Skocz do zawartości

Pełne Spolszczenie Fedory (Menu, Pomoc, Komunikaty Systemowe Itp.)


kola01

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o informację czy Fedora ma spolszczone poniższe elementy:

 

- menu

- odtwarzacz multimediów

- pomoc

- komunikaty systemowe.

 

A może znacie jakieś inne dystrybucje, które są spolszczone w powyższym zakresie? Może Mandriva?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pomoc" (jeśli pod tym hasłem rozumiemy wyklikanie menu "Pomoc" w danej aplikacji) na pewno nie jest ani bardziej ani mniej spolszczona niż w innych dystrybucjach. Każda aplikacja na ogół ma swoją "Pomoc" i jeśli jest to przetłumaczone w jednej dystrybucji, to bardzo szybko "przenika" do innych. "Pomoc" albo wciśnięcie F1 zazwyczaj wywołuje stronę w przeglądarce, czyli raczej będzie to ta sama strona w każdej dystrybucji.

Z drugiej strony zastanawiam się, czego oczekujesz od pomocy np. emulatora terminala czy menedżera plików?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o zawartość menu pomoc samego systemu (nie jakiejś aplikacji).

Ale może inaczej. Czy jest jakaś dystrybucja Linuxa, spełniająca w całości wszystkie poniższe wymagania?:

 

 ...poprzez wbudowane mechanizmy,bez użycia dodatkowych aplikacji:

• Musi umożliwiać dokonywanie aktualizacji i poprawek systemu przez Internet
• Musi umożliwiać dokonywanie uaktualnień sterowników urządzeń przez Internet.
• Musi posiadać zlokalizowane w języku polskim, co najmniej następujące elementy:
- menu,
- odtwarzacz multimediów, 
- możliwość nagrywania płyt Cd /dvd,
- pomoc,
- komunikaty systemowe.
 
Oczywiście wszystkie wymagania muszą być spełnione i to bez użycia dodatkowych aplikacji.
Powyższe informację są mi potrzebne do przygotowania oferty do przetargu ze sprzętem komputerowym. Może zamiast oklepanego windowsa uda się przepchać któregoś Linuxa :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest wg Ciebie "pomoc samego systemu", bo jakoś mało precyzyjnie to definiujesz? Podręcznik Linuksa? Czego oczekujesz?

Aktualizacja sterowników? A jakich? Grafika? WiFi? Inne? A jakiej firmy?

 

Odtwarzacz multimediow? A jaki masz na myśli? Bo do wyboru jest kilka różnych. Ale tak czy inaczej są po polsku w każdej dystrybucji.

 

Poza tym, biorąc temat ogólnie _każda_ większa, bardziej popularna dystrybucja spełnia Twoje wymagania. I jednocześnie żadna nie ma w pełni spolszczonej dokumentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wyżej, że powyższe wymagania dotyczą specyfikacji przetargowej dotyczącej dostawy komputerów, które mają posiadać OS spełniający wymagania o których napisałem wyżej. Specyfikację tego OS nie należy wiązać z konkretnym komputerem, kartą graficzną itp ale należy się odnieść ogólnie do zasad działania i budowy danego systemu. Oczywiście ktoś zaraz powie żebym zaoferował Windowsa bo on to wszystko spełnia tylko, że windows kosztuje i wtedy nie wygram takiego przetargu, Robię sporo ofert ze sprzętem komputerowym i co się rzadko zdarza, tym razem czuję, że specyfikacja jest tak uboga, że mogę zaoferować darmowego Linuxa. Muszę mieć tylko pewność, że spełnia on wskazane wymagania. Często wiodący producenci zamiast windowsa do komputerów pakują Ubuntu ale tym razem wiem, że Ubuntu ma wbudowany system pomocy w całości w języku angielskim więc odpada. (przerabiałem to już kiedyś). A jak to jest w Fedorze? 

Po prostu sprawdźcie proszę, czy Fedora ma wbudowane coś co można uznać za "pomoc" i w jakim języku jest ta pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chodziło mi o zawartość menu pomoc samego systemu (nie jakiejś aplikacji).

