Skocz do zawartości

Kopia danych w chmurze, obsługa Hubic


marek353

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zaprząc system do wykonywania cyklicznej kopii, czegokolwiek co chcemy, na dysku internetowym w tzw. chmurze firmy OVH? 
Do obsługi darmowego konta do 25 GB służy aplikacja hubiC. 

Zaczynamy od utworzenia swojego konta i zainstalowania aplikacji, która w Fedorze 25 wymaga dodania odpowiedniego repozytorium.

 Dołączenie repozytorium Copr:
# dnf copr enable madcat/hubic

instalacja hubiC:

 dnf install hubiC

Można oczywiście obsługiwać swoje konto poprzez stronę internetową ale my chcemy mieć ten proces w tle.  Sama synchronizacja jest automatyczna i włącza się samoczynnie razem ze startem systemu. Aby było to możliwe, trzeba zapisać hasło do konta w pliku tekstowym, a następnie zalogować się, wkazując jako hasło ten plik, a także nazwę konta i katalog na dysku, który ma być synchronizowany według tego schematu:

hubic login --password_path=/home/user/.config/hubiC/.hubicpassword [email protected] ~/hubic

Tworzymy folder w katalogu domowym

 mkdir /home/user/hubic


oraz plik z hasłem dostępu:

mkdir /home/user/.config/hubiC/ && touch /home/user/.config/hubiC/.hubicpassword && echo "moje_hasło" > /home/marek/.config/hubiC/.hubicpassword

Teraz można przystąpić do zaprogramowania obsługi backup`u. Będzie on się odbywał w tle a jedyne czego należy dopilnować, jeśli nie chcemy już skrajnie automatyzować procesu, aby komputer był włączony o zaplanowanej porze. Jeśli nie będzie to po prostu kopii nie wykona.
Tworzę skrypt np. hubic.sh w dowolnej lokalizacji np. /home/user/ 

touch hubic.sh


Edytuję plik i wklejam treść. To co umieścimy w skrypcie nasza wola, ja dałem przykładowo folder Dokumenty. Na potrzeby backup`u tworzę folder /tmp, który w efekcie końcowym zostanie usunięty. Rozszerzyłem opcje bezpieczeństwa plików poprzez spakowanie i później zaszyfrowanie.

#!/bin/sh
mkdir /home/user/tmp && rsync -avz --progress ~/Dokumenty /home/user/tmp && tar -zcvf /home/user/tmp/Dokumenty.tgz /home/user/tmp/Dokumenty && openssl enc -aes-256-cbc -salt -in /home/user/tmp/Dokumenty.tgz -out /home/user/tmp/Dokumenty.tgz.enc -k "hasło" && mv /home/user/tmp/Dokumenty.tgz.enc /home/user/hubic/Documents && rm -rf ~/tmp


Nadaję mu prawa wykonywania

chmod +x hubic.sh

Na koniec formułuję w crontab porę backup`u np.
crontab -e
0 9 * * 0 /home/user/hubic.sh

Kopia będzie robiona co niedzielę o godzinie 9:00

A teraz droga powrotna na odwrócenie procesu czyli:
odszyfrowanie:
openssl aes-256-cbc -d -salt -in /home/user/hubic/Documents/Dokumenty.tgz.enc -out /home/user/Dokumenty.tgz

rozpakowanie:
tar zxvf Dokumenty.tgz

Wybrałem jeszcze najprzydatniejsze polecenia z manuala do obsługi terminalem:

hubic status
hubic stop
hubic logout
hubic synchronize
hubic pause

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...