Skocz do zawartości

Gnome Kategorie Programów


zmarekz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po którejś aktualizacji gnome zminił mi się wygląd pulpitu. Gdy wybiorę podgląd pojawia mi się z lewej strony okienko z ulubionymi programami a gdy wybiorę ostatnią opcję "wyświetl programy" wyświetlają mi się ostatnio uruchamiane i mogę przełączyć na wszystkie. Niestety te wszystkie nie mają kategori więc pozostaje szukanie ręczne (bo pamiętam tylko ikonkę lub troche nazwy programu) danego programu. Jak przywrócić podział na kategorie ?

Jeżeli temat już był poruszany a ja go nie znalazłem to proszę po przekierowanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy o to Wam chodzi, bo nie korzystam na co dzień z Gnome, ale...

1.Jako zwykły user urachomić dconf-editor [EDIT] jak nie ma to "yum install dconf-editor" [/EDIT]

2.ścieżka: org→gnome→shell, kliknąc na shell

3.we właściwości app-folder-categories jest wpisane ['Utilities', 'Sundry'] - kliknąć w polu na te wartości raz albo dwa (ale nie dwuklik tylko z nieco dłuższym odstępem) i wpisać w pole:

['Utilities', 'Sundry', 'Office', 'Network', 'Internet', 'Graphics', 'Multimedia', 'System', 'Development', 'Accessories', 'System Settings', 'Other']
Potem standardowo przeładować shell (Alt+F2, wpisać małe 'r', <Enter>)

 

U mnie po tej operacji jest takie coś → NEknvys.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa, działa... Musiałeś coś źle wpisać.

Wpisz jako zwykły użytkownik, ten dla którego chcesz dopisać kategorie polecenie

dconf read /org/gnome/shell/app-folder-categories
i wklej tutaj wynik. (Tylko skopiuj i wklej a nie przepisuj)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wciskam "Alt" i "F2" wyświetla mi okienko "Proszę podaj polecenie" jak podaje "r" do wyświetla "nie odnależiono polecenia"

 

dostałem

 

[marek@LaptopSL ~]$ dconf read /org/gnome/shell/app-folder-categories
['Utilities', 'Sundry', 'Office', 'Network', 'Internet', 'Graphics', 'Multimedia', 'System', 'Development', 'Accessories', 'System Settings', 'Other']

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym "r" to musisz miec coś skopane, bo to standardowe polecenie do restartu gnome-shell.

 

Wpis wygląda OK. Sprawdziłem na swojej wirtualnej instalacji i dostałem

[test@F19 ~]$ dconf read /org/gnome/shell/app-folder-categories
['Utilities', 'Sundry', 'Office', 'Network', 'Internet', 'Graphics', 'Multimedia', 'System', 'Development', 'Accessories', 'System Settings', 'Other']
więc niby tak samo...

Masz Fedorę 19? I mówimy na pewno o Gnome 3.8? Dziwne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okienku dodawania odpowiedzi masz ikonę "Grafika" :) Wcześniej musisz wrzucić obrazek na jakiś ogólnodostępny serwer nie wymuszający konieczności logowania. No i żeby stabilny dość był. osobiście korzystam z imgur.com, bo ma wygodną wtyczkę do chrome i chyba do firefox też coś jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok działa choć nie do końca. Jest kilka ikon które pomimo przydzielenia do konkretnej grupy i tak są dublowane. Jest też kilka (np gry) które pomimo dołożenia kategori "Game" nie są grupowane.

A mój Gnome to konkretnie:

8XBgvqF.png

 

PS czym robisz zrzuty ekranu tych kategorii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki *.desktop w parametrze "Categories" mogą przypisać daną aplikację do więcej niż jednej grupy.

 

Może właściwa kategoria to np. "Games" a nie "Game" - nie wiem, nie badałem nigdy tematu dozwolonych kategorii w Linuksie. Tu znowu kłania się parametr Categories - odszukaj pliki *.desktop tych gier i sprawdź.

 

Co do zrzutów, to korzystam z XFCE, więc zazwyczaj xfce4-screenshooter. W Gnome oczywiście też powinien działać. Poza tym wiele rzeczy sprawdzam na VirtualBox, żeby sobie w systemie nie śmiecić. VBox ma w menu opcję zrzutu ekranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Problem" o którym wspominacie to nie problem rzeczywisty, gdyż jest to celowe założenie deweloperów GNOME na wersję 3.8. Jest to stan przejściowy do wersji 3.10, gdzie ponoć bez kombinacji użytkownik sam będzie musiał posortować swoje appki w kategorie (wytłumaczone jest to zdjęciem tego 'obowiązku' z paczkującego/deva). Tymczasem na 3.8 trzeba sztuczek aby sobie to posegregować - mogli poczekać do 3.10 z kategoriami po prawej stronie nadal, no ale jak ktoś używa G3, to pewnie już przyzwyczaił się (jak ja), że co każdy upgrade systemu do nowszego wydania, paru ficzerów trzeba uczyć się na nowo i zawsze przywita jakaś niespodzianka ^_^ Czy zdążą z sortowniem do F20 - nie wiem, ale będę Alfę testował, to pewnie się przekonam :)

 

zmarekz - GNOME3 to ciągła ewolucja i nic tu nie stoi w miejscu, nawet kompatybilność motywów gnome-shell ciężko utrzymać. Twórcy chcą zrobić jedną, maksymalnie spójną platformę, gdzie żaden element nie będzie wyglądał jak z...wiecie z czego wzięty, w stosunku do reszty środowiska. Z założenia - jedna, spójna całość, gdzie nie ma elementów niedorobionych bądź niepasujących. A jaka jest praktyka, pozostawiam każdemu do samodzielnej oceny, bo G3 można albo lubić i używać, albo nienawidzić i uciekać jak najdalej ;)

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...