Skocz do zawartości

Nouveau I Grub Spoza Fedory


Gotard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

postanowiłem umieścić na moim dysku najnowszą wersję fedory.

Nouveau dla GTX660 zawiesza każdy świerżo postawiony system (zarówno Debiana, OpenSuse jak i Fedorę).

Tak więc od razu instalacja właśnościowych NVIDIA. Na początek niemiłe zaskoczenie, pierwsza dystrybucja gdzie nie wystarczy dodać nouveau do blacklist.conf. No ale nie poddaję się i korzystając z:

https://ask.fedoraproject.org/en/question/66187/how-to-disable-nouveau-and-install-nvidia/

cel zostaje osiągnięty. nv działają.

 

Ale przywracam sterownie Grubem głównemu systemowi (nie Fedora) i tu zaskoczenie. Gdy uruchamiam Fedorę ładuje mie się do jądra nouveau i system nie wstaje do trybu graficznego.

Jak mogę sobie z tym poradzić?

Terytycznie mógłbym zmodyfikować Gruba na głównym systemie ale to nie wyjscie bo przecież mógłbym używać na jednym z systemów właśnie nouveau (choć nie używam).

Będę wdzięczny za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie, korzystam z Gruba z SL 7.1, ale u mnie wystarczyło zastosować się do instrukcji ze strony którą podajesz. Dokładnie to w Fedorze dodałem wpis do /etc/modprobe.d/blacklist.conf i odinstalowałem yum remove xorg-x11-drv-nouveau (w opisie jest literówka remoce). Nawet nie wykonywałem dalszych kroków mv, dracut etc. i wszystko działa.

 

Jeśli korzystałeś z tej instrukcji, to nie bardzo rozumiem jakim cudem ładuje Ci się nouveau skoro go odinstalowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gotardm jeśli zmodyfikowałeś zgodnie z tym

gedit /etc/sysconfig/grub

added rd.driver.blacklist=nouveau in the GRUB_CMDLINE_LINUX=

to wg mnie jest tu błąd - powinno być /etc/default/grub - a na tym drugim systemie zastosowałbym grub2-mkconfig (polecenie z Fedory, bo np.na Ubuntu to chyba grub-mkconfig) i powinno śmigać...

Z dracut w ogóle bym nie walczył. Nigdy tego nie robiłem i nie mam problemów, chociaż mówię z punktu widzenia użytkownika "zapóźnionego graficznie" (GT8400 z zainstalowanym kmod-nvidia-340xx)

 

[EDIT]

Teraz spojrzałem, że /etc/sysconfig/grub linkuje do /etc/default/grub, więc to jeden diabeł i chyba nie tędy droga...

 

[EDIT2]

A jeszcze mi do głowy przyszło, czy nie było tak, że zainstalowałeś nvidia na aktywnym jądrze a potem zrobiłeś update, który ściągnął nowszy kernel i do tego nowszego nie masz już pasującego kmod-nvidia a drugi Linux stara się odpalić z najnowszego jajka.

Jeśli to byłoby prawdą, to sugerowałbym instalację na Fedorze akmod-nvidia i o ile jeszcze nie masz to kernel-devel, kernel-headers i gcc.

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, sterownik nvidia był zainstalowany więc potrzebne paczki mam, była aktualizacja jadra ale dla mnie zainstalować własnościowe w konsoli to żaden problem, telinit 3 i do przodu, problem w tym że obecność nouveau blokuje mi instalcję i nie mogę go wyrzucić

 

faktycznie odinstalowałem nouveau, może pobrało go z nowym jądrem?

 

jedyne co mi przychodzi na myśl to jutro całą tą procedurę instalcji nvidia i blokowania nouveau wykonam od nowa w konsoli chyba że macie lepsze pomysły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Rozgryzłem temat. Wcześniej nie miałem problemów ze sterownikiem nouveau, bo korzystałem z grafiki intela i zanim się przesiadłem na kartę nvidii, to zainstalowałem do niej sterowniki, dlatego nouveau się nie ładował przy starcie. Problem wystąpił jak na nowo przeinstalowałem Fedorę.

Generalnie rozchodzi się o to by usunąć moduł nouveau z kernela. W tym celu należy uruchomić fedorę z dodatkowymi opcjami. Przykładowa linijka z pliku grub.cfg:

	linux16 /boot/vmlinuz-4.1.4-100.fc21.x86_64 root=UUID=525c811c-b302-470d-83d5-d38d15370d75 ro  nouveau.modeset=0 rd.driver.blacklist=nouveau video=vesa:off

Następnie standardowo dodajemy wpis do pliku blacklist.conf by zapobiec instalacji nouveau przy aktualizacji kernela.

echo "blacklist nouveau" >> /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Teraz zabieramy się za właściwe usunięcie modułu nouveau:

mv /boot/initramfs-$(uname -r).img /boot/initramfs-$(uname -r)-nouveau.img
dracut /boot/initramfs-$(uname -r).img $(uname -r)

Na stronie https://ask.fedoraproject.org/en/question/66187/how-to-disable-nouveau-and-install-nvidia/ jest błąd w linijce z dracut.

Od tego momentu nie będą potrzebne żadne dodatkowe parametry w pliku konfiguracyjnym gruba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...