Ale może inaczej. Czy jest jakaś dystrybucja Linuxa, spełniająca w całości wszystkie poniższe wymagania?:

 

 ...poprzez wbudowane mechanizmy,bez użycia dodatkowych aplikacji:

• Musi umożliwiać dokonywanie aktualizacji i poprawek systemu przez Internet
• Musi umożliwiać dokonywanie uaktualnień sterowników urządzeń przez Internet.
• Musi posiadać zlokalizowane w języku polskim, co najmniej następujące elementy:
- menu,
- odtwarzacz multimediów, 
- możliwość nagrywania płyt Cd /dvd,
- pomoc,
- komunikaty systemowe.
 

 

 

1. Każde distro to potrafi

 

2. Każde distro to potrafi

 

3. Każde distro po zainstalowaniu polonizacji ma spolszczone menusy, znaczną część aplikacji w tym do nagrywania (np. Brasero), komunikaty też widzę po polsku, z Pomocą bywa różnie.

 

Musisz wiedzieć, że to nie zależy od systemu - polonizację tworza wolontatiusze i to oni tłumaczą. Autorzy distr włączają te polonizacje tylko do siebie. Jeśli wolontatiusze-tłumacze nie zabrali się za translację Pomocy czy innych niuansów, no to nic nie zrobisz - niezależnie czy to będzie Mandriva, Ubuntu, openSUSE, Fedora, Gentoo, Arch, Puppy czy co tam jeszcze. Nie ma Linuksa przygotowywanego typowo dla nas - są tylko paczki językowe z przygotowanymi przez wolontariat tłumaczeniami. Jeśli wolontariusze pozostawią coś niespolszczone, to będą w systemie wstawki pl-en.

 

Windows kiedyś był osobno polonizowany i była wersja przeznaczona dla naszego kraju - stąd Windows był najczęściej w przetargach. Od paru wersji Win dla PL to nic więcej niż pakiety językowe, możliwe do zainstalowania z serwerów (czyli jak w Linuksie). W W8 też zdarzało mi się widzieć, szczególnie z początku - spolszczenie, przeplatane miejscowo angielskim. Podobnie w Windows też nie wszystko będzie spolszczone, w tym aplikacje. W zasadzie jedyny Twój zgryz, to w przypadku Linuksa ta nieszczęsna Pomoc, ale do Windows też byłoby gdzie się przyczepić.

 

Do Ubuntu są polskie e-booki, niemal książka z opisem co/jak/gdzie - może wystarczyłoby dorzucać taki pdf na pulpicie, jako zastąpienie systemowego manuala (jeśli oczywiście na maszynach byłoby Ubuntu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardo za wyczerpującą odpowiedź. W specyfikacji przetargowej nie jest na szczęście podane, że spolszczenie danego elementu musi być w całości. Wydaje mi się, że wystarczy jak chociaż część takiej pomocy będzie po polsku. W końcu nawet taki Windows nie jest też w 100% spolszczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz przekopać się niestety przez to samodzielnie - wątpię, aby ktoś za Ciebie przekopywał się przez systemowego manuala Fedory i sprawdzał spolszczenie ;) Zawsze możesz Fedorę zainstalować na maszynie wirtualnej, spolszczyć i sprawdzić jak to wygląda.

 

Gdybyś jednak na komputery chciał wsadzić Ubuntu, to jest do niego napisany e-book w naszym języku - kto wie, czy nie bardziej zaawansowany niż systemowy manual (one i tak traktują dość płytko materiał). Szacunek wielki dla twórców tego ebooka, że chciało im się odwalić kawał tak dobrej pracy i to non-profit :blink: Moim zdaniem taki PDF dołączany do systemu byłby świetnym zamiennikiem systemowej pomocy: http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2014/05/20/przewodnik-po-ubuntu-14-04-lts-trusty-tahr/

 

Myślę, że teraz chyba już wyczerpaliśmy temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...