Skocz do zawartości

Uefi - Jak Zmienic Kolejnosc Uruchamiania Systemow


*Mario*

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie

 

Dzis prosze o pomoc bo nie moge trafic na rozwiazanie mojego problemu.

Otoz gdyby ktos z Was ujawnil mi rąbka tajemnicy jak zmienic lub jakiego narzedzia uzyc do zmiany kolejnosci bootowania w systemie Uefi.

 

Dysk sformatowany mam w GPT

Zainstalowalem Fedore 21 + Grub2 na osobnej partycji EFI - sda1

Pozniej zainstalowalem Win7

 

teraz mam dwa systemy z czego Windows startuje jako pierwszy, a ja chcialbym Gruba jako pierwszy bo w nim mam wpis do Windowsa

 

jedyne co umozliwia mi start Gruba to reczne przerywanie startu komputera F9 i reczny wybor bootowania Fedory.

 

Widze w biosie ze sa dwa wpisy w pliku efi ale nie da sie zamienic ich kolejnosci.

 

jakie narzdzie to potrafi ? efibootmgr nie potrafil zmienic kolejnosci ladowania systemow.

jest jeszcze jakas alternatywa ?

 

pozdrawiam

Wesolych Swiat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, jak sie zmienia w Biosie ale mnie chodzi o zmiane kolejnosci ladowania bootloaderow. ktore zapisane sa na partycji EFI

 

Teraz nowe komputery wyposazone sa Bios UEFI ktory to odczytuje z pliku Efi na partycji Efi jakie mamy zainstalowane systemy.

Akurat ja zainstalowalem pierwszego Linuksa a pozniej Windows czyli zrobilem odwrotnie jak wszyscy i teraz chcialbym aby Grub byl tym pierwszym Bootloaderem.

 

tego nie da sie zmienc w samym biosie, dlatego szukam jakiegos programu lub komendy ktora zamieni kolejnosc wpisow w pliku Efi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi się dać - przestawiasz pozycje z Boot Order (nazwa zależna od BIOS-u). Nie widziałem wsystkich (U)EFI świata, jednak parę modeli przewinęło mi się przez ręce i nie trafiłem modelu, w którym by tego nie było - aczkolwiek nie mogę mówić za każde rozwiązanie świata :P Czy takie programy są? Ciężko powiedzieć, bo to powinna być standardowa funkcja każdego BIOS.

 

Może podaj sprzęt i da się na szybko znaleźć instrukcję do niego, albo informacje o (U)EFI. Jeśli faktycznie nie ma możliwości panowania nad Boot Order, to jest to co najmniej pomysł...niecodzienny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

model HP 15-d043sw

 

probowalem BootOrder z polecenia efibootmgr ale nie przeklada sie to na realne zmiany podczas ladowania bootloaderow

zawsze na pierwszym miejscu w biosie jest OS Loader (Microsoftu) a pozniej dopiero Fedora, EFI File, Notebook Hard Drive

 

w samej powloce biosa nie da sie nic edytowac, przynajmniej u mnie

 

musi sie dac jakos to zmienic, doczytalem ze to jest wpis w NVRAM wiec jakis FLASH musi byc. Wkoncu kazdy instalowany system dodaje wlasny wpis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazalem problem

 

na partycji Efi mialem katalogi EFI, Microsoft, Fedora

W kazdym katalogu byly pliki efi i prawie kazdy z nich uruchamial Gruba.

 

jeden tylko plik w katalogu Microsoft o nazwie bootmgfw.efi wgrywal windowsa 7.

 

Zmienilem mu nazwe na bootmgfw.efi.old i odtej pory wgrywa sie normalnie GRUB jako pierwszy. Wybieram system i smiga :)

 

oczywiscie Grub.cfg tez musialem wyedytowac dopisujac .old do tego efi Windowsa.

 

 

Problem uwazam za rozwiazany, w dosc latwy sposob.

Zobaczymy co sie stanie np po instalacji Win8 :)

 

pozdrawiam

Wesolych Swiat i Szczesliwego Nowego Roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie w Nowym Roku :)

 

Wszystkim Wszystkiego Najlepszego !!

 

Fedoras, odpowiadajac na Twoje pytania to TAK i NIE tzn: bios wrzucilem najnowszy od HP, ale nie probowalem tego Softu HP UEFI Support Environment bo ja sie bawilem zmianami botowania pod Fedorą.

 

Ale juz sobie poradzilem, pierwsze kroki w systemie partycjonowania dysku w GPT i biosie UEFI mam za soba

Trzy systemy na komputerze postawione i dzialają

Fedora 21

Windows 7

Windows 8.1

 

latwo nie bylo, nie kazda plyta z windowsem widzi GPT, instalacja W7 psuje bootowanie Win 8.1, usypianie windowsa blokuje dostep do partycji z Linuxsa i wiele roznych problemow mozna napotkac a jeszcze niewiele rozwiazan w internecie sie znajduje w takim temacie.

 

Secure Key mam wylaczone, chociaz nie wiem czy caly czas bylo wylaczone czy wylaczylem pozniej szukajac rozwiazan.

u mnie poprostu nie ma Disabled tylko Clear i jak sie wyczysci klucze to sie podobna wylączają. Tego nie widac, podobnie jak nie widac jaki jest stan Secure Key (aktywny czy nie)

 

.

Jusko, zdjecia biosu wrzuce jak tylko sobie przypomne jak to zrobic :D

 

ok mam

 

http://fotowrzut.pl/H6UC54V2QE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ładne zdjęcia :)

 

1. Nie wiem, co w twoim BIOSie oznacza opcja "Legacy Support". U mnie jest "Load Legacy Option Rom" i do normalnej pracy ustawiam na "Disabled". Włączam (Enabled) tylko wtedy jak chcę odpalić komp z bootowalnej płytki z dystrybucją, która nie obsługuje UEFI.

2. Kolejność odpalania bootloaderów mam opisaną identycznie jak w twoim BIOSie czyli trzeba podświetlić np. pierwszą opcję (EFI HDD Device...), nacisnąć Enter, kursorami wybrać to co ma być na pierwszej pozycji i ponownie nacisnąć Enter. Zapisać i przeładować. Jeżeli taki wybór nie zostaje zapamiętany to trzeba alarmować hapeka (Awarda, Ami czy innego), że jest błąd w BIOSie.

 

Pozdrawiam w Nowym Roku

 

EDIT

Do multiboota, zamiast Gruba używam rEFInd:

http://www.rodsbooks.com/refind/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...