Skocz do zawartości

red hat ustawienia sieciowe


darkfurby

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem odnośnie konfiguracji sieci w CentOS. Posiadam system operacyjny windows 10, zainstalowany virtual box i na nim zainstalowany CentOS wersje 7 jak i 6. Moje pierwsze pytanie jest takie, jaką polecacie książkę odnośnie konfiguracji sieci w linuxie? Chciałbym zacząć naukę administracji red hat'em natomiast mam problemy z konfiguracją sieciową serwera. w ustawieniu NAT jestem w stanie dostać się do internetu z poziomu CentOSa, natomiast maszyna nie posiada własnego IP. Gdy przełączam na bridged to ani nie uzyskuje IPv4 ani nie ma żadnej komunikacji z maszyną. Próbowałem wyłączać NetworkManagera, usuwać usługę firewalla, ale nic nie pomagało. DHCP nie nadawał IP dla karty sieciowej. Wiem, że dopiero raczkuje dlatego od razu zapytałem o jakieś materiały szkoleniowe, natomiast wydaje mnie się, że po ustawieniu w VirtualBoxie opcji Bridged, powinien zaraz po instalacji DHCP nadać IP. Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie pomogę z VirtualBoxem, po prostu go nie używam. Mogę tylko strzelać, ale ustaw vboxa w tryb NAT i napisz w centosowym terminalu:

ifconfig -a [ENTER]
systemctl status NetworkManager [ENTER]

i wklej nam co tam wyszło. Jakoś mi się nie widzi internet bez IP. :) 

Najlepsze materiały są na redhat.com/docs, ale podane w bardzo encyklopedycznej formie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaz co masz w  /etc/sysconfig/network-scripts i jeżeli masz, wklej tu pliki zaczynające się od ifcfg-xxx np. (ifcfg-eth0).

możesz też wkleić tu wynik polecenia:

 nmcli c show <nazwa interfejsu>

Gdy przełączysz się na bridge spróbuj cus takiego:

dhclient

# aczkolwiek to może być nadpisane przez NM

W trybie bridge co jest twoim DHCP? Może wirtualka prosi o adres, ale go nie otrzymuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...