami jądra?

Mam już to okno wyboru sytemu, tylko:

1) Fedora mi odpala tylko jakim mam się zalogować? user Root i hasło z instalki?

2)Winda w ogóle nie wstaje :wacko: gdy wybieram window7 mam disk read error :wacko: i reset

 

Edit1:

Próbowałem naprawić windows z płyty, wybralem naprawę uruchamiania systemu i wynik był że nie ma błędów :/

Edit2:

RIP

... robie format

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam podobny problem. Przy etapie instalacji programu startowego wyrzuca błąd i kończy instalacje ale wygląda na to że system jest zainstalowany. Udało mi się zainstalować grub'a, odpalam fedore i pojawia się ekran logowania. Nie ma żadnego użytkownika. Jest opcja wpisania loginu ale nie mam pojęcia co tam wpisać :( proszę o pomoc.

 

PS. Chyba coś jest nie tak z instalatorem. Kilka razy na samym poczatku jeszcze przed wyborem partycji crash'uje się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zakończeniu instalacji powinien uruchomić się program w którym tworzony był nowy użytkownik i hasło dla niego.

Jeśli tak nie było to jest to pewnie kolejny błąd odnowionego instalatora.

Jest jeszcze użytkownik root. Hasło dla niego podawałeś podczas instalacji i musisz je znać.

Jeśli instalowałeś Gnome (GDM) to graficzne logowanie dla roota jest domyślnie wyłączone. Najszybsze rozwiązanie to stworzyć nowego użytkownika. Wciśnij Alt+Ctrl+F3 i w otworzonym terminalu zaloguj się jako root. Teraz dodasz użytkownika:

# użytkownik to np. darek504
useradd darek504
#jeszcze hasło dla niego (minimum 7 znaków i nie za proste)
passwd darek504

Do ekranu logowania wrócisz wciskając Alt+Ctrl+F1. Powinieneś móc zalogować się jako darek504.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...