Jump to content
Mr. Bean

Usuwanie Wpisów W Grub I Starych Kerneli.

Recommended Posts

Cześć,

ostatnio zaktualizowałem Fedorę do wersji 21. Jak usunąć w Grub wpis dotyczący Fedory 21 i starszych kerneli?

EDIT: Jak całkowicie usnunąć stare kernele z dysku?

W obrazkowy sposób to zainstaluj sobie   yumex   i tam wchodzisz w zakładkę "Zainstalowane" pokaze ci wszystkie pakiety jakie masz zainstalowane na kompie i tam bedziesz miał wylistowane wszystkie kernele jakie masz na kompie - zaznzaczasz te ktore chcesz usunąć i zastosuj i  ładnie się  usunie. 

• Upvote 1

Co do samej edycji GRUB-a, gdyż o usuwaniu kerneli już zostało wspomniane - polecam program Grub Customizer: http://linuxg.net/how-to-install-grub-customizer-4-0-6-on-fedora-20-fedora-19-opensuse-13-1-and-opensuse-12-3/

Niemniej po usunięciu starych kerneli, wpisy od nich się usuną. Domyślnie ustawione jest też, aby Fedora trzymała do 3 kerneli jednocześnie. Zawsze możesz zmniejszyć tę liczbę. Chodzi tu jednak o wariant bezpieczeństwa - jeśli na nowym kernelu coś siada, zawsze do dyspozycji są jeszcze dwa poprzednie. To nie Ubuntu, które trzyma chyba wieczność wszystkie instalowane kernele, a potem trzeba samemu sprzątać te nieużytki (aczkolwiek może już to zmienili :) ).

Jeśli chcesz zmniejszyć/zwiększyć liczbę domyślnie zainstalowanych kerneli w systemie, zajrzyj do pliku /etc/yum.conf i zainteresuj sekcją:

installonly_limit= liczba_kerneli (domyślnie ustawione jest 3) 
  • Upvote 1

Sama edycja gruba:

[root@localhost ~]# nano /boot/grub2/grub.cfg 

gdyby coś pozostało można ręcznie posprzątać. Ja tak robię po kernelach samodzielnie kompilowanych np. 

Ale kiedy usuwasz poprzez yum/dnf to wpis również znika.

• Upvote 1

Z mojego doświadczenia wynika, że historia skryptów tego rodzaju jest dość krótka, ale dzięki za wpis i informację. Bardzo przydatna dla tych, którzy mają niewielkie lub wręcz żadne doświadczenie z Fedorą.

Osobiście przy okazji przetestuję.

[EDIT]

Okazja mnie goniła :)

Sprawdziłem na maszynie wirtualnej i... szacunek dla autora.

Trochę niebezpieczna opcja "Repository management" - bezmyślne (wybaczcie) podłączenie repozytoriów "Fedora People repositories" może objawić się kłopotami, ale też oczywiście nowymi możliwościami. Krótko mówiąc ryzyko z People Fedora jest takie jak z wersja alfa systemu.

Opcja naprawy bazy rpmdb niezła jest. Ostatnio ktoś miał tu na forum problem z tym - na pewno byłby zachwycony ;) mogąc to wyklikać w GUI.

Ogólnie sofcik wydaje się być wielce pomocny chociaż ciut bardziej zaawansowani użytkownicy mogą nim wzgardzić.

Używam Linuxa od 1996 i Fedy mi się podoba ;-) Świeżo po instalacji systemu można w paru ruchach dodać kilka rzeczy (jak kodeki chociaż).

Pamiętacie jak ograniczyć albo zwiększyć ilość dostępnych w menu kerneli? Szukam kurcze i nie mogę znaleźć a kiedyś ten temat sie przewalał.

FC27.

Dzięki

Ps. A skoro jest to "fedora.pl" to do Adminów prośba o to by "layout" oraz "locale" czy też "wszelkiej innej maści opisy"  zostały ustawione na pl_PL. Zdaję sobie sprawę z tego, że łatwiej postawić stronę na angielskiej wersji ale przypomina mi sie Cygnus Division z lat 90-tych: Wez ten sword aby kill potwora.

Dziękuję

/etc/dnf/dnf.conf - zmieniasz wartość parametru installonly_limit.

P.S. O co chodzi z tym pl_PL konkretnie?