Skocz do zawartości

Ustawienie Rozdzielczości Wqhd W Trybie Tekstowym


Adam Przedniczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

  Chciałbym ustawić w trybie tekstowym pełną rozdzielczość oferowaną przez mój monitor
(po wciśnięciu kombinacji [Ctrl+Alt+F3] chciałbym mieć konsolę w rozdzielczości 2560 x 1440).

 

Jak poprawnie powinienem to zrobić?

Dawno temu (kilka dystrybucji Fedory wcześniej) udała mi się ta sztuka, poprzez dodanie w GRUBie parametru VGA i wszystko działało poprawnie.

W mojej bieżącej instalacji F24 ze sterownikami Nvidii próbowałem zrobić coś podobnego, ale po dopisaniu czegoś takiego w ogóle nie działa ten tryb tekstowy (zupełnie czarny ekran).

Wcześniej działało, ponieważ ustawiałem rozdzielczość VGA=795 (1280x1024) a teraz potrzebuję ustawić WQHD 2560x1440 i prawie na pewno w tym tkwi cały szkopuł.

W GRUBie odczytałem sobie kod mojej rozdzielczości
 

set pager=1
insmod vbe
vbeinfo

2560x1440 x32  ->  0x14d
2560x1440 x16  ->  0x14c
2560x1440   x8  ->  0x14b

 

Wartość 0x14d (hex) to 333 (dec) i może trochę naiwnie próbowałem dodać parametr vga=333 lub video=333.

 

Próbowałem także poprzez fbset, ale dostaję poniższy kominikat (prawdopodobnie w związku ze sterownikami Nvidii):

open /dev/fb0: No such file or directory
uname - r
4.7.4-200.fc24.x86_64

nvidia-settings --version
370.28

lspci |grep -i VGA
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GM206 [GeForce GTX 960] (rev a1)

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Aktualizacja:

 

Próbowałem jeszcze w pliku /etc/default/grub dopisać dwie linijki:

GRUB_GFXMODE=2560x1440x32
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=2560x1440x32

Po aktualizacji GRUBa (grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg) pojawiły mi się wpisy w każdym menuentry postaci:

set gfxpayload=2560x1440x32

Funkcja load_video też wygląda dobrze (sam GRUB dodał VBE)

function load_video {
  if [ x$feature_all_video_module = xy ]; then
    insmod all_video
  else
    insmod efi_gop
    insmod efi_uga
    insmod ieee1275_fb
    insmod vbe
    insmod vga
    insmod video_bochs
    insmod video_cirrus
  fi
}

Czy fakt, iż używam własnościowych sterowników Nvidii sprawił, że w ogóle nie działa kernel mode-setting i nie da się nic z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to 1600x1200 to max co możesz ustawić.grub nie obsługuje wyższych.

 

Rzeczywiście, jeżeli chodzi o "czysty" tryb VGA to 1600x1200 jest to max, ale prawie na pewno można użyć czegoś typu VBE (VESA BIOS Extension) i uzyskać większą rozdzielczość.

W pytaniu pisałem przecież o odczytaniu w GRUBie kodów dla tej rozdzielczości z VBEINFO, więc jak podają to musi być możliwość ustawienia.

Druga sprawa potwierdzająca wykonalność tego zadania to fakt, że po świeżej instalacji Fedory jak po raz pierwszy zamykam system (instalator) i widzę masę komunikatów w trybie tekstowym w pożądanej rozdzielczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, żeby to zadziałało w trybie tesktowym, ale spróbuj po prostu w parametrach kernela zamiast vga=795 (vga raczej małymi) wpisać vga=0x14d.

Ale ja też próbowałem to zrobić dla znacznie mniejszej rozdzielczości full HD. Przekopałem naprawdę dużo dostępnych źródeł bez efektu. Żadne GFXPAYLOAD i inne tego typu zaklęcia nie działają.

Jeśli Ci się uda, to podziel się wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...