Skocz do zawartości

Fedora 27 Starszy PC


UltherEgo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Mam starszy sprzęt:
AMD Radeon r9 series 270x
Intel(R) Pentium(R) CPU G3420 @ 3.20GHz
4GB Ram ddr3
Dysk HDD 1T.

Jestem miłośnikiem nowości, więc postanowiłem postawić Fedorę 27, ku mojemu zdziwieniu po instalacji niezbędnych rzeczy (gimp, vim, krita, pinta itd.) system stał się ociążałą krową.
Wcześniej na F26 było znośnie, tak teraz na F27 jest tragicznie. Szukam opini, jakiegoś zdania na ten temat, czy to potwierdzenia czy zaprzeczenia i czym może to być związane.

Dopowiem że chodzi w obu przypadkach o Gnome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na takim sprzęcie (fakt, z troszkę słabszym prockiem) nie odważyłem się instalować nic więcej niż XFCE. LXDE lub LXQt też pewnie byłoby OK, ale Gnome? Chyba trochę za dużo. 

Spróbuj powyłączać zbędne serwisy. Jeśli chcesz przyspieszyć start sprawdź co najdłużej startuje i czy nie można czegoś wyłączyć.

systemd-analyze blame

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @WalDo za szybką odpowiedź. Nie o start chodzi, bardziej bym powiedział że o odczyt z dysku, który jest bardzo mozolny. Pomijam już tutaj że Gnome zjada ponad 1GB ramu :) No to spróbujemy z XFCE :).
Ale naprawdę dziwi mnie fakt, że na F25 i F26 gdzie Wayland był wprowadzany dopiero, to system zapierdzielał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizuj procesy. Na pewno za dużo śmiecia w tle chodzi a połowę można jak na Windowsie do kosza wyrzucić ;)
Samo zainstalowanie aplikacji nie powinno mieć wpływu, chyba, że usilnie próbują się gdzieś dobić. Proces indeksujący pliki musi się wyszaleć na początek?
Albo po prostu za mało RAM i swapuje - to mogłoby tłumaczyć pracę dysku. Sprawdź iostat'em jeśli konsola Ci nie straszna albo znajdź co okienkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...